Staršem majhnih otrok so dobro poznani rota virusi, ki dojenčkom lahko povzročijo hudo drisko, je za STA dejala Maja Sočan z IVZ. Tudi norovirusi so povzročitelji bruhanja in driske, a je ta v glavnem kratkotrajna. "Zelo redko pa virusi povzročajo tudi akutno vnetje možganskih ovojnic in možganovine," je pojasnila Sočanova. Ob tem je izpostavila, da je pri nas najbolj poznan virus klopnega meningoencefalitisa. Kot najbolj pogosta virusna obolenja Sočanova izpostavlja predvsem akutne okužbe dihal, pri majhnih otrocih pa so pogoste tudi driske, ki jih povzročajo virusi. "Težka obolenja so na srečo zelo redka," je dodala.
"Pri blagih okužbah dihal velja, da lahko poskrbimo sami zase, torej počivamo, veliko pijemo in vzamemo aspirin, če smo odrasli, otroci pa vzamejo paracetamol," je pojasnila Sočanova. Opozorila je, da je posvet pri zdravniku "vsekakor na mestu", če vročina preko 38 stopinj vztraja več kot tri dni ali če je nekdo iz skupine kroničnih in srčnih bolnikov, astmatikov ali majhnih otrok, ki zelo hitro dehidrirajo. Včasih je namreč treba obravnavati zdravljenje v bolnišnici.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV