Zadovoljna.si
Pešci na cesti - 3

Novice

Tega nikar ne počnite!

J.V.
23. 02. 2018 09.13
0

Varnost pešcev, ki spadajo med ranljivejše udeležence v cestnem prometu, je ena od prioritet Javne agencije RS za varnost prometa. Najbolj problematični so prav zimski meseci, ko je zaradi vremenskih razmer in krajših dnevov vidnost na cesti slabša, med najbolj pogostimi vzroki prometnih nesreč s smrtnim izidom za pešce pa so tudi odvzem prednosti, neprilagojena hitrost voznikov in tudi nepravilnosti pešca.

Pešci na cesti - 3
Pešci na cesti - 3FOTO: iStock

Ali ste vedeli, da je v letu 2017 na slovenskih cestah umrlo najmanj udeležencev cestnega prometa v zadnjih 60 letih? Za kar 55 % pa je bil manjši tudi delež smrtnih žrtev med pešci. Leta 2016 je bilo med pešci 22 smrtnih žrtev, lani 10, od tega štiri na regionalnih cestah, tri na avtocestah in tri v naselju. Med glavnimi vzroki prometnih nesreč s smrtnim izidom za pešce so bili neupoštevanje in odvzem prednosti, neprilagojena oziroma prehitra vožnja voznikov ter pogosto tudi nepravilnosti pešca. Veliko nesreč se namreč zgodi, ker pešci vozišče prečkajo tam, kjer to ni dovoljeno, ali pa med prečkanjem ne pogledajo levo in desno. Pri starejših se pojavljajo napake zaradi slabših psihofizičnih sposobnosti ali ker kršijo cestnoprometne predpise, pogosto pa tudi zaradi slabše opaznosti, saj so temneje oblečeni.

Pešci in varnost - 3
Pešci in varnost - 3 FOTO: Aljoša Kravanja

Uporaba odsevnikov je še vedno nizka

Da bi se število prometnih nesreč v prihodnje zmanjšalo, naj bi poskrbela tudi preventivna akcija, ki poteka pod sloganom Bodi viden, bodi previden, s katero želi Javna agencija RS za varnost prometa (AVP) posvetiti več pozornosti osveščenosti pešcev, še posebej starejših in otrok – šolarjev in voznikov glede pravilnega ravnanja v cestnem prometu. Z akcijo želijo opozoriti na pravilno ravnanje v cestnem prometu, upoštevanje omejitev hitrosti v naseljih, odstopanja prednosti pešcem pred označenimi prehodi s strani voznikov in pomembnost uporabe odsevnih predmetov. Pilotno opazovanje pešcev, ki so ga na Javni agenciji za varnost prometa izvedli lani oktobra, je namreč pokazalo, da je delež uporabe različnih odsevnikov izredno nizek.

Na različnih lokacijah po Sloveniji so tri dni v zgodnjih in poznih popoldanskih urah opazovali pešce – v vzorec je bilo zajetih 1.227 pešcev. Podatki so pokazali, da je le 1,2 % pešcev  imelo kresničko ali odsevni trak, 4,2 % pa neko drugo odsevno površino, večina pešcev pa ni uporabljala nobenega odsevnika (kar 93 %). Res pa je, da je bila približno polovica pešcev oblečena v svetla oblačila, kar tudi pripomore k večji vidnosti pešca.

Na kaj morajo biti pešci še posebej pozorni:

- med hojo po cesti se vedno držite roba oziroma hodite po pločniku, hodite drug za drugim in ob levem robu ceste v smeri hoje,

- pri prečkanju ceste se prepričajte, da je prečkanje varno in vozišče prečkajte le na označenih prehodih za pešce,

- upoštevajte prometne predpise ter poskusite predvideti ravnanje drugih udeležencev v prometu.

Preventiva je nujno potrebna že od malih nog

Otroci so na poti v šolo vsak dan izpostavljeni prometnim situacijam, zaradi česar je zelo pomembno, da  jih že od malih nog učimo pravilnega obnašanja v cestnem prometu. Tako si lahko nabirajo pomembne in dragocene izkušnje v prometu, poleg tega pa bodo kasneje kot vozniki do pešcev lahko bolj strpni. Javna agencija za varnost prometa že vrsto let izvaja številne preventivne programe in vsebine v vrtcih in šolah, kar se kaže tudi v pozitivnih trendih pri prometnih nesrečah, v katerih so udeleženi otroci in mladostniki.

Torej ne pozabimo, tudi pešci so na cesti!

Sponzorirana vsebina

Prehod za pešce
Prehod za pešceFOTO: Thinkstock

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646