Zadovoljna.si
Vsak dan eno leto se je slikala - 1

Novice

Šokanten posnetek, ki si ga je ogledalo 43 milijonov ljudi!

J.V.
15. 05. 2015 13.31
43

Mia Hujić je eno leto vsak dan posnela svojo fotografijo, vse pa na koncu združila v video z naslovom 'Ena fotografija na dan, v najhujšem letu mojega življenja'. Njen sprva nasmejan obraz postaja vse bolj zamišljen, na nekaterih posnetkih so vidne modrice in podplutbe, očitno je, da je ženska žrtev nasilja in prosi za pomoč. Njene zadnje besede so bile: »Pomagajte mi, ne vem, ali bom dočakala naslednji dan.«

Hujićeva je delala kot model in hostesa v različnih šovih v Italiji, sodelovala je tudi z velikimi modnimi hišami in različnimi produkcijskimi hišami ter pri snemanju različnih serij na italijanskih tleh. Ko so novinarji Telegrafa Mio poklicali in jo povprašali o videu, je bila po njihovih besedah zelo presenečena, saj ni pričakovala, da jo bodo izsledili. Ni želela komentirati posnetka in je dejala, da ne more povedati ničesar. Posnetek sicer ni nov in si ga je do sedaj ogledalo že več kot 43 milijonov ljudi, v zadnjih dneh pa se je znova znašel v središču pozornosti in opozarja na nasilje nad ženskami.

Čeprav so žensko izsledili, še vedno ni jasno, ali je posnetek naredila sama ali gre za sodelovanje več oseb oziroma ali stoji v ozadju kakšna organizacija, ki se bori proti nasilju nad ženskami. Ugibalo se je tudi, ali je morda Hujićeva sama dejansko žrtev nasilja in ni pričakovala takšnega odziva na posnetek.

Vsak dan eno leto se je slikala - 2
Vsak dan eno leto se je slikala - 2FOTO: YouTube
Posledice nasilja so pretresljive

Poniževanje, kritiziranje, ustrahovanje, nadziranje, fizično nasilje - vse našteto izhaja iz težnje po nadvladi in kontroli nad partnerjem. Pogostejše žrtve nasilja v družini so ženske, ki se nemalokrat čutijo krive, a njihovo prepričanje je zmotno - nasilnež je odgovoren za svoja dejanja! Zmotno je tudi prepričanje, da nasilje v družini dokazujejo izključno fizične poškodbe. Posledice nasilja so med drugimi depresija, tesnobnost, občutki sramu, krivde, fobije, napadi panike, nizek občutek lastne vrednosti, posttravmatska stresna motnja, psihosomatske motnje, samopoškodbe, zloraba zdravil, drog in alkohola, motnje hranjenja in samomorilno ter nevarno spolno vedenje. Otrok, ki je vpleten v destruktivne vedenjske vzorce matere ali očeta, ima težave z učenjem in sklepanjem prijateljstev, nagnjen je k samopoškodbam, zlorablja droge in alkohol, je depresiven in trpi zaradi motenj hranjenja ter spanja.

Nasilje nad ženskami
Nasilje nad ženskami FOTO: Profimedia

Prepoznajte opozorilne znake!

Bolje je preprečiti kot zdraviti. Bolečini, strahu, občutkom nemoči in brezizhodnosti, zaradi katerih trpijo žrtve nasilja, se lahko izognete, tako da prepoznate opozorilne znake. Morda je bil vaš partner sprva izjemno šarmanten in ste se ob njegovih komplimentih počutile kot kraljice. Ali ste bile presenečene, ko je imel prvi napad ljubosumja? Ali si ne znate razložiti nenadnih sprememb njegovega razpoloženja? Zakaj je bil pet minut nazaj prijazen do vas, zdaj pa vas žali in kritizira? Vse to so očitna znamenja družinskega nasilja, ki ste jih morda spregledale zaradi mladosti in neizkušenosti, ali pa si mečete pesek v oči. Partnerski odnos mora biti zdrav in ljubeč, ujete v mrežo čustvenega ali fizičnega nasilja boste nesrečne in nezadovoljne.

Ukrepajte!

Da se boste izvili iz uničujočega primeža, morate prepoznati naštete opozorilne znake. Ne pozabite, da alkohol ni opravičilo za surovo ravnanje! Naslednji korak je, da spregovorite o svojih težavah. Obrnite se na prijatelja ali sorodnika, ki mu lahko zaupate in mu povejte, kaj se dogaja z vami in kako se ob tem počutite. Če boste molčali in trpeli, bo vaš partner dobil še večjo moč nad vami, vi pa boste imeli manj možnosti, da bi ga zapustili.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646