Če so Kubanci doslej želeli potovati v tujino legalno, so potrebovali najprej pisno vabilo iz tujine, na podlagi katerega so dobili dovoljenje za izhod, ki je veljalo 30 dni. To dovoljenje je bilo mogoče podaljšati še desetkrat, potem pa so se morali vrniti nazaj na Kubo, ali pa so to pravico izgubili za vselej.
Stroge omejitve potovanja v tujino so bile na Kubi v veljavi več kot pol stoletja. Tako naj bi preprečili "odliv možganov" iz države, predvsem zdravnikov, inženirjev in ostalih.
Vendar pa to ni preprečilo več tisoč Kubancem, da ne bi ilegalno emigrirali in se odpravili na tvegano pot proti ZDA, pogosto tudi v preslabih plovilih čez morje. Mnogi so pri teh poskusih tudi umrli.
Washington sicer Kubancem že vse od leta 1966 avtomatično podeljujejo pravico do azila v ZDA, če dosežejo ameriške obale.
Uradna Havana sicer opozarja, da se bo še vedno branila pred "vmešavanjem in subverzijo ameriške vlade in njenih zaveznikov". Zato bodo v veljavi ostali ukrepi, ki naj bi "ohranili človeški kapital, ki ga je ustvarila revolucija", so sporočili iz zunanjega ministrstva. Kako naj bi to dosegli, pa zaenkrat še niso pojasnili.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV