Zadovoljna.si
Za ta projekt je 100 stoletnikov že darovalo svoj DNK.

Novice

Obeta se razkritje skrivnosti dolgega življenja

STA
25. 07. 2012 10.44
1

Morda bomo kmalu izvedeli, kaj je ključ do dolgega življenja. Prihodnje leto se namreč obeta tekmovanje, ki ga organizira fundacija Genomics X Prize, tekmovalci pa bodo poskušali razvozlati, kateri geni omogočajo dolgo življenje brez bolezni. Kot prva se je že prijavila ekipa iz Amerike. Tekmovanje se bo začelo septembra 2013. Rok za prijavo ekip, določen s pravilnikom fundacije Archon Genomics X Prize, je maj 2013.

Za ta projekt je 100 stoletnikov že darovalo svoj DNK.
Za ta projekt je 100 stoletnikov že darovalo svoj DNK.FOTO: Thinkstock

Fundacija X Prize ponuja nagrade za rešitve, ki bi koristile sodobnim znanstvenim izzivom z različnih področij, vse od vesolja do človeškega genoma. Vsi rezultati, ki jih bo dobila, bodo na voljo in v pomoč znanstvenikom, ki raziskujejo misterij staranja. Genetik in podjetnik dr. Jonathan Rothberg je s svojo ekipo iz kalifornijske korporacije Life Technologies že sprejel izziv in bo poskusil določiti zaporedje genov, ki omogoča dolgo in zdravo življenje, poroča na spletni strani britanski BBC.

Tekmovalci bodo imeli na voljo 30 dni, v katerih bodo morali določiti celoten zapis dezoksiribonukleinske kisline (DNK) 100 100-letnikov, njihov proračun pa bo omejen na 1000 dolarjev na genom. Zmagovalca čaka nagrada v višini 10 milijonov dolarjev.

Določitev celotnega človeškega genoma s stroški do 1000 dolarjev v znanosti velja za še nedosežen cilj. Če bi jim uspelo, bi bil to izredno pomemben mejnik. Tehnologijo določanja zapisa DNK bi naredil finančno dostopno za širšo uporabo v medicini, posledično pa bi se izboljšalo postavljanje diagnoz in predpisovanje primernih zdravil glede na pacientov genski zapis.

Za ta projekt je 100 stoletnikov že darovalo svoj DNK. Znanstveniki menijo, da imajo ljudje visoke starosti v svojih genih določene redke anomalije, zaradi katerih so odporni proti sicer pogostim starostnim boleznim, kot so srčne bolezni ali rak. Če bodo te gene lahko določili z analizo zapisa DNK stoletnikov, bo to znanstvenikom omogočilo razvoj novih metod zdravljenja, morda celo načinov za podaljšanje življenja.

Potrebovali pa bodo izredno veliko število vzorcev DNK, da bodo lahko natančno ugotovili, v čem se teh nekaj dvojnih vijačnic, ki sestavljajo DNK, razlikuje od treh milijard možnih kombinacij, ki so v človeškem genomu. Po besedah genetika in podjetnika Rothberga je DNK 100 stoletnikov dober začetek na poti k odkrivanju "izvirov mladosti".

"Iz vzorcev 100 ljudi lahko zgolj ugibamo. Če jih imamo 1000, dobimo precej zanesljiv podatek. Če jih imamo 10.000, lahko z gotovostjo povemo, kateri gen povzroča raka ali srčno bolezen," je pojasnil.

Prejšnji dobitnik nagrade dr. Craig Venter je bil eden glavnih akterjev v tekmi za določitev prvega celotnega zaporedja baznih parov človeškega genoma, ki se je zaključila leta 2003.

Po njegovih besedah si ni nikoli predstavljal, da bo določanje človeškega genoma v tako kratkem času tako napredovalo. Napredek tehnologije in zmanjšanje stroškov sta ga povsem prevzela. Dejstvo, da lahko z enim strojčkom v samo dveh urah razberejo človeški genom, po njegovem mnenju dokazuje izjemno uspešnost znanstvenikov.
 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 639