Zadovoljna.si
Kamilični čaj je koristen za naše zdravje.

Moda

Po zdravila v naravo

Julijana Grce
22. 09. 2008 13.36
2

Že praljudje so uporabljali rastline in izvlečke teh rastlin zaradi njihove zdravilne moči. Kar nekaj naravnih snovi nam lahko pomaga v boju z različnimi težavami. Le vedeti moramo, kje jih iskati in za kaj jih uporabljati.

Starodavni Egipčani so žvečili lubje vrbe, da se jim je znižala povišana telesna temperatura. Pomagalo jim je tudi pri lajšanju glavobolov. Tisoče let kasneje so znanstveniki ugotovili, da to lubje vsebuje salicilno kislino – aktivno sestavino, ki jo uporabljajo pri izdelavi aspirina.

Srednjeveški zdravniki pa niso bili tako uspešni, ko so poskušali plešavost odpraviti kar s čebulo.  Nesrečniki, ki so ostali brez las, naj bi se s čebulo drgnili po lasišču, a žal ni pomagalo.

Je prihodnost zdravstva v preteklosti?

Kamilični čaj je koristen za naše zdravje.
Kamilični čaj je koristen za naše zdravje.FOTO: iStockphoto

Še danes uporabljamo sestavine, ki jih najdemo v rastlinah. Atropin, ki se uporablja za zdravljenje nekaterih obolenj srca in sproščanje očesnih mišic, so sprva pridobivali iz smrtno nevarnega razhudnika. Škrlatni naprstec vsebuje snov, imenovano digitoksin, ki so jo v preteklosti uporabljali za uravnavanje neenakomernega srčnega ritma. Zdravila narejena na njegovi osnovi uporablja tudi sodobna medicina.

Zdravstvo pa se še ni nehalo zatekati k naravi po nove ideje za zdravila. Bodečo mesnato rastlino, ki jo domorodci v puščavi Kalahari uporabljajo za odganjanje lakote, bi lahko v prihodnosti uporabljali za zdravljenje debelosti. Sestavina iz čebulice narcis pa bi lahko skrivala zdravilo za Alzheimerjevo bolezen.

Vse rastline pa seveda ne koristijo našemu zdravju. Pelod trav in dreves lahko povzroči hudo alergijo, kajenje tobaka pa je žal postalo eden od največjih vzrokov smrti in odvisnosti povsod po svetu in je krivo za pet milijonov smrtnih primerov letno.

Vonj sivke v vsako zobozdravniško čakalnico

Znanstveniki se še vedno obračajo k naravi, ko iščejo nove načine za pomirjanje in zdravljenje. V Londonu so tako pod drobnogled vzeli sivko, ki je znana po tem, da lajša glavobol in nam pomaga zaspati.

V tokratni raziskavi so ugotovili, da vonj po sivkinem olju lahko pomaga premagati strah pred obiskom zobozdravnika. Mnogo ljudi se namreč tako boji usesti na zobozdravniški stol, da nekaj svojega strahu prenesejo še na zobozdravnika, kar pa ni dobro za nobenega od njiju. Zato zobozdravniki uporabljajo razne metode umirjanja bolnikov, ena od njih pa bi lahko postala tudi prižiganje sveč z vonjem po tej sredozemski rastlini v čakalnicah.

Vsestranski kamilični čaj

Z žvečenjem kokinih listov naj bi se znebili višinske bolezni.
Z žvečenjem kokinih listov naj bi se znebili višinske bolezni.FOTO: Reuters

Kamilični čaj se že dolgo uporablja proti vnetjem, kot blago pomirjevalo in kot zdravilo proti razjedam. Prav tako naj bi vseboval antioksidante in pomagal pri zdravljenju prehladnih obolenj in odpravljanju menstrualnih krčev.

Sedaj pa so raziskovalci v Veliki Britaniji in na Japonskem ugotovili, da lahko pomaga tudi pri težavah, ki jih imajo sladkorni bolniki. Pitje čaja iz te zdravilne rastline ob vsakem obroku bi lahko preprečilo izgubo vida ter poškodbe živcev in ledvic, kar so običajne težave, s katerimi se srečujejo sladkorni bolniki.

Mamilo ali zdravilo?

Zanimivo je, da ima kar nekaj zdravilnih rastlin svoj prostor tako v zdravstvu kot tudi na ulicah, kjer od njih ljudje kmalu postanejo odvisni. Ena od takih rastlin je kanabis (Cannabis sativa), ki se v zdravstvu uporablja že tisoče let in ga še dandanes uporabljamo za zdravljenje težav s spanjem, avtoimunskih bolezni in zelene mrene.

V 19. stoletju so koko (Erythroxylon coca) po vsem svetu uporabljali kot lokalni anestetik, še danes pa z listi te rastline v Južni Ameriki zdravijo višinsko bolezen. Mak, iz katerega delajo opij (Papaver somniferum), se še danes uporablja kot osnova za morfij, ki ga po bolnišnicah uporabljajo kot močno sredstvo proti bolečinam. Žal pa vse tri rastline znanost tudi zlorablja, saj preprodajalci in izdelovalci mamil z njimi dobro služijo in se temu nočejo odreči.

To pa niso vse rastline, ki nam lahko pomagajo pri raznih težavah, pa naj bodo te bolj psihične (živčnost, nespečnost) ali fizične (obolenja srca) narave. Če le vemo, kaj iskati ali koga vprašati glede tega, se po zdravilo skoraj vedno lahko zatečemo k materi naravi.

Svoje mnenje lahko izrazite na forumu.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604