Savdska izdaja modne revije Vogue je pred nedavnim na naslovnici slavila reforme, natančneje spremembo zakona, ki je ženskam v tej državi (vsaj v teoriji) prižgal zeleno luč za opravljanje vozniškega izpita in s tem možnost, da končno tudi same sedejo za volan. Do zdaj je bilo to v kraljevini namreč strogo prepovedano. Ideja je bila proslaviti 'progresivni' zakon in s tem enega pomembnejših korakov k posodobitvi kraljevine, za katero si prizadeva prestolonaslednik Mohamed bin Salman. A pri reviji so glede na burne razprave na družbenih omrežjih storili veliko napako, ker so se na naslovnico odločili postaviti hčerko pokojnega kralja Hajfo bint Abdulah al Saud.
»Dajmo na naslovnico kot simbol boja za pravice žensk postaviti princeso, ki jo prepoved vožnje sploh nikoli ni omejevala. Ker je imela vedno na razpolago vsaj tri zasebne voznike. Prav njena družina je bila tista, ki je sprejela zakon o prepovedi vožnje za ženske in zaradi kršenja katerega je tako veliko žensk končalo v zaporu. Med njimi so tudi nedavno aretirane aktivistke, ki so tvegale svobodo in življenje, da bi pripomogle k ukinitvi prepovedi,« se je glasil eden v nizu tvitov ogorčenih in razburjenih državljanov in državljank Savdske Arabije. Podobnega mnenja so tudi številni tuji poznavalci savdskih razmer.
Bel kostim in rdeč kabriolet
Savdsko uredništvo revije Vogue se po pričakovanjih ni niti malo obremenjevalo z nesrečno izbiro osebe za naslovnico, temveč je zapisalo celo, da je zelo ponosno, da je »princesa Hajfa bint Abdulah al Saud, ki predstavlja novo dobo kraljevine in na novo postavlja smernice, kar pomeni biti ženska v Savdski Arabiji, sprejela njihovo vabilo in privolila v fotografiranje ter pogovor«. Odzval se je tudi urednik in avtor velikega intervjuja s princeso Manuel Arnaut, ki je nestrinjanje označil za hinavščino, takoj zatem pa dodal, da bi se morali vsi državljani, še bolj pa državljanke, zgledovati po princesi, ki s svojo pokončno držo že na daleč kaže, da pripada kraljevi družini.
»Vsi mislijo, da smo princese pokvarjene in da živimo v stolpu iz slonovine. Nikar ne pozabimo, da tudi jaz pripadam narodu beduinov,« je princesa povedala v intervjuju za Vogue. Na vsakega pol odstavka je avtor omenil drag in prekrasen kos oblačila, ki ga je princesa nosila na fotografiranju, na naslovnici pa je prikazana v belem kostimu, medtem ko izstopa iz razkošnega rdečega kabrioleta. »Za naše starše je bilo zelo pomembno, da nam vcepijo zavedanje, da nismo bolj posebni od drugih. Oče, kralj Abdulah, nam je pogosto govoril, da izhajamo iz naroda in da narod izhaja iz nas,« je povedala princesa Hajfa o pokojnem očetu, ki je vladal od leta 2005 do 2015 in čigar reforme so bile, ko je šlo za življenje žensk, milo rečeno mizerne.
Savdijk v lastni državi še danes ne obravnavajo kot 'odrasle osebe', a če ste mislili, da si lahko princese privoščijo kaj več svobodomiselnosti, ste se pošteno zmotili. Tudi one potrebujejo dovoljenje moškega člana družine – očeta, brata, soproga ali sina – za potovanje v tujino, šolanje, zdravstvene storitve in številne druge, za prebivalke zahodnega sveta povsem samoumevne in vsakdanje stvari. Moški in ženske so na javnih mestih strogo ločeni, do nedavnega pa je bilo ženskam tudi zakonsko prepovedano sesti za volan.
Ali sprememba zakona res deluje samo v teoriji?
Čeprav se zdi, da se je vsaj to z vožnjo ob ukinitvi zakona spremenilo, je resnica precej drugačna. Od maja, ko je bil zakon sprejet, so oblasti v Savdski Arabiji aretirale že vsaj 11 bork za pravice žensk, ki so jih obtožili »destabilizacije kraljestva in uničevanja družbene strukture ter doslednosti«. Toda kot je zapisal Vogue, sta med večerjo princesa in njen soprog, princ Abdulaziz, ob omembi te teme pojasnila (pri tem nista navajala konkretnih primerov), da »nekatere konservativne strukture ne želijo napredka in jih pri tem ne gre obsojati, ker ima vsaka država svoje posebnosti in pomanjkljivosti«. Princesa, ki je v reviji predstavljena kot slikarka, je trdila, da je vedno imela popolno podporo bližnje in širše družine ter da so doma vsi »prijazni in polni razumevanja«.
Zanimivo je, da govori o družini, ki je svoje hčerke (Hajfine manj podložne sestre) zaklepala v sobe in jim odrejala hišne pripore zaradi kršenja pravil, tuje pa ji niso niti čistke, nasilno dogovorjene poroke ali zapirane v psihiatrične ustanove. Prestolonaslednik Salman je sicer res 'pro forma' omogočil ženskam, da smejo voziti avtomobil. A to v družbi ni veliko spremenilo. »Salman, ki se poskuša prikazati kot reformator s povezavami na Zahodu, bi se moral aktivistkam zahvaliti za njihov doprinos, ne pa da dopušča, da jih zapirajo in jih označujejo za izdajalke in tajne agentke,« je povedala Sarah Leah Whitson, vodja oddelka za Bližnji vzhod pri organizaciji Human Rights Watch.
Vsake oči imajo svojega malarja
A ker imajo vsake oči svojega malarja, se je ob navalu besnih komentatorjev, ki so pljuvali po reviji Vogue, oglasilo tudi kar nekaj takih, ki v naslovni fotografiji ne vidijo političnega ozadja. »Vogue je modna revija, ne resno novinarstvo. Če želite brati o usodah aktivistk, vzemite v roke kakšen drug časopis, denimo The Economist,« je 'čivknila' ena izmed uporabnic Twitterja. »Če se ne želijo resno lotevati resnih tematik, naj se jih sploh ne dotikajo. Če pa se začnejo ukvarjati z njimi, je njihova dolžnost, da jih raziščejo in predstavijo na pošten način,« je na njen tvit odgovorila druga. Ne glede na to, na katero stran se kdo postavi, je ob podrobnejšem pregledu uradnih fotografij treba priznati, da je princesa Hajfa resnično lepa ženska, s prefinjenim smislom za modo – in v tem kontekstu je izbor za naslovnico modne revije še kako primeren.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV