Prekomerna izpostavljenost sončni svetlobi povzroči sproščanje kisikovih prostih radikalov, ki poškodujejo kožno tkivo. Škodo, ki jo povzročajo, zmanjšujejo antioksidanti, kot sta vitamina C in E. Je pa stopnja izpostavljenosti sončnim žarkom, pri kateri nastanejo sončne opekline, odvisna od tipa kože, zemljepisne lege, letnega časa in vremenskih razmer. Nanjo vpliva tudi dnevni čas – največje tveganje je med 11. in 16. uro. Kožni pigment melanin, ki absorbira ultravijolične žarke, naravno ščiti pred sončno svetlobo. Ljudje s svetlo poltjo in svetlimi očmi imajo manj melanina kot ljudje s temnejšo poltjo, zato so bolj nagnjeni k pojavu sončnih opeklin.
Pordela polt po sončenju je nesporen dokaz, da nas je opeklo sonce. Razlog za za to je razširitev krvnih žil v zgornji plasti kože in reakcija nekaterih kemičnih snovi, ki se sproščajo iz poškodovanih kožnih celic. Obrambni mehanizem telesa poskrbi, da se na ogroženih predelih kože poveča pretok krvi, ki nudi prvo samopomoč in od tod tudi pojav rdečice. Neizpodbitno dejstvo je, da smo si zaradi nevednosti, nepazljivosti ali neodgovornosti povzročili nepopravljivo škodo, nevarno za naše zdravje. Poškodovali smo genski material kožnih celic, kar lahko vpliva na nekontrolirano rast le-teh. Ravno ta proces pa lahko povzroči nastanek kožnega raka. Previdnost in odgovorno ravnanje vsekakor nista odveč, saj lahko zaradi sončnih opeklin dobimo tudi melanom, najhujšo obliko kožnega raka. Prav zaradi tega je še kako pomembno, da se pred nevarnimi sončnimi žarki ustrezno zaščitimo. Če pa vas sonce ujame nepripravljene, pa vam v nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, kako ublažiti opekline.
Ohladite jih
Hlad lajša bolečino, ki nastane pri opeklinah, in preprečuje vnetje. A nikar na opekline ne dajajte kock ledu ali zamrznjene vode, s katero hladite pijačo, saj jo lahko tako zaradi ekstremnega hladu hitro še dodatno poškodujete. Opeklino boste najbolj učinkovito ohladile tako, da se oprhate s hladno vodo in opečena mesta obložite s hladnimi obkladki. Pomagate si lahko tudi s skuto ali jogurtom iz hladilnika, ki bosta poleg hladilnega imela tudi vlažilen učinek. Manjša področja, ki jih je opeklo sonce, lahko zdravite tudi s tankimi rezinami surovega krompirja ali kumaric.
Nega
Opečena koža nujno potrebuje zadostne količine vlage. Uporabite nežni losjone, ki vsebujejo aloe vero, pantenol ali termalno vodo in so namenjeni prav koži, ki je bila predhodno izpostavljena močnemu soncu – ti bodo namreč pomirili razdraženo kožo. Nikar pa ne uporabljajte mastnih olj ali krem, saj te na koži ustvarijo poseben sloj, ki močno zavira celjenje opekline, kopiči toploto in še dodatno razdraži že tako poškodovano kožo. Poleg tega morate paziti tudi na to, da izdelek, ki ga nanesete, vsebuje kar se da malo dišav in konzervansov ter po možnosti nobenih emulgatorjev, da ne ne sprožite kakšne dodatne alergijske reakcije.
Poiščite zdravniško pomoč
Če se pojavi slabost, mrazenje, povišana telesna temperatura, vrtoglavica, mehurji na koži in vijoličaste pike, ki jih spremlja močna srbečica, je potrebno nemudoma poiskati zdravniško pomoč. Opekline se namreč lahko razširijo, kar pomeni, da ste poleg zastrupitve s soncem deležni še okužbe. Vsakršno 'igranje' zdravnikov torej lahko naredi več škode kot koristi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV