Vodja urgentne travmatološke ambulante Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Anže Kristan vse udeležence na smučiščih nagovarja, naj upoštevajo pravila varnega smučanja ter svoje telesne zmogljivosti. "Priprave na smučarsko sezono se začnejo že nekaj mesecev prej, ko naj bi se smučarji dobro fizično pripravili na smučarsko sezono," opozarja. Tako se je pred prvo smuko treba, kot poudarja Kristan, dobro ogreti, smučati je treba po svojih zmogljivostih in v skladu z znanjem, zaključiti pa takrat, ko nastopi utrujenost.
Po njegovih besedah je treba upoštevati, da so na smučišču tudi slabši smučarji in otroci. "Smučarji in deskarji na snegu naj se držijo smučarskih prog, izogibajo naj se pitju alkohola. Na ta način se nezgodam ne da izogniti, se jih pa lahko prepreči," svetuje Kristan.
Najpogostejše poškodbe, ki nastanejo zaradi smučanja in deskanja na snegu, so poškodbe spodnjih okončin, pri čemer so pri smučarjih najpogostejši zlomi goleni in poškodbe kolenskih vezi; pri deskarjih na snegu pa so najpogostejše poškodbe v predelih zapestij in komolcev, navajajo na UKC Ljubljana.
Pri visokih hitrostih lahko prihaja do izjemno hudih poškodb notranjih organov, glave in hrbtenice, ki lahko ogrozijo življenja oziroma lahko pustijo trajne posledice oziroma invalidnost. Glavo in hrbtenico lahko deloma zavarujemo z uporabo čelade oziroma posebnim ščitnikom za hrbet; t. i. želvjim oklepom.
V lanskem letu so na urgenci in kliničnem oddelku za travmatologijo UKC Ljubljana oskrbeli 78.000 poškodovancev, od tega je bilo približno dva odstotka smučarjev in deskarjev na snegu, še navajajo na kliničnem centru.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV