Zadovoljna.si
Zanimive kreacije iz odpadne embalaže in starih oblačil so ustvarili mladi modni oblikovalci.

Moda

Tudi odpadki lahko postanejo oblačilo

S.O.
07. 03. 2012 16.22
0

Modna revija 3Re 2012, ki se je včeraj odvila v središču ljubljanske prestolnice, je nastala v okviru projekta Očistimo Slovenijo. Mladi modni oblikovalci so s svojimi domiselnimi kreacijami, ki so vsebovale različne odpadne embalaže, ustvarili zanimive kose oblačil, katerih glavni namen je bil dokaz, da so odpadki lahko sila uporabni.

Zanimive kreacije iz odpadne embalaže in starih oblačil so ustvarili mladi modni oblikovalci.
Zanimive kreacije iz odpadne embalaže in starih oblačil so ustvarili mladi modni oblikovalci.FOTO: Tanja Ristič
Najboljši odpadek je tisti, ki ne nastane

Na modni reviji 3Re (Reduce/Reuse/Recycle) so svoje modno znanje in skrb za prihodnost pokazali mladi modni oblikovalci, študenti ljubljanske Visoke šole za dizajn, Srednje šole za oblikovanje Maribor in Fakultete za strojništvo, Oddelek za tekstilne materiale in oblikovanje Univerze v Mariboru. Modna revija, ki je nastala v okviru projekta Očistimo Slovenijo 2012, je želela javnost spodbuditi k preprečevanju nastajanja odpadkov in utrditi zavedanje, da je najboljši odpadek prav tisti, ki ne nastane, če pa že nastane, ga ne smemo smatrati za odpadek, temveč za dragoceno surovino, ki jo lahko predelamo in uporabimo tudi za oblačilo. Na modni reviji so bile tako na ogled postavljene številne kreacije in modni dodatki iz oblačil, ki so jih Ekologi brez meja v okviru projekta Tovarna dela – Tekstil zbrali na izmenjavi širom naše dežele ter iz embalaže naše največje mlekarne.

In embalaža je postala oblačilo.
In embalaža je postala oblačilo.FOTO: Tanja Ristič
Še vedno na ogled

Dogodek je povezovala Mojca Mavec, za glasbene vložke pa so poskrbeli Rok Trkaj, Janez Dovč in Boštjan Gombač. Zanimive kreacije so na ulico, kjer se je odvijala modna revija, privabile kar nekaj radovednih pogledov, vsi 'zamudniki' pa si jih boste lahko do konca marca ogledali v znani ljubljanski veleblagovnici, nato pa bodo predstavljene na skupi razstavi v Kavarni Mestnega Muzeja in 18. maja v Slovenskem etnografskem muzeju.

Za zaključek še čistilna akcija

Znano je, da je tekstilna industrija največji onesnaževalec vode na svetu, saj se za običajno majico iz bombaža porabi kar 2.700 litrov vode, 8 kilovatnih ur elektrike, vzgoja bombaža pa je vezana na ogromno porabo pesticidov. Če bi vsak človek ponovno uporabil zgolj kilogram odpadnih oblačil, ki bi jih predelal ali podaril, bi na ta način prihranili kar 6.000 litrov vode. V Sloveniji je bilo leta 2002 tako zavrženih 72 ton oblačil, leta 2009 pa kar 409 ton. Projekt Očistimo Slovenijo se bo zaključil 24. marca z vseslovensko prostovoljno čistilno akcijo.

Očistimo Slovenijo - Mi smo zraven, kaj pa vi?
Očistimo Slovenijo - Mi smo zraven, kaj pa vi?FOTO: Tanja Ristič


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646