Nacionalna preventivna akcija po celi Sloveniji
Akcija Varnostni pas Agencije za varnost v prometu (AVP) bo potekala od 4. do 17. marca 2019 in je namenjena opozarjanju na pomembnost uporabe varnostnega pasu, zato bo v tem obdobju potekal tudi poostren policijski nadzor. Po podatkih študije, ki so jo opravili pri Agenciji za varnost v prometu, bi lahko varnostni pas v povprečju rešil kar 10 življenj na leto. Cilj akcije je zmanjšati posledice prometnih nesreč, saj je preventiva življenjskega pomena, zato bodo preverjali, če ste pravilno privezani. Uporaba varnostnega pasu je zakonska obveza vseh voznikov in sopotnikov, neupoštevanje pa se kaznuje s predvideno globo v višini 120 evrov.
Upoštevajte varnostna pravila
► med vožnjo morate biti pripeti v vseh vozilih, ki imajo vgrajene varnostne pasove,
► kot voznik ali potnik se morate pripeti na vseh sedežih,
► pripeti morate biti tudi na krajših vožnjah, torej vedno,
► poskrbite za varnost otrok tudi v otroških sedežih.
Kako se pravilno pripeti?
Primerno morate nastaviti vzglavnik, da se bo njegov vrh ujemal z vrhom glave. Pas naravnajte na svojo višino, da bo zgornji del pasu nameščen čez sredino rame in ne preblizu vratu. Spodnji del mora iti čez boke in ne čez trebuh. Pomembno se je pripeti tudi na zadnjih sedežih! Po podatkih AVP se je v zadnjih dveh letih trend privezovanja na zadnjih sedežih izboljšal za 10 %. Pas mora biti vedno dobro naravnan in zategnjen ter se prilagajati telesu, saj samo tako zmanjšamo možnost poškodb v primeru nesreče.
Varnostni pas zmanjšuje poškodbe
Varnostni pas in zračna blazina pri nesreči upočasnita gibanje telesa proti trdim delom vozila in na tak način prevzameta večji del sile ob trku, zato so posledice blažje. Dosledna uporaba pasu zmanjša tveganje za smrtno žrtev kar za polovico in skoraj toliko zmanjša tveganje za hude poškodbe, medtem ko pri lažjih zmanjša tveganje za četrtino.
Poskrbite za varnost brez izgovorov
Pripeti se pomeni preživeti, izpostavljajo pri Agenciji za varnost prometa, zato so ob tej priložnosti pripravili kampanjo Ne razbijaj si glave z izgovori. Uporabi varnostni pas.
Nekaj najpogostejših izgovorov, na katere lahko takoj pozabite
►varnostni pas me moti pri vožnji,
►predober voznik sem, da bi se mi bilo treba pripeti,
►zračna blazina me bo rešila, če se zaletim,
►zadaj se ni treba pripeti,
►ne grem tako daleč, da bi se moral pripeti,
►ne vozim tako hitro, da bi moral biti pripet.
Izjemno pomembno je, da se vozniki in potniki pripnejo na vseh vožnjah in da na vseh sedežih uporabljajo varnostni pas, ki rešuje življenja. Brez pasu bi se v sedežu lahko zadržali z lastnimi rokami samo do hitrosti 7 km/uro, zato pozabite na vse izgovore. Pomembno je, da zaščitite sebe in ostale v avtomobilu. Varnost mora biti vedno na prvem mestu.
Med žrtvami največ mladih
V lanskem letu je na cestah izgubilo življenje 15 ljudi, ki niso bili pripeti, medtem ko se jih je 28 hudo poškodovalo. Zaskrbljujoče dejstvo je, da je bilo med žrtvami kar sedem mlajših od 29 let. Uporaba varnostnega pasu je nujna, ker bi marsikatero smrtno žrtev ali hujšo poškodbo lahko preprečili z dosledno uporabo.
Vzgoja pametnih voznikov je najboljša preventiva
Agencija za varnost prometa že 14 let uspešno izvaja projekt Pasavček, s katerim izboljšuje varnost najmlajših udeležencev v prometu, saj se je v tej skupini stopnja pripetosti zvišala s 54 % (2005) na 94 % (2018). V okviru projekta Pasavček bodo letos potekale dodatne zabavne in poučne aktivnosti Pasavček v prometu.
Torej, nikoli se ne pozabite pripeti z varnostnim pasom, prav tako tudi vse vaše sopotnike, in ne glede na leta upoštevajte, kar pravi Pasavček: Red je vedno pas pripet!
Sponzorirana objava