Res je, gre za tri popolnoma različne primere. Martina je kot otrok doživela nesrečo, ko ji je pes odgriznil polovico uhlja. Taka operacija ne sodi med rutinske estetske posege, temveč zahteva resno rekonstrukcijo in se lahko izvede na več načinov. Lahko jo naredimo iz hrustanca rebra, lahko pa uporabimo umetni vsadek. Seveda ta rekonstrukcija zahteva poseg v več fazah in se morda ne sklada z vašo akcijo. Vendar moram poudariti, da Martinino težavo lahko zelo lepo rešimo in bomo tudi našli način, kako to storiti. Kar zadeva Mašo in Tadejo, pri Maši gre za dojke, ki so po porodu oziroma dojenju preprosto atrofirale, se spustile in izginile. To seveda Mašo moti in zadevo lahko popravimo s prsnimi vsadki. V Tadejinem primeru pa gre za operacijo nosu. Moram poudariti, da ne gre zgolj za estetski vidik, temveč tudi zdravstveni, saj ima precejšnje težave z dihanjem. Tadeja ima resno deviacijo septuma in enostavno ne more dihati skozi nos, zato me čudi, da se ni odločila za operacijo že pred leti. Izbrali smo torej Tadejin primer in ji bomo z operacijo rešili tako estetsko težavo kot tudi funkcionalno. Po operaciji bo lažje dihala, pa tudi videz bo lepši.
Lahko rečem, da ima 90 odstotkov pacientov, ki pridejo k nam, pravo indikacijo za operacijo, preprosto želijo na sebi nekaj spremeniti. Običajno gre za resen estetski problem in ga imajo pravico odpraviti. Naj bo to velik ali kriv nos, štrleča ušesa, majhne, atrofične prsi, dojke, ki so bile lepe, pa so po dojenju izginile ... imajo pač legitimno željo, da bi nekaj na sebi popravili. Na drugi strani pa je 10 odstotkov takih, ki bi si radi na telesu nekaj spreminjali, a je poseg brez smisla. Take ljudi seveda pri nas zavrnemo. Če se vrnem k ljudem, za katere pravimo, da imajo pravo indikacijo, je seveda vprašanje, ali gre tudi za zdravstveno težavo. Pri ljudeh, ki bi si operirali nos, vsekakor to drži. Sem pa seveda mnenja, da ne bi bilo prav, da zdravje in srečo, zadovoljstvo, samozavest, ločimo. Kaj želim s tem povedati, človek je lahko popolnoma zdrav, a ni zadovoljen sam s sabo. In to še kako vpliva na njegovo zdravje. Če ima človek nek resen kompleks zaradi nečesa na svojem telesu, se zbuja nesrečen in gre spat nesrečen, bo lahko čez čas padel v resno depresijo ali pa se bodo pojavile kakšne druge psihične težave. Tako da lahko mirno rečem, da estetska kirurgija zagotovo pozitivno vpliva na zdravje človeka.
Res je, pred kratkim sem bil v Moskvi. Trend, ki je zadnje čase prisoten na področju estetske kirurgije in ga podpira tudi Amerika, je naravni videz. Cilj vsakega lepotnega posega je, da ohranjamo čim bolj naraven videz telesa. To velja tako za velikost prsnih vsadkov, pri obraznem liftingu ne delamo več nenaravnih mask, poanta tega pač je, da z vsako operacijo človeku vrnemo maksimalno naraven videz. Pomembna novost pa je tudi ta, da uporabimo čim več lastnega maščobnega tkiva, saj postaja material, ki ga bomo v bodoče vse bolj uporabljali med posegi za pomlajevanje, odpravljanje gub, kot polnilo za volumen obraza, pri rekonstrukciji dojk. Maščobno tkivo postaja najbolj cenjeni material, s katerim razpolaga človeško telo. Konec koncev vsebuje izvorne celice, ki imajo ogromen pomen in morda še niti ne slutimo, kako zelo ga bomo lahko izkoristili. Estetska kirurgija gre torej v dve smeri: popolnoma naraven videz, čim bolj naravni rezultati, in maščobno tkivo z izvornimi celicami, ki služi kot material za številne estetske posege.
Kljub tem novim smernicam, ki narekujejo naraven videz, pa predvsem pri slavnih ljudeh opažamo, da radi pretiravajo z lepotnimi posegi in se spreminjajo v prave spake.
Res je, tem ljudem rečemo operomani. Naredijo eno lepotno operacijo, pa sledi druga, tretja ... kirurg mora v takem primeru enostavno reči NE. Jim pojasniti, da tako početje ni več smiselno. Če želimo, da bo pacient zadovoljen, potem opravimo zgolj take posege, ki so smiselni. Operomanija ima pač svoje meje in se v nekem trenutku mora ustaviti.
Vendar vsi vaši kolegi ne razmišljajo na tak način ...
Mislim, da vsak kirurg, ki je odgovoren, mora tako razmišljati.
Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV