Zadovoljna.si
Sadžida je le nekaj dni po napadu za jordansko televizijsko postajo priznala, da je sodelovala v terorističnem napadu, kot dokaz pa je imela na sebi eksplozivno sredstvo, ki ji ga ni uspelo aktivirati.

Novice

Zato se je IS tako trudila za njeno izpustitev!

M.K.
06. 02. 2015 07.53
11

Jordanija je maščevala smrt njihovega vojašega pilota, ki ga je samooklicana Islamska država živega zažgala, ter pred dvema dnevoma ob zori usmrtila zapornika Ziada al Karbulia ter obsojeno teroristko Sadžido al-Rišavi, ki jo je želela Islamska država sicer zamenjati za ujetega vojaškega pilota. Zakaj pa so džihadisti pravzaprav želeli izpustitev Sadžide, glede na to, da je bila ženska? Kdo je bila in kakšna je bila njena povezava z Islamsko državo?

Člani samooklicane Islamske države (IS) so v torek na spletu objavili posnetek usmrtitve jordanskega vojaškega pilota Moata al-Kasaesbeha, ki je bil zajet 27. decembra, ko je njegovo letalo strmoglavilo v Siriji.
Člani samooklicane Islamske države (IS) so v torek na spletu objavili posnetek usmrtitve jordanskega vojaškega pilota Moata al-Kasaesbeha, ki je bil zajet 27. decembra, ko je njegovo letalo strmoglavilo v Siriji.FOTO: Profimedia
Člani samooklicane Islamske države (IS) so v torek na spletu objavili posnetek usmrtitve jordanskega vojaškega pilota Moata al-Kasaesbeha, ki je bil zajet 27. decembra, ko je njegovo letalo strmoglavilo v Siriji. Teroristi IS so doslej objavili že več posnetkov usmrtitev zahodnih talcev, tokratno dejanje pa je bilo najbolj grozljivo doslej, saj so Kasabeha živega zažgali. Jordanija ni oklevala in je smrt njihovega pilota maščevala tako, da je včeraj ob zori usmrtila zapornika Ziada al-Karbulia ter obsojeno teroristko Sadžido al-Rišavi. IS se je z Jordanijo sicer pogajala za izmenjavo ujetnikov. Skrajneži so namreč pred dnevi Jordaniji ponudili zamenjavo pilota za prijeto in obsojeno teroristko al-Rišavi, na kar je jordanska vlada celo bila pripravljena pristati, če ji ponudijo verodostojen dokaz, da je pilot še živ.

Vse je v družini

Ob tem se je javnost spraševala, kakšno vlogo je med teroristi pravzaprav imela Sadžida al-Rišavi, da jo je bil IS pripravljen zamenjati za ugrabljenega vojaškega pilota. Na prvi pogled se je njihova poteza zdela precej nelogična, a raziskovanje družinskih vezi je pojasnilo marsikaj. Sadžida je prihajala iz pobožne muslimanske družine iz Al-Khalidija v iraški osrednji provinci Anbar in je bila vzgajana v duhu skrajne salafistične doktrine. Prav zato ne čudi, da so njeni trije bratje umrli za vero in prepričanje v bitkah proti ameriškim marincem leta 2004 v mestu Falujah in da je bila njena družina v IS obravnavana kot ena pomembnejših. »Sadžidina družina je tipična džihadistična družina, ki se je večkrat žrtvovala in je še vedno dejavna znotraj Islamske države. Je močan simbol prve generacije Al Kaide v Iraku, ki tvori jedro današnje Islamske države,« je pred dnevi za medije pojasnil jordanski džihadistični učenjak Hadan Abu Hanieh.

V trenutku, ko je pozirala fotografu, si nevesta Nadia al-Alami niti v sanjah ni predstavljala, da bo njena poroka že čez nekaj trenutkov postala središče terorističnega napada.
V trenutku, ko je pozirala fotografu, si nevesta Nadia al-Alami niti v sanjah ni predstavljala, da bo njena poroka že čez nekaj trenutkov postala središče terorističnega napada.FOTO: Reuters
Nase opozorila po spodletelem samomorilskem napadu

Sama se v javnosti ni izpostavljala vse do leta 2005. Ker so se bratje že žrtvovali za svoje prepričanje, je bila sedaj na vrsti ona. 9. novembra sta se s soprogom odločila s še tremi somišljeniki sodelovati v terorističnem napadu na tri prestižne hotele v jordanski prestolnici. Na telesi sta si pritrdila širok pas, na katerega so bila prilepljena eksplozivna sredstva in se odpravila v hotel Radisson v središču Amana. Ravno takrat je, oblečena v belo poročno obleko, nevesta Nadia al-Alami v rokah presrečna stiskala prelep poročni šopek in ob svojem novopečenem soprogu Ašrafu Mohamedu al-Akhrasu ter očetu in tastu pozirala poročnemu fotografu. Naenkrat je močna eksplozija slavje spremenila v popoln kaos. Številni svatje so bili ranjeni, nekaj jih je tudi izgubilo življenje – med njimi sta bila tudi tako nevestin kot ženinov oče. Istočasno je počilo še v dveh drugih hotelih, vsem trem pa je bilo skupno to, da so bili izredno priljubljeni med zahodnimi turisti.

Nekaj dni po napadu, v katerem je bilo ubitih 57 ljudi, najmanj 90 pa je bilo ranjenih, je jordanska policija sporočila, da so aretirali iraško žensko, ki je osumljena sodelovanja pri bombnih napadih. Bila je Sadžida, edina od napadalcev, ki ji je uspelo ubežati smrti. Le dan zatem so na jordanski nacionalni televiziji predvajali posnetek, na katerem je v pogovoru z novinarjem spregovorila o tem, kako sta bila s soprogom del teroristične celice, ki je napadla hotel. »Šla sva v hotel. Soprog se je postavil v en kot, jaz v drugega, tistega nasproti njega, da bi bilo žrtev čim več. V dvorani je ravnokar potekalo poročno slavje. Bilo je veliko ljudi. Soprog je sprožil svoja eksploziva. Tudi jaz sem se poskušala razstreliti, a mi ni uspelo. Ljudje so začeli panično teči proti izhodu, zato sem se v dir za njimi pognala tudi sama,« je dejala povsem hladnokrvno, brez kančka obžalovanja in dodala, da ji bombe ni uspelo aktivirati zato, ker je ključen del sprožilca ponesreči pozabila v avtu.

Sadžida je le nekaj dni po napadu za jordansko televizijsko postajo priznala, da je sodelovala v terorističnem napadu, kot dokaz pa je imela na sebi eksplozivno sredstvo, ki ji ga ni uspelo aktivirati.
Sadžida je le nekaj dni po napadu za jordansko televizijsko postajo priznala, da je sodelovala v terorističnem napadu, kot dokaz pa je imela na sebi eksplozivno sredstvo, ki ji ga ni uspelo aktivirati.FOTO: Reuters

Najprej se je izpovedala, nato se izrekla za nedolžno

V svoji izpovedi je pojasnila tudi, da je v Jordanijo pripotovala s ponarejenim potnim listom, kako aktivirati bombo, pa naj bi jo naučil njen soprog. »Moj soprog je tisti, ki je organiziral celotno stvar,« je ponosno poudarila. Ob aretaciji so pri al-Rašavijevi našli dva pasova s pritrjenimi eksplozivi: okrog enega je bilo nalepljeno eksplozivno sredstvo RDX, na drugem so bili eksplozivu dodani še kroglični ležaji in žeblji. Cilj je bil kar največ smrtnih žrtev. A če je Sadžida pred televizijskimi kamerami še naprej igrala pogumno teroristko, se je pozneje pred sodiščem izrekla za nedolžno. »Nikogar nimam ... Sem popolnoma sama z Alahom, ki me varuje,« je povedala sodniku.

Njen odvetnik Husein Masri je za Reuters pozneje dejal, da ga je Sadžida rotila, naj jo zagrizeno brani, saj da ga bo »priporočila bogu, ko bo to potreboval«, če mu jo bo uspelo obvarovati pred smrtjo. Kljub vsemu trudu so jo leta 2006 obsodili na smrt. A še istega leta je Jordanija uvedla začasno opustitev izvajanja smrtnih kazni, zato je njen dom za devet let postala močno varovana samica zapora v Jweidehu. Tam je bila povsem sama, saj jo v skoraj desetletju, ki ga je preživela za zapahi, ni obiskal prav nihče. Ko so decembra lani preklicali opustitev, se je znašla na vrhu seznama za usmrtitev in v sredo ob zori so jo jordanske oblasti dale obesiti, da bi maščevale smrt vojaškega pilota, ki ga je usmrtila IS. S tem je v očeh somišljenikov postala mučenica in junakinja džihada.

Med izpovedjo pred televizijsko kamero pri Sadžidi ni bilo čutiti nobenega obžalovanja.
Med izpovedjo pred televizijsko kamero pri Sadžidi ni bilo čutiti nobenega obžalovanja. FOTO: Reuters
Zakaj so jo želeli rešiti?

Sadžida Al-Rišavi je bila v času usmrtitve stara med 40 in 50 let (točna starost nikoli ni bila znana) in je bila ena najvplivnejših žensk v militantskih krogih: prihajala je namreč iz mogočnega sunitskega klana v zahodnem Iraku, njen brat pa je bil poročnik Abu Musab al-Zarkavi, ustanovitelj iraške veje Al Kaide, ki se je februarja lani odcepila od te teroristične organizacije in se preoblikovala Islamsko državo. Zarkavijeva veja Al Kaide je leta 2005 tudi prevzela odgovornost za napade na hotele. Ko je bil Zarkavi junija leta 2006 ubit med zračnim napadom ZDA, ga je na mestu vodje nasledil njegov dotedanji namestnik Abu Bakr al-Bagdadi, ki je danes vodja IS. Prav zaradi sorodstvenih vezi naj bi si zato IS tako močno prizadevala za njeno izpustitev, da je bila pripravljena izpustiti talca. To, da bi dosegli Sadžidino osvoboditev, bi bila pomembna zmaga za al-Bagdadija, ki je želel pokazati, je njegova 'država' vedno in povsod ščiti svoje ljudi.

Čeprav je samo ena od na tisoče samomorilskih napadalk, ki je bila poslana, da bi umrla za Al Kaido oziroma njeno naslednico, so poskušali člani IS narediti vse, da bi jo ponovno pridobili v svoje vrste in jo spet vključili v propagando ter v urjenje za samomorilske napadalke. Zarkavi naj bi se celo zaobljubil, da bo osvobodil Sadžido. Kdor koli bi mu pomagal izpolniti to zaobljubo, bi si po njegovih besedah pridobil naklonjenost vseh članov IS, ki se po odcepitvi od Al Kaide skuša uveljaviti kot glavna džihadistična sila na Bližnjem vzhodu, zaradi česar so lani tudi razglasili kalifat na obvladovanih področjih Iraka in Sirije.

Sadžida je prihajala iz mogočnega sunitskega klana v zahodnem Iraku, njen brat pa je bil poročnik Abu Musab al-Zarkavi, ustanovitelj iraške veje Al Kaide, ki se je februarja lani odcepila od te teroristične organizacije in se preoblikovala v Islamsko državo.
Sadžida je prihajala iz mogočnega sunitskega klana v zahodnem Iraku, njen brat pa je bil poročnik Abu Musab al-Zarkavi, ustanovitelj iraške veje Al Kaide, ki se je februarja lani odcepila od te teroristične organizacije in se preoblikovala v Islamsko državo.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658