Po terorističnih napadih na satirični tednik Charlie Hebdo in trgovino s košer hrano v Parizu za varnost v Franciji skrbi tudi vojska. Medtem se je začel lov na Hayat Boumeddiene, partnerico 32-letnega Amedyja Coulibalyja, ki je v četrtek ubil policistko na jugu Pariza, dan kasneje pa zajel talce in zahteval, da izpustijo brata Kouachija, ki sta se s talcem zatekla v tiskarno v Dammartu. 26-letnica naj bi namreč sodelovala pri načrtovanju napadov te teroristične celice. Po pregledu podatkov o telefonskih pogovorih, so policisti ugotovili, da je z Izzano Hamyd, ženo napadalca Cherifa Kouachija, lani izmenjala kar 500 telefonskih klicev. Še pred napadom naj bi pobegnila v Sirijo, kar so že potrdile turške oblasti, saj naj bi jo 2. januarja posnele nadzorne kamere na letališču v Istanbulu. Sirsko mejo bi lahko peš prečkala dva dni pozneje.
V 'sveto vojno' vse več žensk
Sodelovanje mlade Hayat pri organiziranju terorističnega napada ni nobena posebnost. Evropski strokovnjaki za terorizem pravijo, da se terorističnim celicam pridružuje vse več žensk. Večina zato, da logistično podpirajo borce ali pa so z njimi prisilno poročene. Poleg tega džihadisti ženske uporabljajo kot samomorilske napadalke. Razlog za to naj bi bilo dejstvo, da se nežnejši spol običajno lažje pretihotapi skozi varnostne kontrole in lahko neopaženo uresničijo ukaze svojih moških nadrejenih oziroma izpolnijo »božjo voljo«. Zlasti pri napadih na tako imenovane 'mehke cilje', kot so javni shodi, trgi in prireditve, ženske smatrajo za tiste, ki se prej zlijejo z množico in s tem preprečijo, da bi jih odkrili.
Ženske tako del teroristične organizacije večinoma postanejo iz osebnih, ne toliko iz ideoloških razlogov. A v primeru nekaterih gibanj, kot je denimo kolumbijsko levičarsko uporniško gibanje Farc, je udeležba žensk smatrana kot sredstvo za uravnoteženje patriarhalnosti. Ženskam želijo dati občutek enakovrednosti, sodelovanja in pomoči pri doseganju zadanih ciljev. Kako enostavno je kot ženska skorajda neopaženo prečkati meje, so v preteklosti dokazale že številne posameznice, ki so se odločile priključiti terorističnim celicam. Ali kot borke v 'sveti vojni' ali kot samomorilske napadalke: dejstvo je, da so vedno znale pustiti svoj pečat.
Samomorilski napadalki, 17-letna Džennet Abdurakhmanova in deset let starejša Mariam Šaripova, sta se leta 2010 razstrelili na moskovski podzemni železnici. Tako imenovani 'črni vdovi' čečenskih korenin naj bi bili izbrani, da maščujeta smrti svojih mož, upornikov iz Dagestana v Kavkazu. V samomorilskem bombnem napadu v času jutranje konice je bilo na podzemni železnici Park Kultury ubitih 39 ljudi, najmanj 70 jih je bilo ranjenih. Odgovornost za napad je takrat prevzela skupina upornikov iz severa Kavkaza, tako imenovani Kavkaški emirat Doku Umarow. Z napadi naj bi se maščeval za svoje pripadnike, ki so življenje izgubili z vdorom ruskih vojaških enot v Čečeniji, večino akcij pa naj bi izvedle prav ženske. Motivirala naj bi jih želja po maščevanju in izpolnitev »božje volje«.
Črne vdove so sicer samomorilske napadalke, v osnovi čečenskih korenin, ki so v čečenskih vojnah proti Rusiji izgubile može, sinove ali brate. Prva znana črna vdova je bila Khava Barajeva, ki se je razstrelila v ruski vojaški bazi v Čečeniji leta 2000. Črne vdove so bile vpletene tudi pri obleganju moskovskega gledališča leta 2002, pri katerem je bilo ubitih 130 talcev. Čeprav črne vdove pogosto smatrajo bolj za splošni fenomen kot pa za organizirano skupino, so ruske varnostne sile leta 2004 opozorile na 'Črno Fatimo', ki naj bi ženske 'urila' za njihovo posebno 'poslanstvo': postati samomorilske napadalke.
Več let je Interpol iskal 30-letno Britanko Samantho Lewthwaite, tako imenovano 'belo vdovo'. Bila je žena terorista Germaina Lindsaya, ki se je 7. julija leta 2005 razstrelil na eni izmed postaj londonske podzemne železnice. V samomorilskem napadu je umrlo 56 ljudi, več kot 700 je bilo poškodovanih. Kmalu zatem se je v islam spreobrnjena Britanka potuhnila. Leta 2007 naj bi se preselila v Kenijo in pretrgala vezi s sorodniki na Otoku ter postala zelo aktivna v skrajnih islamističnih skupinah. Decembra 2011 je policija preiskala njeno stanovanje v Mombasi in našla večjo količino orožja, ki naj bi ga potrebovala za teroristični napad. Junija 2012 naj bi vodila skupino skrajnežev, ki je v bombnem napadu v lokalu v Mombasi povzročila smrt treh ljudi, ki so v lokalu gledali nogometno tekmo med Anglijo in Italijo.
Lewthwaitova naj bi bila tudi članica somalijske milice Al Šabab, ki je lani izvedla krvav napad na kenijsko nakupovalno središče Westgate, a ni bilo nikoli dokazano, da je prav ona organizirala ta krvav napad. Konec preteklega leta se je razširila novica, da naj bi najbolj iskano teroristko na svetu v Ukrajini, kjer naj bi se kot ostrostrelka borila na strani ukrajinskega bataljona Aidar, ubil prostovoljni ostrostrelec, ki se je v Lugansk prišel borit iz Rusije.
Džihadistki Samra Kesinovic in Sabina Selimovic
Dunajski najstnici, 15-letna Sabina Selimovic in leto dni starejša Samra Kesinovic, sta aprila lani z varnega družinskega zavetja pobegnili v Sirijo in se pridružili borcem samooklicane Islamske države. Dekleti sta ob odhodu z Dunaja za seboj pustili le poslovilno pismo, v katerem sta zapisali: "Sva na pravi poti, greva v Sirijo, kjer se bova borili za islam. Se vidimo v Raju." Na socialnih omrežjih sta dekleti bosanskih korenin pozneje objavili fotografijo, na kateri sta bili oblečeni v tipična oblačila muslimanskih žensk, nosili sta tudi burko. Mediji so takrat domnevali, da sta se odpravili borit v 'sveto vojno', v Siriji pa naj bi se poročili z borcema Islamske države. Nekateri so namigovali celo, da sta že zanosili in da si želita domov, a vsa namigovanja naj bi 15-letna Sabina v telefonskem intervjuju odločno zanikala ter dodala, da se med vojščaki, znanimi po najbolj grozljivih praksah ubijanja ljudi, počuti svobodno. Nekaj manj zadovoljna naj bi bila po pisanju tujih medijev med islamskimi borci Sabinina prijateljica Samra, ki naj bi bila zgrožena nad njihovo zlobo, krutostjo in željo po krvi.
Po navedbah avstrijske tiskovne agencije APA naj bi bili preteklo soboto aretirani še dve mladenki iz Dunaja, ki sta se ponudili za »ženi borcem Islamske države«. Po navedbah tožilstva v avstrijskem Salzburgu naj bi mladoletnici bosanskih in čečenskih korenin obljubili, da se bosta poročili z borcema IS. Njuni imeni zaenkrat še nista znani. Dekleti naj bi konec decembra v Romuniji izsledili pri nadzoru na vlaku in ju poslali nazaj v Avstrijo. Po oceni primera so ju v Salzburgu v soboto aretirali, dan pozneje pa naj bi ju zaslišali in jima odredili pripor.
Gimnazijka Sarah O. iz mesta Konstanz
Leta 2013 naj bi gimnazijka Sarah O. iz nemškega Konstanza odpotovala v Sirijo, da bi podpirala borce Islamske države. Potovala naj bi iz Stuttgarta v Turčijo, nato pa peš prečkala mejo s Sirijo, kjer naj bi se poročila s skrajnežem Ismailom S. iz Kölna. Na svojem profilu družbenega omrežja Facebook dijakinja večkrat citira ideološko pisanje, kar naj bi potrjevalo njeno aktivno pomoč pri džihadu. Sama naj bi se preimenovala v „Amatul’ Aziz Al-Muhajira“.
Mati vernikov
Eden bolj kontroverznih primerov izkoriščanja žensk v teroristične namene je bila taktika, ki jo je uporabila skupina Ansar al Sunnah v Iraku. Samira Jassim, poznana kot 'Mati vernikov', je priznala, da je novačila, indoktrinirala in usposabljala ženske za samomorilske napade za organizacijo, zlasti na področju Bagdada in province Diyala. Ob aretaciji je Jassim povedala, da je rekrutirala 80 žensk, ki so se novačile za samomorilske napadalke. 28 izmed njih naj bi se dejansko tudi razstrelilo. Prav tako naj bi priznala, da je te ženske izkoriščala in da so jih nekaj celo posilili z namenom, da jih osramotijo in tako prisilijo v samomorilske napade. Po posilstvu naj bi žrtve kot edini način, pa pobegnejo pred sramoto, ki jih je doletela, videle v tem, da se razstrelijo ter s tem osvobodijo svojo dušo.
Analitiki so prepričani, da je sposobnost rekrutiranja ženskih samomorilskih napadalk dokaz, da postaja nigerijska islamska teroristična organizacija Boko Haram vse močnejša. Za kar osem nedavnih samomorilskih napadov naj bi namreč rekrutirali ženske; nekatere naj bi imele vsega 16 let. Organizacija naj bi sicer štela več kot 150 deklet, starih manj kot 15 let, prav vse pa naj bi 'urili' za samomorilske napade. Razlog za tako veliko število mladih v tej teroristični organizaciji naj bi bil prav v njeni vse večji moči. Nigerijska vlada naj bi bila namreč tako obupana, da se z Boko Haram pogaja za izpustitev 250 študentov, ki so jih pred meseci ugrabili v mestu Chibok, namesto da bi se proti organizaciji borila z vsemi razpoložljivimi sredstvi, pravijo analitiki.
Eden izmed nekdanjih vodilnih mož Cie je dejal, da vse večja moč pomeni priložnost za vse, ki se čutijo šibke in spregledane. »Prav zato so tako uspešni pri prepričevanju žensk, da postanejo muslimanke in stopijo v njihove vrste,« je dejal. In ko se oseba enkrat odloči, da sprejme vero, vse, kar ta prinese s sabo, postane samoumevno. »Po spreobrnitvi kot po tekočem traku sledi mučeništvo, džihad, pohabljanje ženskih spolnih organov in burke. Vse to temelji na Koranu. Ko ste namreč enkrat islam sprejeli kot svojo vero, Mohameda kot preroka, koran pa kot neposredno božjo besedo, vse prej omenjeno postane nekaj povsem običajnega,« pravi nekdanji uslužbenec Cie. Ko se enkrat spreobrnejo, z ženskami teroristom ni težko upravljati. Večinoma jih uporabljajo za zagotavljanje potomstva ali pa jih urijo za samomorilske napade. V primeru Boko Haram naj bi imele predvsem nalogo, da odvrnejo pozornost tujih varnostnih sil z domnevne baze kalifata na severovzhodu države. Vse ženske, ki so se razstrelile, so napad namreč izvedle izven običajnih območij, na katerih Boko Haram izvaja svojo moč. S tem naj bi organizacija krepila svojo moč in večala območje, nad katerim ima nadzor.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV