"Crkljanje zmanjšuje stres, strah in bojazen, znižuje krvni tlak ter izboljšuje dobro počutje in spomin. Ti pozitivni učinki nastanejo zaradi izločanja hormona oksitocin, ampak samo pri crkljanju z najbližjimi osebami. Telesni dotiki s tujimi osebami imajo lahko povsem nasprotne učinke," je povedal Sandkühler, ki je vodja Centra za raziskovanje možganov Medicinske univerze Dunaj.
Oksitocin, ki ga izloča hipofiza, je znan predvsem po tem, da krepi čustveno navezanost in naklonjenost med starši in otroki ter med zaljubljenci. Pri partnerjih, ki se imajo radi, so zato v telesu zaznali povečano koncentracijo oksitocina. Prav tako se ta hormon izloča pri ženskah med rojevanjem in dojenjem, s čimer se poveča čustvena navezanost na otroka.
Pri nezaželenem telesnem stiku s tujci pa se oksitocin ne izloča. Ko neznana oseba brez razloga vstopi v naš intimni prostor, to občutimo kot grožnjo in začnemo izločati stresni hormon kortizol, je pojasnil Sandkühler.
Ravno zato meni, da ima akcija Podarimo objem smisel le, ko se udeleženci zavedajo, da gre zgolj za nedolžno duhovito domislico. Sicer lahko objeme neznancev občutimo kot čustveno nadlegovanje in stres.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV