Kot pojasnjuje terapevtka dr. Neja Zupan iz Zavoda Bisernica, je kineziologija celosten pristop zdravljenja in preventive, ki za ugotavljanje neravnovesja v človeku uporablja tehniko testiranja trdnosti mišic. Tako lahko z rahlim, počasnim in nežnim pritiskom na mišico prepoznamo simptome blokad v človeku (simptomi so zgodnji znaki, ki človeka opozarjajo, da ukrepa in se pozdravi).
Test mišic
Kineziologija kot znanost se ukvarja s proučevanjem gibanja človeškega telesa oz. razumevanjem delovanja sklepov in mišic. Obstaja znanstveno potrjena povezava med kakovostjo gibanja posameznika ter njegovim zdravjem in psihičnim počutjem. Spoznanja s področja kineziologije uporabljajo v fizioterapiji, delovni terapiji, kiropraktiki, osteopatiji, izobraževanju, psihoterapiji, na treningih ...
Obstaja več vej kineziologije, vsem pa je skupno najmanj eno: uporaba testa mišic za prepoznavanje dejavnikov neravnovesja z namenom, da jih sprostimo.
Neprecenljiva vrednost kineziologije je v tem, da lahko neposredno komuniciramo s telesom in dobimo natančen naravni odgovor, česa človeku primanjkuje. Naravni odgovor tudi olajša izbiro tehnike, ki pomaga v njem doseči ravnovesje. Zdravljenje tako prilagodimo posamezniku brez vsiljevanja postopkov, ki morda zanj niso najbolj primerni in bi lahko upočasnili čas zdravljenja, poudarja Zupanova.
Tovrstno zdravljenje je leta 1964 začel ameriški kiropraktik George J. Goodheart. S kolegom Johnom Thiejem je odkril, da mišice in tkiva okrog kosti igrajo pomembno vlogo v podpori in hitrosti zdravljenja in da je samo naravnavanje kosti premalo, da bi dosegli trajno spremembo. Zato sta se poglobila v kineziologijo. Učinek njene uporabe je bil naravnost fantastičen, saj je za nekajkrat skrajšal čas ozdravljenja.
Zaradi izjemne učinkovitosti je želel Thie metodo približati širši javnosti. Razvil je novo, ki jo lahko uporablja vsak – metodo z dotikom do zdravja ali TFH (ang. Touch for Health). Uporabna je v preventivne (terapevtske) namene, predvsem za uravnovešanje lastne energije in dosego stanja notranje trdnosti in miru. Metoda predstavlja celosten sistem učenja za zdravje in jo danes poučujejo v več kot 100 državah.
Simptomi niso naključni
Gibanje, drža telesa, mimika, geste, besede, misli – vse je povezano z zdravjem v telesu. Večina simptomov (čustvena stanja: žalost, jeza, depresija ... misli: "ne bom zmogel", "vsi me varajo", "nihče me ne mara"...) in bolezni so zavestna oziroma podzavestna razlaga situacije, v kateri se je posameznik znašel, razlaga dr. Neja Zupan. Simptomi in bolezni se ne pojavljajo naključno, kar nekje v ali na telesu, temveč so povezani s točno določenim dogajanjem. Tako, na primer, sprednja stran telesa predstavlja sedanji čas, zato je bolečina na sprednji strani povezana s sedanjo situacijo posameznika. Bolečina na zadnji strani pa predstavlja preteklost. Vneto grlo predstavlja nekaj, kar smo ali česar nismo izrekli. Glavobol je pritisk, ki ga izvajamo nase. Srce je povezano s sprejemanjem in dajanjem ljubezni.
Fizično neravnovesje (bolezen) je največkrat rezultat preteklih negativnih izkušenj, zato je odstranitev simptomov v sedanjosti največkrat neuspešna. Ponavljajoči se simptomi imajo korenine v preteklosti in se pojavijo vedno, kadar se človek znajde v podobnih okoliščinah kot takrat, ko je prvič doživel negativno izkušnjo. Alergija na cvetni prah se – ne glede na to, kako uspešno vizualiziramo novo stanje, koliko vaj naredimo – vedno pojavi v podobnih okoliščinah kot prvič. Izgine takrat, ko ozavestimo vzrok hkrati z vizualizacijo in uravnovešanjem telesa kot celote. Drugi takšen primer je disleksija: obravnava v sedanjem času pomeni počasen proces razvoja celotnega učnega potenciala osebe.
Otroci s težavami pri učenju potrebujejo hitro in učinkovito obravnavo, sicer jih sistem vključi v manj perspektivne programe, kjer imajo precej manj možnosti za vključitev nazaj. Kineziološka obravnava poveže težave z vzroki in jih odpravi.
Bistvo kineziologije je spoznanje, da je vsak del telesa povezan s čustvi in mislimi ter obratno in da telo, čustva in misli vplivajo na energetsko stanje posameznika. Test mišic neposredno pokaže na del telesa, s katerim so simptomi povezani in zahteva podrobnejšo obravnavo, kar pomaga, da lažje razumemo in razrešimo težave.
Telo ima notranjo inteligenco
Telo ima edinstven notranji mehanizem, ki neprestano deluje in uravnava procese (dihanje, presnova, ravnovesje hormonov, odvajanje toksinov ...), tako da v njem vedno obstaja ravnovesje.
Energetsko stanje v telesu lahko opišemo z zemljevidom: ceste so energetski tokovi, po katerih vozijo avtomobili, tovornjaki (energija hrana, zrak ...), mesta in vasi so organi in tkiva. Včasih se promet ustavi, upočasni, prekine zaradi različnih vzrokov.
Za ponovno vzpostavitev visokega nivoja energije v telesu terapevti uporabljajo različne pristope – od kitajske medicine (akupunkturne točke, meridiani) do psihologije (predvsem zelo uporabno nevrolingvistično programiranje).
Kaj uspešno zdravi?
Metoda z dotikom do zdravja se je kot zelo uspešna pokazala pri odpravljanju motenj spanja, utrujenosti, stresa in depresije, odpravljanju bolečin (glava, vrat, hrbet, noge, roke), zdravljenju poškodb mišic in ligamentov, udarnin, zdravljenju kroničnih bolezni kot so alergije, zdravljenju težav z motoriko in koordinacijo, odpravljanju težav z učenjem, koncentracijo in strahom pred izpiti, odpravljanju kajenja in drugih vrst odvisnosti, doseganju notranjega miru itd. Kineziološki tretma tudi zelo dobro dopolnjuje in podpira zdravljenje uradne medicine pri celjenju ran in okrevanju po boleznih.
Med obravnavo klient sedi oziroma leži. Terapevt testira napetost mišic in tako ugotovi, kaj vpliva na nastalo težavo. Pregled je povsem neboleč. Zdravljenje poteka z blago stimulacijo akupunkturnih točk meridianov in masažo mišic, ki so v neravnovesju. Ravnovesje vzpostavljamo s pomočjo barv, uživanjem hrane, ki podpre proces ozdravitve, s cvetličnimi kapljicami ... Možnosti (poti) do ozdravitve je veliko, terapevt pa na obravnavi prepozna, katera pot je za posameznika najprimernejša.
Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV