Zadovoljna.si
S treningi je treba začeti postopoma.

Nike desetka

VIDEO: Prvi koraki v tek 1. del

Ni.J.
18. 09. 2012 13.32
5

Tek je ena najbolj zdravih oblik rekreacije. Koristen je za nabiranje kondicije, za hujšanje, krepitev mišic ter za ohranjanje dobre telesne pripravljenosti in počutja. S tekaškim trenerjem Blažem Kavčičem in Špelo Grošelj, ki je že vrsto let Nikov obraz in je velika oboževalka teka, Nike tekaških oblačil in obutve, vas bomo postopoma vpeljali v čudoviti svet teka.

Blaž Kavčič in Špela Grošelj sta se pogovarjala o tekaški opremi.
Blaž Kavčič in Špela Grošelj sta se pogovarjala o tekaški opremi.FOTO: Aljoša Kravanja

Tek je šport, ki je primeren skorajda za vsakogar. Ne glede na to, v katerem letnem času se odločimo zanj, pa moramo najprej poskrbeti za primerno opremo. Skupaj s Špelo Grošelj, ki je velika ljubiteljica teka in tek zagovarja kot enega najboljših načinov za sprostitev, in s tekaškim trenerjem Blažem Kavčičem smo najprej preverili, kaj je tista nujna tekaška oprema. Kot pravi Blaž, so rekreativci včasih večinoma tekli oblečeni v bombažna oblačila, saj je bilo obleke iz kakovostnejših materialov teže dobiti, a je dandanes ponudba oblek iz materialov, ki vpijajo znoj in preprečujejo, da bi nas ta hladil, ogromna. Nike ima recimo posebno kolekcijo oblačil, namenjenih za tek, imenovano Nike Running, ki je prilagojena tako za zahtevnejše kot manj zahtevne tekače. Posebni Dri-FIT materiali vsrkajo pot in omogočajo, da je koža med izvajanjem aktivnosti suha.

Sodelujte na 16. ljubljanskem maratonu, ki bo potekal 23. oktobra.

Ljubitelji teka se bodo lahko pomerili na teku na 10 km, na polmaratonu na 21 km in na maratonu na 42 km.

Ženske, začnite že pri izbiri nedrčka

Športni nedrček ne nudi opore le oprsju, temveč tudi enakomerno razporedi težo in zmanjša obremenjenost hrbta. Za tek denimo potrebujete bolj okrepljen nedrček, medtem ko za manj intenzivno lahko izberete manj okrepljen nedrček. Izdelani so iz materialov, ki pustijo koži, da diha, hkrati pa nudijo dovolj trdno oporo.

Kdo je supinator, kdo je pronator?

Ker so pri teku zelo obremenjene spodnje okončine, je zelo pomembna izbira primerne obutve. Preden se odločimo za nakup športnih copat, moramo najprej preveriti, ali smo pronatorji ali supinatorji. Če smo pronatorji, potem nam zvrača stopalo navznoter, če smo supinatorji, pa navzven. –Obstaja več načinov, da ugotovimo, kako se obnaša nape stopalo med tekom. Eden od njih je, da počepnemo in pogledamo, ali se nam stopala zvračajo navznoter ali navzven, podoben test pa lahko opravimo tudi tako, da z mokrimi stopali stopimo na karton in si nato ogledamo odtis stopal. Obstajajo pa tudi posebni skenerji, ki nam skenirajo stopala in nam pomagajo ugotoviti, ali smo pronatorji ali supinatorji. Kavčič poudarja, da ti testi niso stoodstotni, saj se stopalo med mirovanjem lahko obnaša povsem drugače kot med gibanjem, tako da je najbolj zanesljivo, če nas nekdo, ki se ukvarja s tekom, posname, medtem ko tečemo, in tako lahko ugotovimo, kako se zvračajo stopala med dejanskim gibanjem. "Glavna kriterija naj zato ne bosta le cena in videz športne obutve." Pri izbiri obutve je pomembno tudi blaženje, predvsem pri tistih, ki tehtajo kakšen kilogram več. Nekateri športni copati imajo debelejši in mehkejši podplat, ki bolj blaži, drugi pa tanjšega, bolj trdega. Izdelani so iz različnih materialov – pene, posebnih gelov, a Blaž poudarja, da več blaženja ne pomeni nujno tudi, da so ti copati boljše. Pri težjih tekačih se namreč podplat, ki je premehek, prej deformira, noga pa nato spet nima ustrezne podpore.

Pomembna je pravilna izbira obutve.
Pomembna je pravilna izbira obutve.FOTO: Aljoša Kravanja
Kaj pa hlače?

Tudi pri izbiri hlač je treba biti previden. Bombažne hlače se med tekom lahko hitro napijejo znoja in nas hladijo, vsi pa vemo, da so mokra oblačila na predelu pasu, ledvic in sečil vse prej kot dobrodošla. Zato so najboljša izbira hlače iz materialov, ki vpijajo znoj, se hitro sušijo in pustijo koži, da diha. Pri kratkih hlačah je treba biti pozoren še na šive, predvsem na notranji strani stegen. Med tekom mnogim stegna drgnejo drug ob drugo, če imajo hlače na notranji grob šiv, pa se lahko vname koža na notranji strani stegen.

Preden se lotite pravega treninga

Če ste tekač začetnik, potem ni treba, da se že prvič zaženete s polno paro in poskušate premagati gromozansko razdaljo. Posledica bo namreč le slaba izkušnja – močno boleče noge in izguba volje. Kavčič zato pravi, naj gre pri prvih treningih v glavnem za kombinacijo teka in hoje, nato malce teka v klanec in spet hoje. Sčasoma naj bodo intervali teka vse daljši, hoje pa vse krajši, dokler ne naberemo toliko kondicije, da lahko celotno razdaljo pretečemo. "Obvezno pa je prej raztezanje in vmes še tekaške vaje, raztezanje pa je obvezno tudi po treningu," pravi Kavčič. "Veliko ljudi misli, da če se bodo ustavili med tekom, trening ne bo dober. A to ne drži."


S treningi je treba začeti postopoma.
S treningi je treba začeti postopoma.FOTO: Aljoša Kravanja

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646