Zadovoljna.si
Nike

Postani boginja aerobike 2012

Kaj je Cooperjev test?

Z.M.
30. 01. 2012 09.33
0

S Cooperjevim testom se nas je večina srečala že v srednji šoli, za vse tiste, ki še danes ne veste, kaj se skriva za to besedno zvezo, naj povemo, da je omenjeni test v 60. letih izumil ameriški zdravnik pri letalskih enotah Kenneth Cooper, ki je želel izboljšati telesne sposobnosti pilotov.

Kenneth Cooper, oče Cooperjevega testa, je preizkuse za merjenje teh sposobnosti preveril na izrednem vzorcu 15.146 moških. V programu, ki je nastal na tej osnovi, je po grobi oceni sodelovalo 800.000 pripadnikov letalskih sil. Leta 1968 je izdal prvo knjižno uspešnico Aerobic. Z njo je želel odpraviti težave neaktivnosti v prostem času in s tem pogojene zdravstvene težave, ki so že takrat postale značilne za Američane, danes pa so ob vse bolj stresnem življenju izrazito prisotne tudi na evropskih tleh – obolenja srca in ožilja. Z besedo aerobika dr. Cooper označuje množico telesnih vaj, ki stimulirajo aktivnosti srca in pljuč v časovnem obdobju, ki je dovolj dolgo, da vpliva na koristne spremembe v telesu. Tipične aerobne vaje, ki jih obravnava v knjigi, so hitra hoja, tek, plavanje, kolesarjenje in druge.

Telesna sposobnost je izmerljiva
Najpomembnejši cilj programa aerobne vadbe je povečanje količine kisika, ki ga telo lahko porabi v določenem času. Šele ko si posameznik pridobi osnovno telesno pripravljenost, si lahko brez tveganja s testi preveri svoje telesne sposobnosti. Vsi si lahko svojo telesno sposobnost izmerijo s testi (12-minutni test ali tek na 2.400 metrov za moške oziroma 1.600 metrov za ženske). Točkovni sistem (glede na pretečeno razdaljo oziroma dosežen čas) je vodnik posamezniku in tekaču omogoča, da si za vsako dejavnost izmeri količino in intenzivnost vadbe, ki je primerna zanj.

Kako opravljamo Cooperjev test
Prvi test, ki ga opravljamo na terenu, je test 12 minut. Tecite in hodite čim hitreje 12 minut. Če vam primanjkuje zraka, pojdite počasneje, dokler spet ne dihate lažje. Nato en del proge zopet tecite. Pomembno je, da v 12 minutah naredite čim daljšo razdaljo. Glede na pretečeno razdaljo v omenjenem času svojo uspešnost odčitate v priloženih tabelah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646