Nova raziskava, ki so jo v bolnišnici Sir Charles Gardener v Perthu v Zahodni Avstraliji opravili na vzorcu 1080 žensk, starejših od 70 let, je pokazala, da uživanje jogurta zvišuje nivo dobrega holesterola v krvi in tako varuje žile pred nalaganjem slabega holesterola, ki zmanjšuje pretok krvi po žilah in je lahko vzrok možganske kapi ali pa srčnega infarkta. Raziskava je pokazala, da imajo ženske, ki vsak dan uživajo jogurt, bolj zdravo ožilje od tistih, ki ga ne, za pozitiven učinek pa naj bi zadostovalo že po 100 gramov jogurta, kefirja ali drugega mlečnega probiotičnega izdelka dnevno. "Čeprav mlečni izdelki za srce niso najbolj koristni, probiotiki in jogurti blagodejno vplivajo na ožilje. Jogurt znižuje nivo slabega holesterola in viša nivo dobrega," je povedala vodja raziskave Kerry Ivey.
Raziskava je pokazala, da imajo probiotični izdelki pozitiven učinek ne glede na vpliv drugih dejavnikov tveganja kardiovaskularnih bolezni, kot so indeks telesne mase, fizična aktivnost, kajenje, diabetes, dnevni vnos kalorij, uživanje rib. Jogurt naj bo čim manj sladkan in naj vsebuje čim manjši odstotek mlečne maščobe. Tako si lahko zagotovimo dodaten vir beljakovin, kalcija, riboflavina (B2), vitamina B12, cinka in kalija, hkrati pa v telo vnesemo razmeroma malo kalorij. Kot pravijo strokovnjaki, ni nikakršnega razloga, zakaj jogurta ne bi vključili na svoj vsakodnevni jedilnik. Izogibajo naj se mu le ljudje, ki so občutljivi na probiotične izdelke in jim uživanje jogurta povzroča prebavne motnje, oziroma tisti, ki imajo laktozno intoleranco.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV