Prekrižanje rok naj bi možgane zmedlo, nasprotujoče si informacije med obema možganskima poloma – eden nadzoruje človekovo telo, drugi pa zunanji prostor – naj bi prispevale na zmanjšano zaznavanje bolečine.
V raziskavi so osmim prostovoljcem z laserjem povzročili štiri milisekunde dolg vbodljaj v roko, vsak od njih pa je postopek ponovil dvakrat. Prvič z rokami ob telesu, drugič pa s prekrižanimi rokami. Udeleženci so nato morali opisati intenzivnost bolečine v obeh primerih, obenem pa so z EEG (elektroencefalografijo) merili tudi njihovo možgansko električno aktivnost.
Rezultati so pokazali, da sta bila zaznavanje bolečine in možganska električna aktivnost v primeru, ko so imeli udeleženci prekrižane roke, zmanjšana. "Ko nas kaj boli, bi torej morali prekrižati roke," je dejal Giandomenico Iannetti z oddelka za fiziologijo, farmakologijo in nevrologijo na UCL.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV