Zadovoljna.si
Beatrice Šlamberger

Novice

/ Oglas

»Približevanje in razumevanje kulture jezika sta osrednja dela znanja!«

P.R.
03. 12. 2021 08.05
0

Dobro leto in pol je minilo, odkar je gospodarstvo doživelo velik šok, zaradi korona krize, ki je ohromila ne le Slovenijo, temveč domala cel svet. Mnoga podjetja so morala tako svoje storitev popolnoma preoblikovati in jih prilagoditi potrebam in razmeram trga. Jezikovna šola Berlitz je kljub težkim časom to dodobra obvladovala. Z uigrano ekipo so svoje storitve v celoti prenesli na splet in jih s fleksibilnejšimi urniki še bolj približali svojim uporabnikom. O tem in še več smo se pogovarjali z direktorico podjetja Berlitz Slovenija, Beatrice Šlamberger.

Kako dolgo ste že »na čelu« podjetja Berlitz Slovenija?

»Moji začetki v podjetju Berlitz Slovenija segajo že zelo dolgo nazaj, še v čas študija ekonomije, ko sem kot nemška naravna govorka na Berlitzu poučevala. Po študiju sem dobila priložnost, da izkoristim svoje znanje tujih jezikov in ekonomije, zato sem se zaposlila kot pomočnica direktorja, kjer sem leta 2004 postala direktorica jezikovnega centra v Ljubljani. Kaj kmalu za tem smo odpirali še nekatere druge lokacije po  Sloveniji, in sicer v Mariboru, Kranju, Celju. Tako sem leta 2012 postala področna direktorica za Slovenijo. To vlogo in funkcijo opravljam še danes, vse od leta 2007 pa sem sodelovala tudi pri usposabljanju novih menedžerjev na evropski ravni in bila vključena v razne mednarodne projekte v vlogi trenerke za prodajo.«

Beatrice Šlamberger
Beatrice ŠlambergerFOTO: Arhiv ponudnika

Pred kratkim je podjetje prejelo nove lastnike. Kaj to pomeni za vas in vaš razvoj v naslednjem letu ali dveh?

»Nenehne spremembe so naša stalnica, sploh glede na preteklo leto, ki je za vsa gospodarska podjetja prineslo marsikatero novost in drugačne pristope. Prav zaradi tega smo sprememb vajeni in jih velikokrat pozdravljamo z odprtimi rokami, saj nam svež veter in nove ideje dajejo priložnost za še boljši razvoj v prihodnje. Nova lastnika sta mlada in izredno inovativna človeka, odprta za nove ideje in izboljšave. Hipne odločitve, pomembne za razvoj podjetja, lahko tako danes prav zaradi njiju uresničujemo še hitreje. Poudarek na samostojnem in odgovornem ravnanju je njun moto, in temu dosledno sledimo tudi v podjetju Berlitz Slovenija

Bi lahko rekli, da je vodenje jezikovne šole pri nas velika specifika, glede na to, da nudite storitve tako za fizične kot poslovne osebe? S katerimi izzivi se dnevno srečujete?

»Ne gre se toliko za razlikovanje nudenja storitev za fizične ali poslovne osebe, kot se gre za dejstvo, da je vodenje jezikovne šole delo, ki zahteva sposobnost večopravilnosti. Biti moraš sposoben komunicirati tako z zaposlenimi, zunanjimi učitelji, sposoben moraš biti razvijati tudi marketing, nuditi svetovanje strankam, … Kljub vsemu pa smo pri nas zelo dobra ekipa, ki ima glede na ciljno skupino in regijo dodobra razdeljena svoja področja dela. Le tako lahko najhitreje poskrbimo za ponudbe in povpraševanja. Zadnjo dobro leto se večinoma srečujemo z izzivom korona krize, ki je zajela ne le Slovenijo, temveč domala cel svet. Kako se najhitreje prilagajati spremembam, sprejemati nove naloge in ostati hkrati odprt za potrošnikove želje je bila velika naloga, pred katero smo bili postavljeni. Zahvaljujoč usklajenosti in uigranosti ekipe nam je tudi to uspelo dobro zajeziti.«

Kot ste omenili je skorajda dobro leto in pol odkar je korona kriza zajela cel svet. Kako je to vplivalo na jezikovno šolo, ste morali veliko internih in eksternih protokolov spremeniti?

»Res je, trenutna situacija, iz katere se še kar nismo »pobrali«, je seveda imela velik vpliv tudi na našo jezikovno šolo. Čez noč smo bili primorani vse jezikovne tečaje prestaviti dobesedno na splet. Hkrati pa graditi na zaupanju naših strank, da jim bomo tudi na ta način lahko nudili enako ali še bolj kakovostne tečaje in podporo ob osvajanju novih jezikovnih znanj. Samo v nekaj dneh smo s pomočjo pedagoškega vodjo usposobili vso ekipo za poučevanje na daljavo, preko spleta, ter na ta način našim učencem predstavili novo učno okolje. In ker so nam stranke po vseh teh letih že zelo zaupale, smo lahko s kar 80 % programi nadaljevali v virtualni obliki. Večjih izpadov pouka ni bilo. Tako ima danes še vedno velika večina učencev in podjetji pouk v virtualni obliki z učitelji in so navdušeni nad fleksibilnostjo, ki jo omogoča tovrstni način učenja. Dejansko se je v času korone spremenil trend učenja čez noč, kjer k sreči lahko učenje tujega jezika odlično poteka na ta način ter je ob tem tudi kakovosti enakovredno pouku v učilnici, ob zagotavljanju še večje fleksibilnosti.«

Vemo, da je na področju jezikovnih šol veliko konkurence, kako pa vi gledate nanjo?

»Konkurenčne jezikovne šole že od nekdaj pozdravljamo, saj se zavedamo, da nas prav to lahko dela iz dneva v dan še boljše in bolj inovativne. Le tako lahko nenehno stremimo k izboljšavam. Seveda pa se zavedamo, da je Berlitz vodilna jezikovna šola v mednarodnem smislu. Smo največja jezikovna šola v svetu in lahko se pohvalimo z lastno metodo poučevanja, lastnim razvojem učnega gradiva in nenehnim razvojem novih oblik učenja. Najnovejša oblika je tako Berlitz Flex, ki zadovoljuje učence današnjega časa, saj je izredno fleksibilna in inovativna možnost samostojnega učenja v kombinaciji z učnimi urami pouka z učiteljem v živo prek platforme.«

Izobraženost na področju jezikov je dandanes zagotovo velika vrlina in dobrina. Tega se vse bolj zavedajo tudi podjetja. Kakšno je vaše sodelovanje s podjetji na b2b področju?

»Tukaj smo v zadnjih letih naredili velik korak naprej, saj nam danes zaupajo domala vsa vodilna slovenska in tudi mednarodna podjetja, s katerimi sodelujemo na globalnem nivoju. Dandanes je zelo malo podjetij, ki bodisi ne delujejo mednarodno ali pa ne potrebujejo znanja tujega jezika. Pa naj si gre za srednje ali manjše podjetje, za vsakega lahko poiščemo neko priložnost in mu pomagamo graditi na pridobivanju znanja tujega jezika. Naša prednost pa je predvsem v tem, da poleg jezikovnih tečajev nudimo tudi kulturne treninge, treninge mehkih veščin in storitve prevajanja ter testiranja znanja zaposlenih. Zaupanje med podjetji in nami je tako večletno in profesionalno.« 

Bi lahko izpostavili katera večja podjetja, ki vam ostajajo zvesta že vrsto let? 

»Naj jih omenimo kar nekaj. Recimo Mercator, Lidl Slovenija, bivše podjetje Heta Asset Resolution, danes Monetico, Paloma, Europlus, Nomago, IMG, ...in seveda še mnoga več. Zaupanje je tisto, ki gradi naše odnose že vrsto let.«

Beatrice Šlamberger
Beatrice Šlamberger FOTO: Arhiv ponudnika

In če se dotakneva tudi malo vas, kot direktorice. Biti ženska na vodstvenem položaju je včasih predstavljalo tabu. Danes je to nekaj povsem običajnega. Se strinjate? 

»Seveda, ženske smo z leti več kot dobro dokazale, da smo sposobne prevzemati in zavzemati vodilne položaje. Še več. Nemalokrat se celo zgodi, da smo zaradi naših t. i. mehkih veščin bolj sposobne obvladovati določene krizne situacije, sprejemati izzive in jih celo nadgrajevati. Tudi sama sem v vseh teh letih vodenja podjetja Berlitz Slovenije prispevala veliko k njegovemu razvoju in rasti na slovenskem tržišču. Prav tako pa sem se naučila veliko in sprejela mnogo nalog, ki mi bodo za vedno ostale v spominu.«

Bi lahko rekli, da vam je kot ženski direktorici težje v skorajda zakoreninjenem »moškem« poslovnem svetu? 

»Sama ne gledam več na vodstveni svet kot na izredno moško domeno. Zadnja leta lahko opažamo na vodilnih položajih vse več žensk, kar je dokazal tudi nedavno izdana edicija Financ, ki predstavlja nekatere najbolj uspešne menedžerke v Sloveniji. Mnoge izmed teh vodijo velike, mednarodne koncerne in sprejemajo globalne odločitve. Je pa res, da smo ženske večinoma tudi mame. Tudi v mojem primeru je tako, kar pomeni, da je včasih usklajevanje vloge mame in poslovne ženske nekoliko težje. Obvladovanje časa in dneva je zame ključnega pomena. Včasih si celo zaželim, da bi dan imel več ur, ampak na koncu, z dobro organiziranostjo in pravo energijo, zmorem vse. In mislim, da je prav to, kako si dobro organizirati svoj poslovni in zasebni dan ter delo, ključna vrlina poslovnih žensk. Fleksibilnejši delovniki in usklajevanje dneva po lastnih potrebah, pa nam danes vse to seveda olajšuje.«

Katere jezike pa vi vse govorite?

»Jeziki so že od nekdaj moja strast, saj sem rojena v Nemčiji, kjer sem živela vse do gimnazije. Tam je multikulturnost zelo globoko zakoreninjena, tudi sama pa sem vedela, da me bo pot nekoč ponesla izven domačih meja. Tekoče govorim nemško, prav tako pa tudi angleško, saj zelo veliko predavam v tem jeziku. Francoščino sem nekoč obvladala, sedaj pa se lahko sporazumevam na srednjem nivoju, saj z leti jezik žal dokaj hitro pozabimo, sploh če ga ne uporabljamo redno in v vsakdanjem življenju. Seveda pa pasivno govorim tudi jezike, ki so nam nekako že po naravi dokaj blizu. Recimo hrvaščina in srbščina.« 

Glede na naloge in obveznosti, ki jih imate, se zagotovo soočate tudi s stresom. Kaj vas sprošča v zasebnem življenju? 

»Predvsem me sprošča, ko preživim kvalitetni čas s svojima otrokoma in v družbi dobrih prijateljev. Seveda pa si težko predstavljam življenja brez redne športne aktivnosti, kjer zelo rada tečem ter hodim v hribe.«

Morda še za konec, kaj bi svetovali ljudem glede jezikov. Kot neke vrste popotnica, če oklevajo, da bi znali morda več kot le en jezik?

»Še vedno velja star slovenski pregovor »Več jezikov znaš, več veljaš«. Slovenci načeloma dobro obvladamo tuje jezike, predvsem angleškega. Vendar danes to velikokrat ne zadošča več, če govorimo o konkurenčni prednosti. Dodatno je učenje jezika treba razumeti celostno, saj se jezik uporablja v živem okolju. Približevanje in razumevanje kulture jezika sta torej osrednja dela pridobivanja znanja. Znanje več tujih jezikov nam tako vsekakor pomaga tako pri profesionalni kot tudi osebnostni rasti. Zato je moj nasvet, dajmo razvijati svoje jezikovne sposobnosti čimbolj ter tudi na ta način pomagajmo porušiti določene jezikovne bariere med narodi.«

Beatrice Šlamberger
Beatrice ŠlambergerFOTO: Arhiv ponudnika

Naročnik oglasa je Berlitz Slovenija. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646