Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je v sredo izdala publikacijo, v kateri so predstavljeni podatki in primerjave med zdravstvenimi sistemi vseh držav članic OECD, delno pa so vključeni tudi podatki za Brazilijo, Kitajsko, Indijo, Indonezijo, Rusijo in Južno Afriko, ki predstavljajo večja gospodarstva izven OECD. Publikacija temelji na obsežnem naboru statističnih podatkov in kazalnikov za primerjavo zdravstvenih sistemov v 34 državah članicah OECD. Ti podatki kažejo, da se v državah OECD izboljšuje kakovost zdravniške obravnave kroničnih bolezni in da se je preživetje ob boleznih, ki ogrožajo življenje, podaljšalo.
Nadpovprečna umrljivost zaradi raka in kapi
V 30 dneh po sprejemu v bolnišnico zaradi srčnega infarkta v državah OECD v povprečju umre štiri odstotke ljudi, medtem ko jih je leta 2000 umrlo osem odstotkov. Podatki za Slovenijo kažejo, da je umrljivost zaradi srčnega infarkta v prvih 30 dneh od sprejema v bolnišnico podpovprečna, umrljivost zaradi možganske kapi v prvih 30 dneh od sprejema v bolnišnico pa je visoko nad povprečjem OECD. V državah OECD zaradi zgodnjega odkrivanja in boljšega zdravljenja vse več ljudi preživi različne vrste raka. V Sloveniji je umrljivost zaradi raka nad povprečjem. K temu prispeva nadpovprečna umrljivost zaradi raka prostate, raka dojke in raka pljuč. Letno je v Sloveniji stopnja na novo odkritih primerov raka višja, kot je povprečje OECD.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV