Nove raziskave so pokazale, da zdravljenje z nakupovanjem ni zgolj površinsko in 'prazno', kot nam radi očitajo naši partnerji. Trošenje denarja naj bi bil učinkovit način zmanjševanja občutka žalosti, poroča Daily Mail, ker nam daje občutek nadzora nad stvarmi in povečuje našo motivacijo.
Znanstveniki iz Univerze Michigan trdijo, da 'nakupovalna terapija' pomaga ljudem premagati občutek melanholije. Študija, v sklopu katere so opravili tri poskuse, je imela jasen cilj – z njo so skušali dokazati, da nakupovanje ljudem res vrača občutek nadzora v času, ko se borijo z občutkom žalosti, in jih zato tudi osrečuje. Nakupovanje naj bi bilo tako celo 40-krat bolj učinkovito pri ponovni vzpostavitvi občutek nadzora, ljudje, ki so si v trenutkih žalosti nekaj kupili pa kar trikrat srečnejši od tistih, ki so le občudovali izložbe trgovin, vendar niso ničesar kupili.
Že predhodne študije so pokazale, da potencialni kupci uživajo v nakupovanju. Pozitivne občutke v nas prebudi že sama misel na to, kaj smo si pred kratkim kupile. Tokratna študija pa je vse skupaj le še dodatno potrdila – v večini primerov so se anketiranci po končanem nakupovanju bolje počutili in žalost je iz njihovega obraza izginila. "Naša raziskava je pokazala, da nakupovanje pomaga obnoviti občutek osebne kontrole in zmanjša občutek žalosti, ki pri nekaterih ljudeh povsem izgine. 'Nakupovalna terapija', ki je motivirana s slabimi občutki, je sicer pogosto obravnavana kot neučinkovita, kar pa smo mi z zadnjo raziskavo povsem ovrgli. Tovrstno 'zdravljenje' je zelo učinkovito in zmotno bi bilo misliti kako drugače,'' še zatrjujejo avtorji študije.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV