Zadovoljna.si
Sončenje - 5

Poletje

Nikakor brez prave zaščite!

U.S.
23. 06. 2014 07.53
0

Kdaj brezskrbno razvajanje pod vročim poletnim soncem postane nevarno? Dermatologi trdijo, da smo tveganju za nastanek kožnega raka in razvoju drugih kožnih bolezni izpostavljeni vsi, zato se je potrebno, preden se odločite, da se boste nastavile žgočim žarkom, ustrezno zaščititi. Poleg tega, saj veste, zmernost je lepa čednost, zato s poležavanjem na plaži nikar ne pretiravajte.

Porjavelo polt danes povezujemo z dobrim počutjem, samozavestjo in celo zdravjem. Ugodni vplivi UV žarkov na telo in dušo so do neke mere celo medicinsko dokazani. A le če sledimo načelu, da v življenju z ničemer ni dobro pretiravati.

Vitamin D3, ki se v telesu tvori samo pod vplivom sončnih žarkov, v kombinaciji s "sončnim hormonom" vpliva na pravilno rast kosti in preprečuje rahitis, stimulira imunski sistem, zvišuje telesno zmogljivost in ugodno deluje na srce in krvni obtok. Pomaga pa tudi pri zdravljenju osteoporoze, pri bolečinah v mišicah in pri simptomih revmatizma. Vsekakor ima vitamin D tudi pozitiven učinek na prebavo, krvni pritisk in raven holesterola. Z UV svetlobo pa se zdravijo tudi nekatere kožne bolezni.

Izpostavljanje sončnim žarkom po drugi strani nekaterim pomaga v boju proti stresu, depresiji in utrujenosti. Lepo vreme jih navdaja z energijo, v njih prebudi pozitivne občutke in na sploh poskrbi za to, da so ljudje bolj veseli. Mnogi so zato celo prepričani, da ima sončenje daleč najboljši psihološki učinek na posameznike, saj ugodno vpliva na razpoloženje.

Koliko, da ni preveč?!

Študije so pokazale, da človek potrebuje 15 do 20 minut sonca na dan, da telo proizvede in zadrži dovolj zaloge vitamina D, ki je potreben za obvarovanje pred zelo pogostimi boleznimi, kot so rahitis, rak na prsih, prostati ali debelem črevesu.

Počasno porjavenje in pozitivni učinki sonca zaradi visokega ZF niso prav nič manjši, saj je za porjavelost kože potrebna le nizka doza ultravijoličnega sevanja.

Naša koža mora biti maksimalno zaščitena, opozarjajo dermatologi, saj se posledice nepravilnega nastavljanja soncu kaj hitro pokažejo na telesu – v obliki gub, manjši elastičnosti kože, rumenkasto obarvani koži, rjavo obarvanih lisah in konec koncev v nastanku kožnega raka.

Zakaj je pomembno, da se zaščitimo?

Tri četrtine ultravijoličnega žarčenja prejme naša koža nenamerno, ne da bi se tega zavedali, med vsakodnevnimi opravili. Tako odrasli 40% žarčenja prejmemo med sončnimi vikendi, 20% pri običajnih dnevnih aktivnostih (otroci še celo več), le 30 % pa načrtovano med poletnimi počitnicami oziroma na dopustu. Zato je še kako pomembno, da se predvsem svetlopolte osebe, svetlih las (zlasti rdečih) in oči dobro, predvsem pa primerno zaščitijo, saj so v večji nevarnosti kot posamezniki temnejše polti. Zaskrbljujoče je na drugi strani tudi dejstvo, da sta kljub nenehnemu opozarjanju na nevarnosti UV žarkov, še vedno vsaj dve tretjini otrok neprimerno zaščitenih. »Dermatologi priporočamo, da dojenčkov in majhnih otrok do tretjega leta starosti sploh ne izpostavljate neposredni sončni svetlobi, ker naravna zaščita in mehanizmi popravljanja poškodb njihove kože še niso povsem razviti,« pojasnjuje dr. Katja Warnke, vodja laboratorija za razvoj izdelkov NIVEA Sun, če pa je izpostavitev soncu neizogibna, naj starši redno uporabljajo zaščitna sredstva, ki bodo zagotovila ustrezno zaščito izpostavljenim delom telesa.

NIVEA SUN – Protect & Refresh: nanašate ga lahko z vseh kotov, zato lahko učinkovito dosežete tudi težko dostopne predele kože, kot je hrbet, poleg tega pa ima tudi prijetno hladilen učinek.

Kako izbrati ustreznega?

»Zaščitni faktor je faktor, s katerim pomnožimo čas, v katerem je nezaščitena koža lahko izpostavljena soncu, ne da bi dobila opekline,« pove dr. Warnke. Višina faktorja mora biti ob prvem sončenju vsaj 20. Pravilna uporaba sredstva zaščitnega faktorja 15 nudi 95 odstotno zaščito, 30 pa 97 odstotno. Najvišji zaščitni faktor je 50. »Čudovito porjavelo polt lahko dobite, četudi uporabljate izdelek z visokim ZF,« poudari dermatologinja, ki ob tem prizna, da je zmotno mišljenje ljudi, ki se nezaščiteni nastavljajo žgočim žarkom z namenom, da bi hitreje porjaveli.

Za katero sredstvo zaščite se boste odločili, je odvisno od tipa kože, starosti in časa, ki ga boste prebili na soncu. Posameznike s temnejšo poltjo do neke mere ščiti pigment. Tisti z občutljivejšo kožo pa morajo na drugi strani toliko bolj poskrbeti za to, da bo njihovo telo maksimalno zaščiteno.

Sončenje obraza
Sončenje obraza FOTO: iStockphoto
Začnite počasi in postopno

Ja, soncu se je pametno izogibati, ko je sonce najbolj visoko, torej nekje med 11. in 16. uro. Takrat se obvezno umaknite v senco. Poleg kreme ali olja s primernim zaščitnim faktorjem ne pozabite na sončna očala z UV filtrom ter pokrivalo, ki bo še dodatno zaščitilo vaš obraz, ušesa in vrat. Redno in dosledno uporabljajte sredstva za zaščito pred soncem. Sredstva nanašajte 15 do 30 minut pred odhodom na sonce ter kasneje na vsaki dve uri oz. po vsakem kopanju ali obilnem znojenju. Sončno kremo nanašajte na kožo v zadostni količini (2mg/cm2 kožne površine), saj boste le tako dosegli, da bo zaščitni faktor na vaši koži enak zaščitnemu faktorju na embalaži izdelka. V nasprotnem primeru bo zaščitni faktor na vaši koži nižji in tako lahko pride do nepotrebnih poškodb kože zaradi neustrezne zaščite.

Z Nivea Sun v poletje

Običajno mazanje s kremo za zaščito pred soncem se bo z novimi NIVEA SUN Protect & Refresh izdelki spremenilo v zabavno pršenje. Letošnjo najbolj preprosto zaščito pred soncem zato predstavlja inovativna kombinacija 3. učinkov v enem izdelku: zaščita pred soncem, osvežitev in svilnata koža.

Novi izdelki NIVEA Sun Protect & Refresh namreč spremenijo nanašanje v prijetno doživetje, ki poskrbi za zaščito in osvežitev ter občutek svilnate kože. Na voljo so v obliki NIVEA SUN Protect & Refresh prozornega spreja, ki ne pušča nobenih sledov na koži in v obliki NIVEA SUN Protect & Refresh osvežilnega spreja s potisnim plinom, ki vas ob nanosu prijetno ohladi. 

Nevarno izpostavljanje<br>soncu
Nevarno izpostavljanje<br>soncuFOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658