Fundacija ustanovitelja podjetja Microsoft Billa Gatesa je lani sprožila novo kampanjo za pomoč državam v razvoju, v okviru katere je objavila razpis za iznajdbo stranišča, ki bi bilo bolj priročno za takšne države. Najboljše rešitve so te dni razstavili v Seattlu, najboljšim inovatorjem pa podelili bogate nagrade.
"Stranišča so izrednega pomena za javno zdravje, pa tudi, če dobro pomislite, za človeško dostojanstvo," je Gates zapisal v izjavi za javnost na spletni strani humanitarnega sklada Bill & Melinda Gates Foundation, ki sta ga ustanovila z ženo.
"Stranišča na splakovanje, kakršna uporabljamo v bogatem svetu, so neuporabna, nepraktična in nedosegljiva za 40 odstotkov svetovnega prebivalstva, saj ti ljudje pogosto nimajo vode, odtokov, elektrike in kanalizacije," je dodal.
Prvo nagrado v vrednosti 100.000 ameriških dolarjev je prejel tehnološki inštitut iz Kalifornije, ki je oblikoval stranišče na sončne celice, ki proizvaja vodik in elektriko. Na drugo mesto se je uvrstila britanska univerza v Loughboroughu s straniščem, ki predeluje odpadke v biološko oglje in čisto vodo. Tretje mesto pa je zasedla Univerza v Torontu.
Okoli 2,5 milijarde ljudi po svetu nima dostopa do varnih sanitarij. Hrana ali voda, onesnažena s fekalijami, povzroča črevesna obolenja, zaradi katerih vsako leto umre 1,5 milijona otrok. To je več smrtnih žrtev kot jih skupno zahtevata aids in malarija.
"Ne gre le za človeško dostojanstvo, temveč pomanjkanje ustreznih sanitarij tudi ogroža človeška življenja, povzroča ekonomsko škodo skupnosti ter obremenjuje okolje," je izpostavil Gates.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV