Naj vas spomnimo. Gre za posnetek, ki ga je objavila Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa in nosi naslov "Ne uporabljaj telefona med vožnjo. Vozi pametno". Posnetek nosi visoko sporočilnost in je posnet tako, da ob ogledu ne morete ostati ravnodušni. Ste res pripravljeni nekomu in nenazadnje tudi sebi uničiti življenje, samo da čim prej preberete sporočilo ali opravite klic? Preden nadaljujete z branjem, si še enkrat oglejte oglas. Na nevarnosti uporabe mobilnega telefona pa opozarja tudi video, ki ga predstavljata Zoki car in Agencija za varnost prometa.
Vožnja je vse prej kot preprosto opravilo, čeprav imamo morda občutek, da to opravljamo z 'levo roko'. Če dobro premislite, v nekaj sekundah opravljate vsaj 5 do 10 različnih opravil: gledate na cestišče, spremljate dogajanje za vami v vzvratnem ogledalu, pogledujete v stranska ogledala, z nogami pritiskate na plin, sklopko in zavoro, vklapljate/izklapljate smernike, menjujete prestave, obračate volan ... in po možnosti med tem še iščete priljubljeno glasbeno postajo. Razmere, v katerih vozimo, naše počutje, utrujenost, stres, dejstvo, ali smo pod vplivom kakšnih prepovedanih substanc ali alkohola ... vse to in še več vpliva na našo zbranost in sposobnost upravljanja vozil. Za prometno nesrečo je dovolj samo, da odzovemo na pisk mobilnega telefona, za trenutek preusmerimo pozornost na to malo napravo in povzročimo katastrofo.
Znanstveniki so ugotovili, da voznika precej bolj moti mobilni telefon kot pa klepetavi sopotnik. To velja tudi za prostoročne naprave, ki sicer omogočajo upravljanje z avtomobilom z obema rokama, a še vedno zelo motijo koncentracijo voznika. Reakcijski čas voznika se namreč zelo poslabša.. Vozniki z mobilnim telefonom v rokah pa naj bi bili enako nevarni kot vinjeni vozniki. Kot opozarjajo pri AVP, je to, če voznik telefonira med vožnjo, enako, kot bi imel v krvi 0,8 promila alkohola. In če ste mislili, da je potem bolje, če med vožnjo samo na hitro pošljete SMS, morate vedeti, da med pisanjem SMS sporočila voznik kar 4-krat več časa ne gleda na vozišče, kot pri normalni vožnji.
Ob uporabi mobilnega telefona med vožnjo je reakcijski čas voznika kar za 50 odstotkov slabši kot med vožnjo v normalnih pogojih, kar pomeni, da voznik počasneje zaznava prometne signalizacije, počasneje se odziva na dogajanje v prometu, slabše zaznava okolico, preostala vozila, pešce in druge udeležence v prometu, nevarnosti na cesti in se težje odzove v primeru nepredvidenega dogodka, nepričakovane ovire na cesti. Večje je tudi tveganje pri odločitvah, kot je recimo zmanjšana varnostna razdalja, manjše prilagoditve razmeram na cesti.
120 evrov, a morda se pri tem ne bo ustavilo
Uporaba mobilnega telefona v roki med vožnjo je pri nas v skladu z Zakonom o pravilih cestnega prometa prepovedana. Z uporabo v roki se šteje ne le telefoniranje, toda tudi pisanje sms sporočil, brskanje po spletu. Dovoljena je le uporaba prostoročnega telefoniranja, pri čemer je treba poudariti, da tudi ta zmanjšuje pozornost voznika na samo vožnjo zaradi vsebine pogovora. Predpisana je kazen v višini 120,00 eur.
V lanskem letu je policija izdala 26.391 plačilnih nalogov zaradi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo ter 3.161 opozoril voznikom, kar je enkrat več kot v letu 2016 (skupaj 14.496, od tega 10.473 plačilnih nalogov in 4.023 opozoril). Pri AVP problematiko uporabe mobilnih telefonov med vožnjo jemljejo skrajno resno in se zavzemajo za strožjo zakonodajo pri sankcioniranju kršiteljev. Po njihovem predlogu bi veljala uporaba mobilnega telefona za vožnjo kot hujši prekršek, za katero bi kršitelj poleg denarne kazni v višini 250 evrov dobil tudi 3 kazenske točke. Agencija za varnost prometa tudi letos vodi in koordinira nacionalno akcijo, s katero opozarjajo na nevarnost uporabe mobilnih telefonov med vožnjo. V tem času bodo voznike opozarjali, da telefoniranje ne sodi za volan in se zavzemali tudi za strožjo zakonodajo pri sankcioniranju voznikov, ki med vožnjo uporabljajo mobilni telefon.
Sponzorirana vsebina