Po ocenah nevladnih organizacij nasilje nad ženskami prizadene najmanj 200.000 žensk in deklic v Sloveniji. Po podatkih Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve pa imamo v Sloveniji v tem trenutku 14 varnih hiš za ženske in njihove otroke, ki delujejo na 17 različnih lokacijah in tri krizne centre. Programi se izvajajo v vseh slovenskih regijah, razen v Zasavju.
Ustanovitev prvega nevladnega zatočišča v Sloveniji je zgodba organizirane, nevladne pomoči žensk ženskam. Pomembna obletnica kaže na ''dejstvo, da so ženske navkljub diskriminaciji, utišanosti, nevidnosti, nepismenosti, revščini, nasilju, celo ubojem njihovih tovarišic - bork za človekove pravice žensk, po vsem svetu pripravljene kljubovati ženskam sovražnim kulturnim in družbenim normam in vztrajno pomagati drugim ženskam in njihovim otrokom. In to dejstvo je osupljivo in veličastno. Je pokazatelj izjemnega osebnega poguma in družbene moči žensk. Zato bodimo odločne, enotne in solidarne, ko gre za naše temeljne človekove pravice, ustavne pravice, socialno državo, boj proti diskriminaciji ter nasilju nad ženskami in nasilju nad otroki. Ne dopustimo, da nam kdor koli v imenu takšne ali drugačne ideologije ali krize jemlje naše pravice. Ne dopustimo, da bi pravice postale miloščina dobrodelnih aktivnosti,'' je povedala Maja Plaz, predsednica Društva SOS telefon.
Zatočišče je varen prostor, kamor se lahko za določeno obdobje umaknejo ženske in njihovi otroci, ki doživljajo nasilje. Umik v varno hišo je zanje pogosto edina rešitev, ki jim pomaga pri ponovni vzpostavitvi osebnostne integritete in predstavlja možnost za nov začetek.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV