Zadovoljna.si
Do -15kg v 60 dneh: Dan z Nino Maurovič Blatnik - 62

Nupo

Pred hujšanjem se posvetujte s strokovnjakom

Z.N.
03. 02. 2012 11.51
2

Debelost je dandanes po vsem svetu zelo resen zdravstveni problem. Številni se hujšanja lotevajo tako, da na internetu izbrskajo po možnosti nepreverjeno dieto, ki se jim zdi najbolj 'simpatična', a žal mnogokrat takim shujševalnim dietam sledi dobro poznani 'jojo efekt', s katerim se običajno vsi kilogrami vrnejo. Da bi bilo hujšanje karseda uspešno, je prav, da se tega podviga lotimo celostno – spremenimo prehranjevalne navade, poskrbimo za telesno aktivnost, preden se zadeve lotimo, pa se moramo nujno posvetovati z za to usposobljenimi strokovnjaki.

Hujšanje tistih, ki se želijo le znebiti kakšnega odvečnega kilograma ali dveh, se močno razlikuje od hujšanja tistih, ki imajo težave zaradi resne debelosti, torej tistih, ki imajo indeks telesne mase (ITM) nad 30. Do debelosti običajno privedejo slabe prehranjevalne navade, telesna neaktivnost in stres, sicer pa debelost predstavlja veliko nevarnost za srčno-žilna obolenja, ki so v razvitem svetu najpogostejši vzrok smrti. Strokovnjaki se zavedajo resnosti problema debelosti, ki jo je mogoče zdraviti tudi s pomočjo prehrane nupo, preden se tovrstnega hujšanja lotimo, pa je dobro, da se o tem posvetujemo s strokovnjaki za hujšanje. "Pri tej prehrani gre za živila za posebne zdravstvene namene, za uravnavanje prekomerne telesne teže predvsem posameznikov z začetnim ITM nad 30 oziroma 27 v primeru pridruženih bolezni, torej sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka. Strokovnjaki se zavedajo, da je debelost resen zdravstveni problem, zato so na vseh naših prodajnih mestih na voljo svetovalke za hujšanje, ki pomagajo pri sestavi načrta za znižanje telesne teže. Svetovalke tudi pripravijo ustrezen jedilnik na podlagi posameznikovega izhodiščnega indeksa telesne mase, bazalnega metabolizma, morebitnih pridruženih boleni, zdravil in drugih dejavnikov," je povedala direktorica marketinga in prodaje Nupo Slovenija Tamara Šišić Kramer.

Debelost je resen zdravstveni problem.
Debelost je resen zdravstveni problem.FOTO: Miro Majcen

Kako poteka svetovanje?

Strokovnjak najprej izvede analizo sestave telesa s telesnim analizatorjem Omron BF511, ki deluje na podlagi t. i. metode bioelektrične impedance. "Telesni analizator pošlje izjemno šibek električi tok 50 kHz (kilohertzov) skozi telo, da bi determiniral vrednost maščobnega tkiva. Mišice, krvne žile in kosti so telesna tkiva z visoko vsebnostjo vode, in dobro prevajajo električni tok, telesna maščoba pa ima malo slabšo prevodnost električnega toka," razlaga Šišić Kramerjeva. "Da bi natančno določili sestavo telesa, v napravo, ki izmeri električno impedanco, vnesemo podatke o telesni višini, starosti in spolu osebe, ki ji opravljamo meritev, na podlagi vseh teh podatkov pa nato dobimo vse ustrezne podatke o sestavi telesa." Analiza tako pokaže težo posameznika, indeks telesne mase, odstotek mišic v telesu, odstotek telesne maščobe in visceralne maščobe, ki v prevelikih količinah vpliva na razvoj srčno-žilnih bolezni. Visceralna maščoba se sicer kaže v velikem obsegu pasu. Visoko tveganje za ženske predstavlja obseg pasu nad 88 centimetrov (izvzete so seveda nosečnice), za moške pa obseg pasu nad 102 centimetra. Osebna svetovalka zato opravi tudi meritev pasu in bokov posameznika, spremembe v procesu hujšanja pa nato zapisuje na posameznikov osebni kartonček. Telesni analizator prikaže tudi bazalni metabolizem, torej minimalno količino energije, ki je potrebna za vzdrževanje vseh življenjsko pomembnih funkcij v mirovanju posameznika, na podlagi katere je tudi lažje določiti, kakšen režim prehranjevanja je primeren za posameznika, pa tudi kakšno je pričakovano znižanje telesne teže. "Svetovalka opravi tudi osebni pogovor, na podlagi katerega poskusi izvedeti čim več o posamezniku, njegovih trenutnih prehranjevalnih navadah in navadah telesne aktivnosti. Pomembno je, da je oseba pri pogovoru iskrena, saj ta pogovor pripomore k natančnejšemu priporočilu režima prehranjevanja z dietno prehrano," poudarja Šišić Kramerjeva.

Mogoč je tudi posvet z zdravnikom

Višji kot je indeks telesne mase, kompleksnejši je pristop in obravnava posameznika. Zato je poleg osebnih svetovanj na prodajnih mestih omogočeno tudi hujšanje pod zdravniškim nadzorom. Posameznik se lahko o hujšanju posvetuje z zdravnikom dr. Andrejem Kravosom, dr.med., ki posameznika nato spremlja na njegovi poti. Tisti, ki imajo ITM nad 30 (oziroma 27 v primeru pridruženih bolezni), nupo prehrano uživajo kot edini vir v zelo nizkoenergijski dieti pod 3349 kJ (800 kCal), in sicer na dan zaužijejo po 6 porcij dietnih napitkov in dietnih juhic. "Cilj ni le izguba kilogramov, temveč tudi izguba odstotka maščob in centimetrov ter posledično izboljšanje zdravja in kakovosti življenja posameznika. Meritve se lahko opravljajo na prodajnih mestih, in sicer je najbolje, da se opravljajo na 7 ali 14 dni," še dodaja Tamara Šišić Kramer. "Po končani zelo nizkoenergijski dieti se priporoča prehod na nizkoenergijsko dieto, kar pomeni, da posameznik v svoj jedilnik doda še običajno zdravo hrano, dnevni vnos energije pa poveča na 5024 kJ (1200 kCal), pri čemer naj bi bil delež običajne zdrave hrane do največ 2093 kJ (500 kCal) dnevno."

Kaj je cilj shujševalnih diet?

Dan z Danielo Bejo - 29
Dan z Danielo Bejo - 29 FOTO: Miro Majcen

Cilj shujševalnih diet ne bi smel biti le gola izguba kilogramov, saj se ti lahko, če posameznik ne spremeni tudi prehranjevalnih in nakupovalnih navad, kaj hitro vrnejo v sklopu t. i. jojo efekta, pogostega spremljevalca diet. "Tako pri tistih, ki imajo resne težave zaradi debelosti, kot tistih, ki se borijo z le nekaj odvečnimi kilogrami, je bistveno, da se navadijo uživati šest manjših, zdravih in polnovrednih obrokov dnevno ob ustrezni telesni aktivnosti. Za doseganje ustreznih rezultatov pa je ključen tudi zadosten vnos tekočine v telo, recimo vode ali drugih nesladkanih pijač," poudarja Šišić Kramer. Vsi tisti, ki si zaradi službe ali drugih obveznosti ne morejo privoščiti priprave hrane in si ne morejo vzeti časa za prehranjevanje, si lahko privoščijo nadomestke obrokov, s katerimi bodo v telo vnesli vse potrebne snovi in hkrati imeli občutek sitosti. "Pri izbiri jedilnika si lahko vsak pomaga tudi z Nupo sistemom polj, ki omogoča praktično preštevanje kalorij," še dodaja.

Do -15kg v 60 dneh: Dan z Nino Maurovič Blatnik - 62
Do -15kg v 60 dneh: Dan z Nino Maurovič Blatnik - 62FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658