Vonj o človeku pove ogromno, zato ga nekateri enačijo s samim videzom. Danes na trgu obstaja 'malo morje' dišav, ki nas poleg edinstvene mešanice dišav prepričujejo tudi z zvenečimi imeni oblikovalcev, zvezdnikov in drugih prestižnih znamk, svojevrsten pomen pa celotnemu vonju dodaja tudi sama embalaža. Vonja, ki je pisan na našo kožo, pa ne bomo našli kar čez noč, prav tako se izbira lahko močno razlikuje od samega letnega časa in pa življenjskega obdobja, v katerem smo. Zato je pomembno poudariti, da se nakupa parfuma ne smemo lotiti na silo, temveč se moramo dišavam preprosto prepustiti in tisti pravi dovoliti, da nam 'oplazi' kožo.
Parfumi se razlikujejo glede na različne sestavine, v grobem pa bi jih lahko razvrstili v pet skupin – orientalsko, sadno, cvetlično, zeleno in leseno. Prva, orientalska skupina vsebuje tople in bogate vonje, med katere štejemo vanilijo, mošus, eksotične cvetlice, jantar, ingver, cimet in še bi lahko naštevali. V kombinaciji ustvarjajo čutne, eksotične in zelo intenzivne dišave. Med sadne vonjave, ki so med najbolj pogostimi v spomladanskem in poletnem času, spada različno sadje, vse od citrusov in do jagod. Cvetlično-romantični parfumi so simbol ženstvenosti in tradicije. Običajno so njihove glavne sestavine vrtnice, potonike, španski bezeg, magnolije in druge aromatične note. Skupino svežih parfumov imenujemo tudi zelena skupina, ta vsebuje sproščene, športne in sveže vonjave, običajno pa se uporabljajo skozi celo leto. Zadnja predstavljena skupina lesenih dišav združuje zemeljske, tople tone, ki vsebujejo predvsem sandalovino; ali bo vonj pretežno svež ali topel, pa odločajo še druge dodane sestavine. Lesene dišave se uporabljajo predvsem v zimskem času.
Za bralke zadovoljna.si vsak dan darilo
V nagradni igri spletne trgovine Spletična in portala zadovoljna.si, ki bo potekala do 23.decembra 2011, lahko sodelujete tako, da na našem Facebook profilu objavite svojo najbolj 'dišečo' fotografijo in duhovit stavek na temo, zakaj ženske rade dišimo. Fotografije naj bodo avtorske in ne smejo vsebovati parfumskih in kozmetičnih izdelkov. Vsak dan ob 15. uri bomo razglasili ime nagrajenke.
Najpogostejša pomanjkljivost parfuma je izhlapljivost. Ne glede na blagovno znamko in ceno, ki jo odštejemo za stekleničko, se lahko zgodi, da dišava ne bo sprejela naše kože, zato bo vonj hitro postal preteklost. Obstaja rešitev, ki sicer ni dolgotrajna, vendar pomaga. Parfum namreč lahko primerjamo z ličilom, znano pa je, da vsako še tako dobro ličilo potrebuje podlago. Enako velja za dišeče razpršilo. Koža ne sme biti suha in razpokana. Parfum razpršimo po telesu, ki smo ga pred tem nahranili z vlažilno kremo – ta bo vonj ohranjala dlje časa. Enako velja za parfumske sete. Ustvarjeni so z razlogom, da bi se vonj na koži ohranil dlje časa. Gre za dišeče plastenje – vse od tuširanja naprej.
Točke utripa
Velik vpliv na obstojnost vonja imata tudi telesna toplota in uporaba dišave na določenih delih telesa. Vonj bo obstojnejši, če bomo parfum nanesli na "točke utripa", kot so zapestje, ušesa, notranja stran komolcev, zadnja stran kolen in sklepi. Na opisanih točkah je namreč koža tanjša in žile bližje koži, zato je tu koža bolj topla, zaradi česar je vonj parfuma močnejši. Vonjave se širijo od spodaj navzgor, zato je parfum priporočljivo ob posebnih priložnostih nanesti tudi na gležnje.
Brez drgnjenja
Kože, kamor smo nanesli parfum, nikoli ne drgnimo. Slaba navada, ki jo nenehno ponavljamo, je nanos parfuma na zapestji, ki ju potem podrgnemo, s tem pa uničimo molekule in skrajšamo samo obstojnost dišave. Na zapestju zato raje uporabimo parfumsko kremo.
Parfum nanašajmo neposredno na kožo in ne na oblačila. Enakomerno ga razdelite po telesu Z razdalje dvajsetih centimetrov ga enakomerno porazdelimo po telesu in počakamo minuto, nato nadaljujemo z oblačenjem. Ne smemo pozabiti, da je dišeča tekočina namenjena predvsem naši koži in ne oblačilom.
Karitejevo maslo za obstojnost
Za večjo obstojnost "točke utripa" lahko premažemo s karitejevim maslom ali običajnim vazelinom. Sestava mazila bo podaljšala njegovo obstojnost in intenzivnost, zato se obe sestavini pogosto uporabljata tudi v dišečih kremah.
Pravilno shranjevanje
Obstojnost se bo podaljšala tudi ob pravilnem shranjevanju. Parfuma ne smemo izpostavljati visokim temperaturam in sončni svetlobi, saj oba dejavnika spreminjata samo sestavo. Shranjujemo ga na suhem, po možnosti v temnem prostoru, v katerem temperatura ne presega 25 stopinj Celzija.
Spremljajte nas na Facebooku
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV