Pri ženskah, ki so uporabljale čistilna pršila in druge proizvode za čiščenje vsaj enkrat tedensko, so norveški raziskovalci opazili pospešeno nazadovanje zmožnosti pljuč. In sicer v primerjavi z ženskami, ki pri sebi doma niso bile zadolžene za čiščenje.
Pomislite, kakšnih kemičnim snovem se izpostavljate
"Svoje domove čistimo vsak dan in vsak teden," je povedal avtor študije dr. Øistein Svanes z univerze v Bergnu. "Pomembno je, da začnemo govoriti o tem, kaj to lahko pomeni za zdravje. Seveda ne mislimo, da ne bi smeli čistiti. Svoj dom moramo počistiti. A razmišljati moramo začeti, kakšne kemične snovi za to uporabljamo in kako to na nas vpliva."
Dr. Svanes je skupaj s sodelavci kar dvajset let spremljal več kot 6200 udeležencev študije, ki so prihajali iz devetih držav zahodne Evrope. Ko so se udeleženci pridružili študiji, so bili stari okrog 35 let. Polovica jih je bila ženskega spola. Kar 85 odstotkov žensk je povedalo, da so one tiste, ki čistijo dom. Za 8,9 odstotka žensk in 1,9 odstotka moških je čiščenje predstavljalo tudi službo.
Ženske so še vedno tiste, ki čistijo pogosteje
Udeležence so Norvežani začeli spremljati, ko so imeli približno 35 let, ker takrat zmožnost naših pljuč začne že naravno nazadovati. Toda ko so dr. Svanes in sodelavci spremljali udeležence naslednjih 20 let, so ugotovili, da je bilo to nazadovanje občutno manjše pri ženskah, ki niso delale kot čistilke in ki niso bile tiste, ki so čistile pri sebi doma. V primerjavi z njimi je bilo nazadovanje veliko hitrejše pri ženskah, ki so čistile pri sebi doma in so uporabljale čistilna pršila in druga čistilna sredstva vsaj enkrat na teden. Še hitrejše je bilo nazadovanje pri ženskah, ki so delale kot čistilke. Pri njih je bilo nazadovanje zmožnosti pljuč celo samo malo manjše kot pri ljudeh, ki so dvajset let vsak dan pokadili škatlico cigaret.
Niso pa hitrejšega nazadovanja zmožnosti pljuč raziskovalci opazili pri moških, a dodajajo, da je bilo to bržkone zaradi tega, ker ti enostavno niso čistili tako pogosto kot ženske. Kar nam razkriva še nekaj o družbenem položaju žensk in tem, kako kljub temu da danes večina žensk hodi v službo, poleg tega očitno še vedno na njihova ramena pade tudi večina skrbi za čist dom.
Poskušajte se čim bolj izogniti kemičnim snovem
"Najbolj nas je presenetilo, da so bili rezultati zelo konsistentni," dodaja dr. Svanes. Sicer študija, ki jo je opravil s sodelavci, ni bila zastavljena tako, da bi lahko trdili, da prav čistila povzročajo težave s pljuči. A dr. Svanes dodaja, da si lahko mislimo, kako kemične snovi v čistilih zelo verjetno dražijo sluznico dihal. Zato še posebej odsvetuje pršila, kjer kemične snovi odletijo v zrak, ki ga vdihujemo. Zdi se mu prav, da pomislimo, kako se lahko pri čiščenju čim bolj izognemu kemičnim snovem. Velikokrat lahko dovolj dobro počistimo že s toplo vodo in krpo iz mikrovlaken. V prihodnosti pa dr. Svanes meni, da bi morali raziskati, katere kemične snovi so tiste, ki najbolj škodujejo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV