Zgodovina in uspehi južnokorejskega filma
Uspeh južnokorejskega filma ni prišel sam od sebe. Čeprav so filmi iz Južne Koreje širši filmski srenji in ljubiteljem filma morda manj poznani, je Južna Koreja že dlje časa razvijala oz. vlagala v filmsko industrijo. V zadnjih letih je na trg lansirala kar nekaj medijsko bolj izpostavljenih filmov, med katerimi si je bilo mogoče nekatere ogledati tudi pri nas.
Eden najbolj znanih južnokorejskih filmov, ki smo si ga lahko ogledali tudi pri nas, je zagotovo Brata v vojni iz leta 2005, ki govori o korejski državljanski vojni. V Južni Koreji je presegel celo število gledalcev Titanika, na IMDB pa ima oceno 8,1 (pod naslovom Tae Guk Gi: The Brotherhood of War). Film predstavlja mejnik z vidika žanra vojnega filma. Brata v vojni je mojstrsko delo režiserja Dže Gju Kanga, ki se je podpisal tudi pod akcijsko uspešnico Shiri iz leta 1999. To je bil prvi južnokorejski film, posnet v visokoproračunskem stilu Hollywooda in je postal tudi prvi južnokorejski blockbuster.
Film Himalaja, ki je posnet po resničnih dogodkih, je Južna Koreja na trg poslala leta 2015. Gre za filmsko stvaritev režiserja Seok Min Suoa, ki govori o življenjski zgodbi dveh južnokorejskih plezalcev Hong Gila in Mu Taeka, ki sta osvojila tretji najvišji vrh sveta – Kangčendzengo. Vzpon ni potekal idealno in Hong Gil se je po odpravi zaradi poškodb upokojil, Mu Taek pa se je odločil osvojiti še najvišji vrh sveta Mount Everest, kar je bilo zanj usodno. Hong Gil se je počutil odgovornega za smrt prijatelja, zato se je odločil, da bo pomagal iskati njegovo truplo, ne glede na težke razmere na gori in poškodbe.
Leta 2016 je Južna Koreja na trg lansirala dramo Najin svet (U-ri-deul – The World of Us), ki govori o otroških medsebojnih odnosih. Film je delo režiserja Jun Ga Euna, na IMDB pa je ocenjen s 7,5.
Južna Koreja in Katarina Čas
Kdo bi si mislil, da je južnokorejska filmska produkcija povezana tudi z našo mednarodno najbolj uspešno igralko Katarino Čas. Časova je leta 2016 nastopila v filmu Prehod (The Rift: Dark Side of the Moon), ki je nastal v koprodukciji Slovenije, Srbije in Južne Koreje. Naši slavni igralki je v filmu, ki govori o strmoglavljenju vojaškega satelita in nezemeljskih silah, pripadla glavna vloga.
Južna Koreja pa se vedno bolj uveljavlja tudi v svetu risank oz. animiranega filma. Kot uspešen primer zadnjih let je sodelovanje pri ustvarjanju animiranih filmov z ZDA, s katerimi so leta 2009 sodelovali pri animiranem filmu Garfield in festival zabave. Leta 2016 je bil v sodelovanju med državama posnet animirani film Bling (Vse za prstan), ZDA in Južna Koreja pa so sodelovale tudi pri filmu Spuži Kvadratnik 3, ki v naše kinematografe prihaja konec maja.
Ugrabitev zvezdnice in režiserja
Južna Koreja je začela filmsko industrijo razvijati že v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Že v tistem obdobju je imela svoje prave filmske zvezdnike, ki so se družili z Marilyn Monroe, hodili na Berlinale ...
Ena najslavnejših zvezdnic je bila Čoj Eun Hi, ki je svoj igralski debi doživela že leta 1942, zaradi uspehov v 50., 60. in 70. letih pa so jo imenovali kraljica južnokorejskega filma. Nad njeno igro se je navduševal tudi takratni severnokorejski voditelj Kim Džong Il, kar je vodilo v škandalozno ugrabitev igralke v 70. letih, ko jo je ugrabil severnokorejski režim. Malo za njeno ugrabitvijo je sledila še ugrabitev takratnega uspešnega južnokorejskega režiserja Šin Sang Oka, njenega nekdanjega moža, nato pa sta bila prisiljena v snemanje različnih filmov za Severno Korejo. Naposled jima je leta 1986 uspelo pobegniti na Dunaju, ko sta se zatekla na ameriško veleposlaništvo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV