Zadovoljna.si
Moja so manjša!

Moda

Čevlji - mon amour!

P.V.
29. 05. 2009 18.59
0

Ste kdaj pomislile, kateri kos oblačila ali modni dodatek po mnenju večine žensk prednjači na lestvici priljubljenosti? Je to morda suknjič, krilo, hlače, čevlji, torbica, pas?

V anketi, ki so jo izvedli med ženskami v desetih državah, se je za čevlje, kot najpomembnejši kos garderobe, odločilo kar 63 odstotkov Rusinj, 49 odstotkov Grkinj in le kakšen odstotek manj Italijank. Anketo je izvedla ena od italijanskih prestižnih modnih revij.

Delitev na moške in ženske

Čeprav sodijo med najbolj privlačne ženske čevlje tisti z vrtoglavo visokimi petami, pa so naši predniki bolj kot na erotiko sprva mislili le na to, kako zaščititi stopala pred nevarnostmi terena, po katerem so hodili. Stopala so zavili v prepleteno listje ali živalske kože, kar še danes počnejo avstralski aborigini. Prva obutev sega v čas pred 9 tisoč leti, čeveljci z visoko peto pa so se pojavili veliko kasneje, okoli leta 1600. Moški in ženske so sprva uporabljali enake čevlje, zanimali sta jih le udobnost in praktičnost. Šele proti koncu štirinajstega stoletja so se pojavili različni modeli ženskih in moških čevljev.

Manolo Blahnik - za njegove čevlje bi marsikatera ...
Manolo Blahnik - za njegove čevlje bi marsikatera ... FOTO: Reuters

Visoke pete si je izmislil moški

Dejstvo je, da je najbolj značilen del ženskega čevlja peta, zanimivo pa je, da je njen iznajditelj moški. Proti koncu šestnajstega stoletja se je francoski kralj Ludvig XIV, imenovan tudi Sončni kralj, zaradi nizke rasti domislil čevljev, ki bi ga povišali. In tako smo, drage dame, prišle do visokih pet.

Najbolj znan sodobni modni dizajner čevljev je zagotovo Manolo Blanhnik s Kanarskih otokov. Ustvarja čevlje, za katere je treba odšteti najmanj 400 dolarjev. Za njegove kreacije so značilne vrtoglavo visoke pete, ki so po mnenju tistih, ki so se že povzpele nanje, zelo nosljive.
Njegovi čevlji gredo med hollywoodskimi divami za med, najbolj pa jih je proslavila kultna televizijska serija Seks v mestu. Glavni lik Carrie (Sarah Jessica Parker) je bila pripravljena narediti tako rekoč vse, da bi si priborila najnovejši model. Njene tri prijateljice so ji seveda zvesto sledile. 

Manjše je lepše?!

Ste se kdaj vprašale, zakaj se nerade odpovemo vrtoglavim petam? Menda vzrok tiči v tem, da je stopalo v visokih petah videti manjše, kar naj bi bila po mnenju mnogih predvsem ženska značilnost. Visoke pete naj bi vplivale tudi na držo telesa, izstopi namreč zadnjica, ki med vsemi ženskimi telesnimi atributi privablja največ moških pogledov.

V kitajski kulturi so zaradi pogojevanja ženske lepote z majhnim stopalom deklicam povijali stopala, ki se zaradi tega niso razvila in zrasla, posledica pa so bile hude kostne deformacije. Te so vplivale tudi na mobilnost žensk in nenazadnje njihovo svobodo. Navado, ki je bila v veljavi kar tisoč let, so prepovedali leta 1911, zares pa so jo ukinili šele šele v 60. letih prejšnjega stoletja.

Sodobne gejše

Da bi se čim bolj približale nožicam pravljične Pepelke, se nekatere ženske zatekajo po pomoč celo k lepotnemim kirurgom. Pojav se je najbolj razširil v ZDA. Poleg ožanja stopala se ženske odločajo celo za krajšanje prstov. Najbolj zagrizene ljubiteljice visokih pet se odločajo za kolagenske injekcije, s pomočjo katerih na stopalu nastane treba ponoviti na 4 do 6 mesecev, stane pa 500 dolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658