Zadovoljna.si
Vsebnost težkih kovin je v nekaterih šminkah tako visoka, da bi lahko povečala tveganje za razvoj raka in povzročila nevrološke težave.

Svet na Kanalu A

Kako strupena je tvoja šminka

V.P.
13. 05. 2013 09.55
2

Znanstveniki iz kalifornijske univerze Berkeley so ugotovili, da nekatere od najbolj priljubljenih šmink za ustnice vsebujejo snovi, ki so lahko zdravju škodljive. Med drugim so ugotovili, da povprečna uporabnica samo s šminkanjem vsak dan v telo vnese najmanj 20 odstotkov še sprejemljive količine težkih kovin. Njihove ugotovitve se seveda nanašajo na Američanke. Kako pa je v Sloveniji? Šminke so testirali tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije, a presenetljivo prav pri nobenem izmed testiranih izdelkov niso odkrili težkih kovin.

Vsebnost težkih kovin je v nekaterih šminkah tako visoka, da bi lahko povečala tveganje za razvoj raka in povzročila nevrološke težave.
Vsebnost težkih kovin je v nekaterih šminkah tako visoka, da bi lahko povečala tveganje za razvoj raka in povzročila nevrološke težave.FOTO: iStockphoto
Raziskovalci univerze Berkeley so vzeli pod drobnogled 32 različnih proizvodov za ustnice, ki so na voljo v ameriških trgovinah in v njih odkrili sledi svinca, kadmija, kroma, aluminija in še petih drugih težkih kovin. Raziskava je pokazala, da je bila v nekaterih proizvodih vsebnost teh kovin tako visoka, da bi lahko škodila zdravju ter med drugim povečala tveganje za razvoj rakavih obolenj in nevrološke težave.
Več v prispevku oddaje Svet na Kanalu A.
Kot so poročali ameriški mediji, ženske, ki uporabljajo šminke v povprečnih količinah, vnesejo v svoj organizem 24 miligramov teh kovin na dan. Pri večjih ljubiteljicah ličenja, ki si ustnice naličijo tudi do 12-krat na dan, je ta vnos od 3- do 4-krat večji. To sicer ne pomeni, da bi se morale ženske povsem odpovedati uporabi šminke, trdijo znanstveniki, a kljub temu ne gre pretiravati. V ameriški raziskavi sicer niso poimenovali nobene blagovne znamke ličil, so pa pojasnili, da bistvene razlike med različnimi proizvajalci ni bilo.

Šminke so testirali tudi na ZPS

Vsebnost antimona, arzena, kadmija, niklja, svinca in živega srebra so preverjali tudi na testiranju, ki so ga izvedli na Zvezi potrošnikov Slovenije. Kot nam je povedala Urša Šmid Božičevič z Zveze potrošnikov Slovenije, je bil rezultat testa razveseljiv, saj prav pri nobenem izmed izdelkov niso odkrili težkih kovin. "Šminke vsebujejo predvsem barvne pigmente, maščobe in silikon, nekateri proizvajalci pa barvo na ustnicah še dodatno 'učvrstijo' z dodajanjem polimerov v šminko. V 'vse v enem' šminkah so še snovi, ki ustnice negujejo, v kombiniranih šminkah pa so te snovi v glosih, ki ne le osvežijo barvo, ampak tudi preprečujejo izsušitev ustnic. Čista kemija torej."

Če ste nagnjene k alergijam ...

Previdne morajo biti ženske, ki so nagnjene k alergijam. V šminkah je namreč pogostokrat tartrazin, rumeno barvilo, ki je potencialno alergična spojina. Zato mora biti navedena v seznamu sestavin. V seznamu INCI sestavin jo lahko poiščete pod številko CI19140. "Zanimivo je, da je to barvilo v INCI seznamu navedeno pri 10 testiranih šminkah, v laboratoriju pa smo ga odkrili le pri šestih. Kako to? Najverjetneje zaradi tega, ker proizvajalec za vse barvne tone šmink uporablja enako deklaracijo, nekateri toni to rumeno barvilo vsebujejo, drugi pač ne. Sicer pa nobena izmed udeleženk ni poročala o kakšni alergični reakciji pri uporabi šminke s testa,"  je še povedala naša sogovornica in dodala: "Izračunali so, da povprečna ženska v svojem življenju 'poje' približno dva kilograma šminke. Pomembno torej je, da v njih ni nevarnih kemikalij."

Oko
Oko FOTO: iStockphoto
Tudi stara ličila so škodljiva

Verjeli ali ne, a kar devet od desetih žensk uporablja šminko in maskaro, katerim je rok trajanja že dodobra potekel. Resda marsikatera dvakrat premisli, ali bi zavrgla kozmetiko, sploh če je zanjo odštela celo premoženje. Običajno dekoratini kozmetiki poteče rok uporabe, še preden jo porabimo, to še posebej dobro vedo tiste, ki se ne ličijo vsak dan. Kakorkoli, nikar ne pozabite, da kozmetični izdelki vsebujejo vrsto snovi, ki so pokvarljive in lahko škodijo zdravju.

Nekaj nasvetov ...

Svetujemo vam, da puder, ki je narejen na oljni osnovi, zamenjate vsako leto. Če pa je izdelan na vodni osnovi, ga lahko uporabljate leto in pol. Tudi korektor je dobro zamenjati vsako leto. Rdečila za lica in bronzer v prahu lahko uporabljate do dve leti, kremna rdečila in bronzerje pa eno leto do največ leto in pol. Maskaro zamenjajte vsake tri do šest mesecev, saj gre za izdelek, ki je zaradi pogostega stika z zrakom in trepalnicami močno izpostavljen bakterijam. Glede na to, da ga uporabljate na zelo občutljivem mestu, vam priporočamo, da ste zelo previdni.

Bodite pozorne tudi na rok uporabnosti ličil.
Bodite pozorne tudi na rok uporabnosti ličil.FOTO: iStockphoto
Redna higiena čopičev in gobic

Senčila za oči lahko uporabljate tudi do tri leta, a le pod pogojem, da skrbite za redno higieno čopičev in gobic, s katerimi senčila nanašate. Čopiči so namreč lahko leglo bakterij, zato jih je treba redno čistiti. Zmočite jih z mlačno vodo in operite z milom za umivanje rok ali telesa ter dobro sperite. Prav tako jih po uporabi vedno dobro otresite, vendar nikar ne pihajte vanje, saj tako povzročite še hitrejše nabiranje bakterij. Če se povrnemo k roku trajanja ličil, povejmo, da imajo kremna senčila za oči krajšo življenjsko dobo, po enem letu se namreč izsušijo in so le še za v smeti. Podobno kot maskaro je treba zamenjati vsake tri do šest mesecev tudi tekoči eyeliner. Svinčnike za ustnice in oči zavrzite, če so starejši kot dve leti, šminke in glose pa lahko uporabljate približno leto in pol. Seveda pod pogojem, da niso spremenile vonja ali barve. Nasvet, da je kozmetične izdelke treba redno menjati in upoštevati rok trajanja, ni odveč. Sploh če upoštevamo dejstvo, da povzročijo kar 30 odstotkov vseh alergij na koži.

 

 

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 629