'Diskretna poslovna ekstravaganca'
Sama svoji kolekciji Simona opisuje z besedami 'diskretna poslovna ekstravaganca'. V poslovno modo se je usmerila, ker je kot magistra ekonomije in bivša bančnica tudi sama del te skupine žensk. Prav zaradi tega zelo dobro razume dilemo med klasiko in ekstravaganco in upa, da bo s predstavljenima kolekcijama olajšala življenje poslovnim ženskam. Priznana modna oblikovalka nam je zaupala, da je bilo sicer izdelanih okrog 150 kosov oblačil, a je odločitev o končnih 45 izgledih prepustila stilistkama Vesni Mirtelj in Bistri Borak, ki jima glede tega popolnoma zaupa.
Simona nam je po reviji zaupala, da je nastala z željo po razvijanju koncepta elegance, racionalnosti in ekološke ozaveščenosti. Prav zato se je lotila nadaljevanja projekta racionalne poslovne mode 'Reciklirane' z željo širiti okoljsko zavest v poslovni modi. Na vprašanje, kakšna je ženska, ki nosi oblačila z aktualnih kolekcij in njene kreacija nasploh, nam je Simona odgovorila: „Celotna kolekcija je poklon ozaveščeni poslovni ženski. Pravzaprav ženski v zadnji stopnji evolucije, tisti, ki je shopping vrečke pustila doma in se odpravila na klepet k modnemu oblikovalcu z željo po unikatnosti. Nakup kreatorskih kosov je že sam po sebi trajnosten, z možnostjo njihove reciklaže pa lahko takšen kos poveča življenjsko dobo tudi na 30 let. To potrjuje tudi to, da sem v reciklažo dobila kose znamk Max Mara, Almira Sadar, Cliche, sicer pa večina starih kostimov Mure."
Simona je oblačila, ki jih je predstavila na četrtkovi modni reviji do določene mere ustvarjala iz starih oblačil, torej s pomočjo reciklaže. Poleg tega pa je za nova oblačila uporabila samo naravne materiale, torej kašmir, volno in svilo. Na naše vprašanje, koliko časa je preteklo od zamisli do končnega izdelka, pa je Simona povedala: „Joj, mesece ... Še zdaj bi kakšno oblačilo naredila drugače. To je pač pri kreatorjih večni proces, noben kos pravzaprav ni nikoli idealen. V tistem, ko postane, to pomeni, da si se svojega poklica naveličal.“ Načeloma ji pri idejni zasnovi posameznih projektov ne pomaga nihče, pri tehnični izvedbi pa je toliko bolj vesela in hvaležna za zunanjo pomoč pri šivanju, ki je bila pri aktualnem projektu še ustrezno večja kot ponavadi.
Igra suknjičev in srajčnih oblekic
Namen obeh v četrtek predstavljenih kolekcij je ta, da se z reciklažo in multi uporabo poslovnim ženskam olajša stiliranje in nakupovanje. Tako je zimska kolekcija mešanica recikliranih in novih kosov oblačil iz naravnih materialov. Poudarek je na igri s suknjiči in srajčnimi oblekicami s pečatom kašmirskih plaščev. Barve zimske kolekcije so tipično poslovne; najbolj torej prevladujeta črna in siva, ki sta nadgrajeni predvsem z rdečo, barvo nežne ciklame in peščeno kožno. Nujen modni dodatek zimske kolekcije je šal, ki poslovno žensko ovije s posebno zimsko mehkobo. Simona nam je zaupala, da je šal v mrzlih zimskih mesecih nepogrešljiv kos oblačila tudi v njeni omari: „Šal je nekakšen zimski fetiš, z njim si lahko zapeljiv, nežen, dramatičen; pač z eno potezo spremeniš sliko svojega razpoloženja. Poleg tega pa te še greje. Upam, da opazim med Slovenkami zdaj tudi kakšno pogumno, ki si bo šal zavezala v turban.“
Kolekcija pomlad/poletje 2012 temelji na uporabi 'multifunction' koncepta. To je namreč način, na katerega se lahko po Simoninem mnenju racionalizira potrošnja. Eno oblačilo namreč lahko oblečemo vsaj na tri načine. Tako na primer lahko dolga večerna obleka z uporabo zadrg nastane koktajl oblekica na dva načina. Šal, ki je uporabljen kot dodatek ob kostimu, lahko postane top, ki si ga nadenemo ob odhodu iz službe na pijačo in seveda nimamo časa iti domov, da bi se preoblekle. Blazerju lahko odstranimo ali rokave ali ovratnik ali se celo igramo s spodnjim delom, torej imamo kar 6 možnosti uporabe. Zaradi kompleksnosti izvedbe in scenografije multi uporab ni bilo mogoče predstaviti na odru, je pa Simona obljubila, da bo v te namene posnet video. Tako se bodo torej lahko vsi, ki morda dvomijo v multi uporabo posameznega kosa oblačila lahko prepričali, da je stvar izvedljiva in tudi zelo modna.
Po sami reviji smo se pomešali med množico povabljenih in mode željnih obiskovalcev. Večina jih navdušenja nad videnim ni mogla skriti in čestitke za dobro in uspešno delo so padale z vseh strani. V poplavi obrazov smo prepoznali uspešno slovensko pevko Alenko Gotar, ki nam je zaupala, da sta s Simono prijateljici že vse, odkar ji je oblikovala obleko za izbor Femme fatale 2009. Po njenem mnenju mora vsaka sofisticirana poslovna ženska v svoji omari tudi kak kos Simonine kolekcije. Tudi sama jih nekaj že ima, prav gotovo pa si bo privoščila še kakšnega, ki ga je videla na reviji, saj ji je bilo kar nekaj kreacij zelo všeč. Sicer pozdravlja odločitev za eko in reciklirane materiale v sožitju z uporabnostjo in funkcionalnostjo oblačil. "Simona se je poglobila v žensko. Kolekcija je namenjena potrebam poslovne ženske, njenemu hitremu urniku. Temu je pridala absolutni pridih elegance in lepote ter s tem kombinirala praktičnost. To je kolekcija v pravem pomenu besede in z njo se lahko postavi ob bok marsikateremu svetovno znanemu modnemu oblikovalcu. In hvala Bogu, da imamo Simono Lampe,“ nam je zaupala vidno očarana pevka.
V prihodnje tudi 'reciklirani moški'?
Ponavadi so misli modnih oblikovalcev po predstavitvi ene kolekcije že pri naslednji. Zanimalo nas je, ali je tudi pri Simoni tako in kakšni so njeni načrti za prihodnje ustvarjanje. Kaj torej lahko pričakujemo od Simone Lampe v bližnji prihodnosti? „Tako recikliranje kot kreiranje multi uporabnih oblačil je zelo zamudno in skoraj nedobičkonosno, zato se ga večina oblikovalcev ne poslužuje. Vendar bi morala biti ravno v tem prihodnost. Cena reciklaže bi v bistvu morala postati višja od cene za oblikovanje iz nič, saj je zahtevnejše in še eko. Zato upam, da podjetja zopet podprejo idejo in izpeljemo tretjo epizodo Recikliranih. Tudi letošnji menedžer leta, direktor Christof Droste je projekt podprl z doniranjem oblačila v reciklažo in zato že razmišljam o tem, da vključim v tretjo epizodo Recikliranih tudi moške menedžerje.“ V prihodnje se nam torej čisto verjetno obetajo tudi moški modeli v recikliranih oblačilih, kar je roko na srce za Slovenijo zaradi njene majhnosti velik uspeh.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV