Kot je ob robu predavanja v koprski Pretorski palači pojasnil svetovno priznan strokovnjak s področja suicidologije de Leo, je pomembno predvsem to, da posamezniki, ki trpijo za tovrstnimi težavami, dobijo občutek, da jim hočemo pomagati. V tem lahko spodleti tudi strokovnjakom, opozarja in dodaja, da zgolj apliciranje najnovejših znanstvenih in medicinskih pristopov ne zadostuje, če želimo nekomu rešiti življenje.
"Da bi rešili življenje, je v prvi vrsti treba osebi, ki je v stiski, dati pomoč, ki jo potrebuje, in predvsem občutek, da tej osebi res sledimo," je nadaljeval de Leo.
Med razlogi za visoko stopnjo samomorov v Sloveniji je strokovnjak izpostavil alkoholizem ter družbeno stigmo duševnih motenj, zaradi katere se ljudje težje odločajo za obisk zdravnika.
Kot je med drugim de Leo ugotavljal v svojem predavanju, je v državah, kjer obeležujejo svetovni dan in odkrito govorijo o problematiki samomorov, opaziti trend zmanjševanja števila samomorov, medtem ko število tistih, ki si vzamejo življenje, narašča v preostalih, večinoma manj razvitih državah.
Če je v preteklosti zaradi negativnega sporočila, ki ga prinaša načenjanje problematike samomorov, pri vladah in ostalih odgovornih obstajala bojazen, da bi glasno spregovorili o samomoru, pa morajo prav odločevalci pokazati odgovornost in pozornost do vseh vrst težav ljudi, tudi tako osebnih in globokih, kot je odločitev za samomor, je prepričan de Leo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV