Zadovoljna.si
Preventiva je pred odhodom na plažo nujna.

Moda

Koža si vse zapomni!

Alenka Oldroyd
06. 07. 2009 18.58
0

Poletje je čas počitnic in po dolgih dneh deževja in oblačnosti se nam obetajo prijaznejši dnevi. A previdno, saj se tudi v soncu skriva nevarnost za naše zdravje!

In če se bomo v prihodnje sončili le ponoči? Komu mar, da bomo le zdravi.
In če se bomo v prihodnje sončili le ponoči? Komu mar, da bomo le zdravi.FOTO: iStockphoto

Strokovnjaki dermatologi neprestano opozarjajo na nevarnosti, ki jih naši koži povzročajo UVA in UVB žarki. Če je bilo še pred časom modno imeti porjavelo kožo in se dolge ure nastavljati soncu, temu danes ni več tako. Nasprotno, bleda polt spet postaja 'in'. V skrbi za zdravje si zato, bolj kot sončenje v naravi ali solariju, privoščite samoporjavitvena sredstva.

Zakaj naša koža postane rdeča?

Pordela polt je po končanem sončenju nedvomno dokaz, da nas je opeklo sonce. Razlog za pojav rdečine je razširitev krvnih žil v zgornji plasti kože in reakcija nekaterih kemičnih snovi, ki se sproščajo iz poškodovanih kožnih celic. Obrambni mehanizem telesa poskrbi, da se na ogroženih predelih kože poveča pretok krvi, ki nudi prvo samopomoč in od tod tudi pojav rdečine. Neizpodbitno dejstvo je, da smo si zaradi nevednosti, nepazljivosti ali neodgovornosti povzročili nepopravljivo škodo, nevarno za naše zdravje. Poškodovali smo genski material kožnih celic, ki lahko zaradi tega vpliva na nekontrolirano rast le-teh. Ravno ta proces pa lahko povzroči nastanek kožnega raka. Previdnost in odgovorno ravnanje vsekakor nista odveč, saj lahko zaradi sončnih opeklin dobimo tudi melanom, najhujšo obliko kožnega raka.

Preventiva je pred odhodom na plažo nujna.
Preventiva je pred odhodom na plažo nujna.FOTO: iStockphoto

Kožni pigment melanin

Prekomerna izpostavljenost sončni svetlobi povzroči sproščanje kisikovih prostih radikalov, ki poškodujejo kožno tkivo. Škodo, ki jo povzročajo, zmanjšujejo antioksidanti, kot sta vitamina C in E. Je pa stopnja izpostavljenosti sončnim žarkom, pri kateri nastanejo sončne opekline, odvisna od tipa kože, zemljepisne lege, letnega časa in vremenskih razmer. Nanjo vpliva tudi dnevni čas – največje tveganje je med 11. in 16. uro. Kožni pigment melanin, ki absorbira ultravijolične žarke, naravno ščiti pred sončno svetlobo. Ljudje s svetlo poltjo in svetlimi očmi imajo manj melanina kot ljudje s temnejšo poltjo, zato so bolj nagnjeni k pojavu sončnih opeklin.

Zaščitimo se pred škodljivim soncem

Koža malo odpušča, a zapomni si vse. V primeru, ko gre za zdravje, pa je najbolje verjeti strokovnjakom in jim zaupati. Ne preizkušajmo zdravja 'na svoji koži' in upoštevajmo priporočila: nosimo pokrivala, zaščitna očala, primerno obleko in dosledno uporabljajmo zaščitna sredstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658