Zadovoljna.si
Solarij

Moda

Ugotovili, da je še bolj nevaren, kot so mislili!

J.V./zadovoljna.si
07. 01. 2016 08.04
5

Najstnice so pogoste uporabnice "umetnega sonca", z leti pa se uporaba solarijev le še stopnjuje. Mnoga dekleta in odrasle ženske so prepričane, da je porjavela koža ključna za lep in zdrav videz. Zaradi tega je ameriški vladni urad za prehrano in zdravila, ki deluje pod okriljem ministrstva za zdravje odločil, podal predlog novih pravil, ki vključuje tudi prepoved solarija vsem mlajšim od 18. leta starosti.

Solarij
SolarijFOTO: Thinkstock
V predlogu so zapisali tudi to, da mora vsak starejši od 18. leta pred uporabo solarijo ali katerega drugega samoporjavitvenega izdelka, podpisati dokument, s katerim potrjujej, da razume tveganja, med katerimi sta tudi pojav kožnega raka in opekline kože. Ameriški vladni urad za prehrano in zdravila (FDA) obenem od proizvajalcev zahteva tudi to, da že obstoječa opozorila še dodatno poudarijo in v solarij namestijo gumb za 'paniko', ki luči ugasne ter poskrbijo za dodatne modifikacije.

S solarijem pretiravajo tudi zvezdnice, kot je Katie Price.
S solarijem pretiravajo tudi zvezdnice, kot je Katie Price. FOTO: Instagram

»Namen predlaganih pravil je, da bodo odrasli svoje odločitve sklepali na podlagi resničnih informacij in da bodo proizvajalci in saloni s solariji izboljšali varnost teh naprav,« so sporočili iz FDA. V Kaliforniji najstniki ne smejo več obiskovati solarijev od 1. januarja 2012. Zagorelo polt si lahko omislijo z drugimi metodami samoporjavitve, kot so spreji ali kreme. Kalifornijske oblasti želijo na ta način mladostnike zavarovati pred škodljivimi vplivi solarija. V Teksasu so uvedli zakon, ki prepoveduje uporabo solarija mlajšim od 16 let, v Braziliji pa so sončenje v solarijih povsem prepovedali.

Najpogostejši je maligni melanom

Ameriško pediatrično združenje že dolgo opozarja, da je uporaba solarijev škodljiva za otroke in najstnike. Ultravijolični žarki v solarijih so lahko od desetkrat do petnajstkrat močnejši od sončnih žarkov na najbolj vroč poletni dan. To pomeni, da ves delež dodatnega sevanja poveča možnost nastanka kožnega raka, še posebej, kadar se izpostavljanje začne že v mladosti. Mnogi starši se ne zavedajo, da je maligni melanom eden izmed najpogostejših kožnih rakov pri otrocih. Če vas v življenju le šestkrat opeče sonce, se tveganje za nastanek malignega melanoma poveča za kar 50 odstotkov, opozarjajo strokovnjaki.

Tanoreksija na pohodu

Obsedenost z zagorelo kožo je dokaj pogosta, sploh med mlajšimi ljudmi. Odvisnost od umetnega sončenja oziroma solarija so strokovnjaki poimenovali tanoreksija. V želji, da bi bile videti čim bolj temne in seksi, mnoge predstavnice nežnega spola pozabljajo na varnost in pretiravajo z ležanjem v solariju. Posledica so pordela koža in opekline, ki ne le pospešijo staranje kože in nastanek gub, ampak lahko spodbudijo nastanek usodne bolezni, kot je kožni rak. Podatki so zaskrbljujoči: melanom je najbolj razširjena oblika tumorja med ženskami pod 30 let, ženskam v starosti med 20. in 29. letom ga diagnosticirajo tako rekoč vsak dan. Vsaka tretja ženska je namreč redna uporabnica solarija in to kljub splošno znani nevarnosti melanoma, ki se v tej starostni dobi pojavi kar dvakrat pogosteje kot rak dojke.

Solarij
SolarijFOTO: iStockphoto

Strokovnjaki opozarjajo, da je tanoreksija ali zasvojenost s solarijem med mladimi ženskami vse bolj pogosta. Mnoge so namreč prepričane, da je zagorelost iz solarija manj nevarna od sonca. Svetovni mediji opozarjajo, da modna zagorela polt za vsako ceno terja številne nedolžne in nevedne žrtve. Po podatkih britanske organizacije Cancer Research v Veliki Britaniji vsako leto zaradi malignega tumorja kožnih celic umre okrog 50 žensk, mlajših od 40 let. Zato zdravniki ljudem svetujejo, naj se raje odločijo za naravno sončenje. Dejstvo je, da je moč solarija veliko večja od moči sončnih žarkov, posledica pa so lahko hude opekline kože.

Kaj pa pri nas?

Združenje slovenskih dermatovenerologov je že pred leti začelo opozarjati, da je uporaba solarijev škodljiva. Anketa, v kateri je sodelovalo 700 vprašanih, je pokazala, da je solarije že obiskalo 22,9 odstotka vseh vprašanih, od teh jih 37 odstotkov solarij obiskuje več kot enkrat letno. Anketa je še pokazala, da 32,8 odstotka vprašanih meni, da je solarij zdrav način sončenja oz. da je uporaba solarijev koristna pred odhodom na morje.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 399