Fasada je pravzaprav prva stvar, ki nam pade v oči, ko vidimo hišo. Pri tem igra vlogo barva, povezanost barve z ostalimi deli hiše (streha, okna in vrata ter ograje in drugo), struktura in nekaj ostalih malenkosti. Ker pa gre za veliko površino, moramo vedeti, da bo kakršnakoli barva, še posebej v močnejšem odtenku na fasadi izpadla še močneje. Zato moramo pri izbiri barve fasade biti nekoliko zadržani in hkrati ohranjati stvari preproste.
3 pravila za izbiro barve fasade
Barva naj ustreza funkciji objekta
Normalno je, da so poslovni objekti, trgovski centri in podobne zgradbe v barvah, ki padejo v oči in so tako ali drugače prepoznavne. Ko govorimo o privatnih objektih pa so stvari drugačne. Ker želimo bivati v miru, ne želimo privlačiti preveč pozornosti, zato tudi izbiramo bolj diskretne in umirjene barve. Najbolje se obnesejo zemeljski oz. nevtralni odtenki.
Ne uporabljamo močnih odtenkov
Močni odtenki na velikih površinah izpadejo še močnejši in kar nekako sevajo v prostor. Zato pri izbiri barve uporabljamo nežne odtenke. ČE pa že želimo močnejše odtenke le te uporabljamo na majhnih površinah. Tako v nekaterih primerih lahko malo razbijemo večje »dolgočasne« površine.
Barva naj bo usklajena s streho, žlebovi, …
Če imate streho, ki je ne nameravate menjati, potem je kompatibilnost barv strehe in fasade ključna. Barvo fasade tako v neki meri podredimo barvi strehe in barvi žlebov. Prav tako pa moramo upoštevati okna, ograje in druge elemente.
Poigrajte se z barvami
Zgolj v mislih si je težko predstavljati, kako bo določena barva izpadla na naši hiši. V ta namen obstaja kar precej rešitev. Ena izmed dražjih a dobrih rešitev je, da najamete arhitekta. Ta vam bo svetoval in izrisal objekt v variantah, ki so vam všeč in ki sledijo določenim pravilom.
Obstaja tudi mnogo aplikacij in programov s pomočjo katerih si lahko olajšate izbiro. Eno izmed najbolj enostavnih a dobrih aplikacij si lahko naložite prek povezave v našem članku o izbiri barve fasade, v katerem si boste prebrali tudi nekoliko več o tem, kako izbrati pravo barvo.
Barvna študija
Ko ste v večji meri odločeni o tem, kakšen odtenek bi želeli v kateri barvi, pa je čas za barvno študijo. Ta vam lahko zelo olajša odločitev in vas pripelje do tega, da ste v odločitev prepričani in mirni z njo.
Sponzorirana vsebina