Globalna proizvodnja in uporaba nezakonitih drog je v lanskem letu ostala relativno stabilna, a prikrite spremembe v preprodaji in jemanju drog so "pomembne in tudi zaskrbljujoče", saj dokazujejo, kako iznajdljivi in prilagodljivi so dobavitelji in porabniki drog. Marihuana z 224 milijoni porabnikov ostaja najbolj razširjena droga na svetu. Največji trg zanjo je Evropa, največ pa je prihaja iz Maroka. Med glavne dobavitelje se sicer vse bolj prebija Afganistan, v večini držav članic EU pa tudi narašča domača produkcija.
90 odstotkov opija iz Afganistana
Proizvodnja opija v Afganistanu, od koder prihaja kar 90 odstotkov vsega opija na svetu, je medtem narasla za 61 odstotkov, s 3600 ton v letu 2010 na 5800 ton v letu 2011. Tudi na jugovzhodu Azije je proizvodnja opija v porastu. Le majhen delež opija pristane v Evropi ali Severni Ameriki, kar 70 odstotkov porabnikov je v Aziji in Afriki. V Evropi in Severni Ameriki stagnira tudi raba kokaina, narašča pa v Južni Ameriki in Avstraliji ter v delih Afrike in Azije. Sintetične droge so po drugi strani še naprej vse bolj priljubljene.
Droge v porastu v državah v razvoju
Kakih 230 milijonov ljudi ali pet odstotkov svetovne populacije v starosti od 15 do 64 let je v letu 2010 – za leto 2011 teh podatkov še ni na voljo – vsaj enkrat vzelo droge. UNODC opozarja, da so nezakonite droge v porastu v državah v razvoju, še posebej v tistih, ki ležijo ob glavnih tihotapskih poteh, kot so na primer Iran ali države v zahodni in osrednji Afriki. Za zdravljenje uporabnikov mamil bi potrebovali od 160 do 200 milijard evrov ali med 0,3 in 0,4 odstotka svetovnega BDP.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV