Zadovoljna.si
Filter na TikTok-u

Novice

Ko je odstranila filter, ni mogla verjeti svojim očem

J.V.
09. 03. 2023 10.23
0

Zaradi novega TikTok filtra 'Bold glamour', ki ga poganja umetna inteligenca, so uporabniki videti mlajši, bolj glamurozni in kot povsem druga oseba. Zaradi tega obstajajo številni pomisleki, da filter spodbuja nerealne lepotne standarde in zamegljuje meje resničnosti. Strokovnjaki opozarjajo, da filter, ki ponuja brezhibno polt brez kakršnih koli napak, ogroža duševno zdravje uporabnikov aplikacije. "Ko sem ga odstranila, sem se počutila grdo," je v enem od video posnetkov dejala uporabnica.

Do zdaj smo že navajeni videti filtre na družbenih medijih, zaradi katerih smo videti privlačnejši, toda filter, ki ga je pred kratkim predstavil TikTok, je nekaj novega. Filter, ki ga poganja umetna inteligenca, je prestrašil internet, ker je morda predober. 

Več kot 15 tisoč uporabnikov

TikTok filter 'bold glamour' je bil po uvedbi pred nekaj tedni uporabljen že več kot 15-milijonkrat. Njegov učinek je, da je oseba videti, kot da ima na obrazu plast ličil, videti ni nobene gubice, njen obraz pa je popoln. 

Tisto, po čemer filter izstopa, ni lepota, ki jo projicira na obraze uporabnikov, temveč to, kako dobro jo projicira. Za razliko od mnogih svojih predhodnikov v svetu lepotnih filtrov, ki jih je bilo zlahka opaziti, se slednji brezhibno zlije z obrazom uporabnika na način, ki ga večina od nas res še ni videla. Zdi se celo, da lahko prilagodi in odstrani ličila s filtra, ko kamera zazna moške poteze.

Filter je preplavil priljubljeno družbeno omrežje, strokovnjaki pa svarijo, da je zelo moteč, in opozarjajo, da bi lahko škodljivo vplival na življenja ljudi.

Kaj je filter 'bold glamour'?

'Bold glamour' je lepotni filter, ki simulira nabor običajno privlačnih lastnosti (tanjši nos, bolj definirana linija čeljusti, polnejše ustnice) in tehnik ličenja (gladka koža, polne, oblikovane obrvi, zadimljene oči, osenčen obraz ...).

Lucy Thorpe, vodja Fundacije za duševno zdravje, je za The Times povedala: "Zlasti mladi so pod ogromnim pritiskom, da mora biti njihov videz določen. Rešitev vsekakor ni v spodbujanju k spremembi videza." Meni, da moramo ustvariti kulturo, ki ljudi ceni takšne, kakršni so, in ne, kako so videti.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Medtem je uporabnica TikToka Joanna Kenny delila video posnetek, ko je uporabljala filter, in dejala: "Nisem videti takole, a sam filter je videti naraven. Pravzaprav sem videti grdo, ko odstranim ta filter. Ogromno sem delala, da sem se naučila, nikomur nisem dolžna tega, da sem videti lepo. Mislim pa, da moji možgani ne vedo, kako se soočiti s tem, da sem eno minuto videti tako, naslednjo pa tako."

Še preden so strokovnjaki opozorili na škodo, ki bi jo lahko povzročil filter, pa je nenavadno popoln videz že vznemirjal uporabnike družbenega omrežja, ki niso mogli verjeti, kako resničen je videti. Raziskave kažejo, da so mlada dekleta še posebej občutljiva na negativne učinke filtrov in retuširanja fotografij. Študija družbe Dove je pokazala, da je 85 odstotkov deklet uporabljalo aplikacije za retuširanje do svojega 13. leta in negativen vpliv na njihovo duševno zdravje je lahko zelo pomemben.

Vir: CNN, The Times, Daily Mail

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375