Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je tako verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna. V Sloveniji je od leta 2003 organiziran populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu (ZORA), od leta 2009 pa pri nas poteka tudi brezplačno cepljenje deklic proti HPV v šestem, za zamudnice pa tudi v osmem razredu osnovne šole.
Večina žensk, ki zboli za rakom materničnega vratu, se ne udeležuje redno programa ZORA. Neodzivnice praviloma zbolijo za razširjeno ali razsejano obliko raka, pri katerem je napoved izida bolezni slabša. Pri ženskah, ki se redno udeležujejo presejalnih pregledov, namreč praviloma odkrijejo že predrakave spremembe ali pa raka v začetnem stadiju, ko je z enostavnim operativnim posegom dobro ozdravljiv, ženska pa praviloma ohrani maternico in lahko še vedno zanosi. V Sloveniji se pregledov premalo udeležujejo predvsem starejše ženske, med 50 in 64. letom starosti.
Precepljenost deklic pa je razmeroma nizka (55-odstotna). Ob tem na inštitutu opozarjajo, da bodo necepljene deklice pozneje v življenju bolj ogrožene za predrakave spremembe in raka materničnega vratu kot cepljene vrstnice.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV