Demenco lahko povzroči več kot sto različnih bolezni, daleč najpogostejši vzrok pa je Alzheimerjeva bolezen. To je sicer bolezen, ki povzroča spremembe v možganih in odmiranje možganskih celic. Zmanjševanje števila nevronov se pri bolniku navzven kaže z upadanjem spoznavnih sposobnosti oz. kot napredujoča demenca.
Demenca se kaže kot motnja spomina, osiromašeno mišljenje ter prizadetost opravljanja vsakodnevnih dejavnosti. Prizadeto je pomnenje, zmanjšana je zmožnost orientacije, razumevanja, računanja, govornega izražanja in presoje, zmanjšana je sposobnost obvladovanja čustev ter socialnega vedenja. Z napredovanjem demence postaja bolnik vedno manj samostojen in potrebuje dodatno nego.
Število bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo hitro narašča, predvsem zaradi staranja prebivalstva. Prav tako narašča tudi število raziskav o tej bolezni. Kljub temu pa še ni znano, kaj to bolezen povzroča.
Znano je sicer, da je najpomembnejši dejavnik pri nastanku Alzheimerjeve bolezni starost. Zanjo zboli od pet do deset odstotkov vseh starejših od 65 let, z naraščajočo starostjo pa se delež dementnih hitro povečuje – med 80 do 90 let starimi je že skoraj 15 odstotkov bolnikov s to obliko demence. Poleg tega je pri nastanku bolezni pomembna tudi dednost.
Alzheimerjeva bolezen še ni ozdravljiva, obstajajo pa zdravila, ki bistveno izboljšajo funkcioniranje bolnika in upočasnijo napredovanje znakov bolezni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV