Zadovoljna.si
Oman

Potovanja

Oman: najbolj očarljiva arabska država, ki jo morate obiskati

Kristina Žust
22. 10. 2019 08.42
3

Po koncu poletja večina ljudi kmalu začne pogrešati tople temperature in energijo sonca in ni boljšega kot potovanje v enega od biserov arabskega polotoka, kjer lahko spoznavanje arabske kulture in načina življenja združimo s prijetnim oddihom ob morju. Govorimo o Omanu, ki med sultanati velja za državo, ki ji je kljub razvoju še najbolj uspelo ohraniti svojo pristnost.

Oman
Oman FOTO: Dreamstime

Začnimo z nekaj osnovnimi dejstvi o državi na južnem robu Arabskega polotoka ter informacijami, ki bi popotnika premamile k obisku arabskega bisera.

Oman je najstarejša država Arabskega polotoka, njegova prestolnica pa je mesto Muškat, že v preteklosti eno najpomembnejših pristanišč v Perzijskem zalivu. Njena severozahodna soseda so Združeni arabski emirati, proti zahodu meji na Savdsko Arabijo in proti jugozahodu na Jemen. Z vseh ostalih strani jo obliva Arabsko morje, ki v severovzhodnem delu preide v Omanski zaliv, ki se nadaljuje v Perzijski zaliv. S svojo raznoliko obalo privablja vse vrste popotnikov – od tistih, ki si želijo poležavanja pod soncem, do tistih, ki si tudi na morju želijo predvsem aktivnega preživljanja prostega časa.

Popotniški priročniki kot najbolj primeren čas za obisk priporočajo zimo, kar pomeni od oktobra do marca. Z Omanom oz. njegovim glavnim mestom imajo dobre letalske povezave vsa večja letališča v naši okolici (Benetke, Milano, Dunaj), letalsko karto pa navadno lahko dobite od 500 evrov naprej, vse je seveda odvisno tudi od pravočasne organizacije potovanja ter rezervacije kart.

Romantičen oddih, ki si ga lahko privošči vsak
Preberi še
Romantičen oddih, ki si ga lahko privošči vsak

Veljavna denarna valuta v Omanu je omanski rial (OMR), pri čemer je vrednost 1 evra enaka 0,423 OMR. Bivanje v Omanu vas lahko dnevno stane od 50 do 200 OMR, odvisno od tega, kako zahteven popotnik ste. Povsem spodobno pa se da potovati tudi z budgetom 30 evrov na dan, če ste pripravljeni na skupne sobe v hostlih, javni transport in uživanje hrane na ulici.

Plaža v Omanu
Plaža v OmanuFOTO: Dreamstime

Politično je Oman urejen kot sultanat – absolutna monarhija, na čelu katerega je že od leta 1970 sultan Kabus bin Said Al Said. Prebivalci so pripadniki muslimanske veroizpovedi in govorijo arabski jezik. Velja za državo z izredno nizko stopnjo kriminala.

Oman morajo na svoj potovalni seznam vključiti ljubitelji arabske kulture, slikovitih gora, puščav in arabskega morja. Prevladujejo zlasti puščave z dolinami, ki pokrivajo več kot 80 % površja. V Omanu se nahajajo kar štiri območja, ki sodijo pod Unescovo zaščito – našteta so spodaj, skupaj z ostalimi top lokacijami, ki jih v Omanu morate obiskati:

5 TOP arabskih držav, ki bi jih morali obiskati
Preberi še
5 TOP arabskih držav, ki bi jih morali obiskati
Bahla Fort
Bahla FortFOTO: Dreamstime

BAHLA FORT

Impozantna trdnjava ob vznožju gorovja Djebel Akhdar, ki se je na Unescov seznam uvrstila leta 1987. Zgrajena je bila v 13. in 14. stoletju, ko je oaza Bahla doživljala nagel razcvet.

SULTAN KABUS GRAND MOSQUE

Gre za najpomembnejšo mošejo v Omanu, ki se nahaja v Muškatu. Njena gradnja je trajala šest let in je bila dokončana leta 2001. Skupno njene površine pokrivajo 416.000 m2, mošeja pa sprejme do 20.000 vernikov.

Sultan Qaboos Grand Mosque
Sultan Qaboos Grand MosqueFOTO: Dreamstime

JEBEL ŠAMS in WADI GHUL

Tudi Oman ima svoj 'Triglav' – Jebel Šams je z višino okoli 3.000 m najvišja gora v državi. Gora ni toliko znana zaradi svojega vrha, kot zaradi razgleda na dolino Wadi Ghul, ki ji pravijo omanski 'Grand Canyon'.

Jebel Shams, Sultanate, Oman
Jebel Shams, Sultanate, OmanFOTO: Dreamstime
Zakaj morate prav zdaj obiskati čarobni Maroko?
Preberi še
Zakaj morate prav zdaj obiskati čarobni Maroko?

ŠARKIJA SANDS (PUŠČAVA WAHIBA)

Vsak ljubitelj puščav mora obiskati te puščavske skupine, kjer bo dobil vpogled v tradicionalen način življenja tamkajšnjih beduinov. Ogled sipin je mogoč tudi kot enodnevni izlet, a je obiskovalcem priporočeno, da si raje vzamejo več časa in v puščavi tudi prespijo ter uživajo v neverjetnih sončnih vzhodih, zahodih ter nočnem nebu v puščavi.

Nakhal Fort
Nakhal FortFOTO: Dreamstime

NAKHAL FORT

Še ena pravljična trdnjava, vredna ogleda. Kompleks se nahaja v regiji Al Batinah, v njem pa deluje tudi muzej, ki ga vodi ministrstvo za turizem.

RAS AL JINZ

Ras Al Jinz je najvzhodnejša točka Arabskega polotoka, kjer se nahaja pomembno gnezdišče ogrožene zelene želve, saj se sem vsako leto vrne 20.000 samic, da ležejo svoja jajca. Njihova zaščita je pravi vladni projekt in ogled je mogoč le s spremstvom preko predhodnih rezervacij. Na samem območju Ras Al Jinz pa je impresivna tudi sama klifna obala.

Ras al Jinz, Oman
Ras al Jinz, OmanFOTO: Dreamstime

MUTRAH SOUK

Mutrah Souk je najbolj živopisana tržnica v Muškatu. Zaznamuje jo pozitivna kaotičnost, v kateri se mešajo tradicionalni arabski izdelki, vonji in glasba. Za ceno se baranta, vendar ponavadi ne tako uspešno, kot so popotniki morda navajeni iz izkušenj na drugih podobnih tržnicah.

10 top idej za jesensko potovanje po Evropi
Preberi še
10 top idej za jesensko potovanje po Evropi

SUR

Gre za pristaniško mesto, v katerem naj bi svoje čase živel tudi legendarni pomorščak Sinbad. V preteklosti je bilo mestece zaradi razcveta trgovine v pristanišču znano zaradi izdelovanja tradicionalnih arabskih jadrnic, kar se je v manjši meri ohranilo do današnjih dni. 

Sur, Oman
Sur, OmanFOTO: Dreamstime

MUSANDAM

Če hočete izkusiti pristno naravo, je obisk polotoka Musandam, ki mu zaradi čudovite skalnate obale, majhnih vasic in kih gorskih cest pravijo tudi 'Norveška Arabija', nujen. Pobeg v Musandam priporočajo tudi obiskovalcem Dubaija, saj se polotok nahaja ob Združenih arabskih emiratih.

ARHEOLOŠKA NAJDIŠČA BAT, AL-KHUTM N AL-AJN

Gre za pomembna najdišča nekropol iz 3. tisočletja pred Kristusom, ki so bila za Unescovo dediščino razglašena leta 1988.

Načrtujete potovanje v Indijo? To morate vedeti!
Preberi še
Načrtujete potovanje v Indijo? To morate vedeti!
Musandam, Oman
Musandam, OmanFOTO: Dreamstime

Omanska kulinarika je plod mešanja vplivov različnih kultur, bazira pa na okusih Azije. Med glavnimi jedmi prevladujejo piščanec, ribe in jagnjetina, ki jih najpogosteje spremlja riž, seveda v kombinaciji z bogatimi začimbami in zelišči. Kava ima v Omanu status glavne nacionalne pijače, najbolj priljubljena brezalkoholna pijača pa je Mountain Dew. Omanci lahko alkoholne pijače kupijo le v primeru, da imajo za to pridobljeno uradno licenco, ne smejo pa za alkohol zapraviti več kot 10 % mesečne plače.

Večina prebivalcev živi preprosto in se ukvarja s kmetijstvom in ribištvom, v porastu pa je turizem. Glede na to, da leta 1970 v državi praktično še ni bilo hotelov, je razvoj turizma v zadnjih letih v prostoru jasno viden.

Trbiž: ideja za izlet, ki je ne boste obžalovali
Preberi še
Trbiž: ideja za izlet, ki je ne boste obžalovali
Oman
OmanFOTO: Dreamstime

Kot zanimivost naj vas seznanimo z nekaterimi dejstvi o Omanu, ki jih zagotovo niste poznali:

Za razliko od ostalih držav na Arabskem polotoku Oman ne razpolaga s tako bogatimi zalogami nafte, čeprav je nafta še vedno glavna izvozna surovina. Združeni narodi Oman vseeno uvrščajo na seznam držav, ki so najbolj napredovale v zadnjih 40 letih.

Oman svoji slikovitosti navkljub ni pogosto izbrana lokacija za snemanje hollywoodskih filmov, so pa tu posneli del filma Osebna stilistka ("Personal Shopper") iz leta 2016, s Kristen Stewart v glavni vlogi.

Tradicionalno omansko bodalo je Handžar.

Oman je v primerjavi s Slovenijo redko poseljena država. V Omanu na enem km2 živi povprečno 15 ljudi, v Sloveniji pa gostota prebivalstva znaša 102 prebivalca na km2. Kar polovica prebivalcev živi v glavnem mestu Muškatu z zaledjem.

Kar dve petini vseh prebivalcev predstavljajo priseljenci in kar dve petini prebivalstva je mlajšega od 15 let.

Omanov visokošolski sistem je še v mladi fazi razvoja – prva univerza v državi (Univerza sultana Kabusa) je bila ustanovljena leta 1986.

 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375