Čebula naj bi nam dajala energijo, ko smo utrujeni in izčrpani, blagodejno naj bi delovala tudi na vneto grlo in prehlad ter proti kašlju in bronhitisu. Včasih so s sokom čebule razkuževali rane, saj naj bi preprečevala vse vrste infekcij, tudi vnetja dihal. Sivo in deževno vreme je kot nalašč za kulinarično eksperimentiranje s to aromatično zelenjavo, ki jo običajno uporabljamo le kot dodatek.
Ozimnica
Čebule je pozno poleti in zgodaj jeseni v izobilju in z nekaj domišljije je lahko okusna popestritev ozimnice. Da bo ta res pravi spomin na sončne dni, zanjo izbiramo okusa polna živila, ki so zorela na bližnjih njivah in poljih. Sveži pridelki lokalnega porekla opravijo krajšo pot do prodajnih polic, potrebujejo manj obdelave med transportom in so bogati z vitamini ter drugimi hranili. Pridelki s Hofer Tržnice izvirajo naravnost iz narave, njihovo poreklo pa preverja neodvisni laboratorij, ki potrjuje obljubo o lokalnem izvoru.
Čebulna marmelada
Ste že preizkusili čebulno marmelado? Morda se sliši nenavadno, vendar vam zagotavljamo, da je odličen dodatek mesu ali pečenemu krompirju, okusna pa je tudi kot namaz v domačem hamburgerju.
Čebulo olupimo in razpolovimo ter jo narežemo na tanke lističe. Stresemo jo na segreto olje in jo rahlo posolimo ter popopramo. Počasi pečemo na srednji temperaturi z občasnim mešanjem 30 minut oziroma toliko časa, da se zmehča in postekleni. Nato nekoliko povišamo temperaturo in čebulo zalijemo z vinom in kisom. Sestavine s kuhalnico dobro premešamo in pustimo, da zavrejo. Nato temperaturo znižamo, dodamo sladkor po okusu, dobro premešamo in počasi kuhamo še 30 do 40 minut oziroma toliko časa, da večina tekočine povre, čebula pa se povsem zmehča. Marmelado poskusimo in po želji dodatno začinimo. S pripravljeno marmelado napolnimo kozarce za vlaganje, ki jih tesno zapremo in ohladimo. Ohlajene kozarce shranimo v temen in hladen prostor, kjer naj stojijo vsaj en mesec, preden jih uporabimo.
Naročnik oglasa je Hofer