Trenč je večnamensko oblačilo, ki ga lahko lepo kombinirate tako s poslovnimi oblačili kot s koktajl oblekami in celo s kavbojkami. Ogrnete si ga lahko tako čez bolj klasične kot tudi čez bolj mladostne in drzne stajlinge, čez hlače ali krilo. Prav zaradi tega je primeren za vsakogar, ne glede na leta in poklic, saj je univerzalen in večen. Ob lepem vremenu ga lahko nosite odpetega, ko pa se shladi, začne deževati ali ko zapiha veter, ga preprosto zapnete in nadaljujete svojo pot. Tudi pri kombiniranju z ustrezno obutvijo je trenč izredno praktičen modni kos: uskladite ga namreč lahko z udobnimi balerinkami, platnenimi supergami z različnimi potiski, letos zelo modnimi mokasini, odlično pa boste videti tudi v kombinaciji trenča in elegantnih salonarjev ali gležnjarjev z visoko peto.
Trenč je dolgo vztrajal v osnovni podobi, z leti pa sta se oblika in barva modernizirali in se začeli prilagajati modnim trendom. Ko govorimo o tipičnih značilnostih klasičnega modela prehodnega plašča, velja omeniti razporek na spodnjem delu hrbtne strani, prostorne poševne žepe na sprednji strani, poudarjena ramena, ki so pogosto okrašena s paščki, velike gumbe, ki služijo zapenjanju, hkrati pa so tudi eleganten modni detajl, ter seveda dolg pas z zakovico, s katerim lahko plašč v pasu zavežemo oziroma zapnemo. Domala vse te značilnosti je trenč skozi predelave, izboljšave in dodelave različnih oblikovalcev obdržal, spreminjala pa se je njegova barva. Iz klasične bež in peščene barve se je trenčkot obarval tudi v črno, različne odtenke rjave ter bež barvo. Letošnjo pomlad se bo po napovedih modnih strokovnjakov iz veleblagovnice Nama tem barvam pridružila še široka paleta živahnih mladostnih barv.
Kratka zgodovina ...
Trenčkot ali krajše kar trenč je nepremočljiv plašč, ki običajno sega malo čez kolena. Prvi model je nastal za šiviljskim strojem Thomasa Burberryja daljnega leta 1870. Širša javnost ga je bolje spoznala med prvo svetovno vojno, ko je bil zaradi svoje funkcionalnosti in zaščite pred vetrom ter padavinami sestavni del garderobe vojaških uniformirancev, od tod pa izvira tudi njegovo ime: trench v angleškem jeziku namreč pomeni strelski rov. Med modne klasike se je trenč vpisal leta 1942, ko ga je v legendarnem filmu Casablanca oblekel igralec Humphrey Bogart. To je bila prelomnica, ki je popolnoma spremenila vlogo tega plašča. Kar naenkrat je postal predmet poželenja vseh modnih ikon, v sedemdesetih letih ga je za svojega vzel celo punk. Desetletje pozneje so ga začeli nositi intelektualci iz vseh sfer, zanimiv je postajal vse mlajšim generacijam.