Otok Pag je pravi biser na severnem Jadranu, ki je s svojim edinstvenim videzom resnično nekaj posebnega, saj daje vtis, kot da smo na mesecu. Ponaša se z romantičnimi zalivi, prodnatimi in peščenimi plažami ter prijaznimi domačini. Če ste se odločili, da ga obiščete ali o tem samo razmišljate, je mogoče čas, da začnete počasi pakirati kovčke.
Nekaj osnovnih informacij
Otok Pag se nahaja južno od Raba in vzhodno od Oliba ter Silbe. Njegova površina meri 284 kvadratnih kilometrov in velja za enega večjih otokov na Hrvaškem oziroma je na petem mestu po velikosti. Na severnem delu lahko do njega dostopamo s trajektno linijo (Prizna – Žigljen), medtem ko ga na jugu s celino povezuje znan Paški most.
Zakaj obiskati Pag?
Divja narava ali lunin raj na zemlji
Večji del otoka je kamnit, manjša področja pokriva tudi mediteransko grmičevje oziroma makija, vsekakor pa je otok Pag izjemno fotogeničen. Zaradi belega kamenja, skalovja in kristalno čistega morja je videti resnično osupljiv.
Paška čipka
Paška čipka je od leta 2009 vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine, medtem ko je bila prvič omenjena v pisnih virih že v 15. stoletju. Benediktinske sestre samostana sv. Margarite so zagotovo zaslužne, da je paška čipka postala bolj prepoznavna in zaželena. V samostanu si lahko ogledate bogato zbirko paške čipke, ki je bila prvotno namenjena cerkvenim oblačilom, prtom in dekoraciji, medtem ko se je ročni postopek izdelave prenašal iz roda v rod. Po videzu spominja na pajkovo mrežo, v katero so vpleteni različni geometrijski motivi. Kot zanimivost, paška čiška je bila všeč tudi Mariji Tereziji, ki jo je pri paški čipkarici naročala za potrebe dvora.
Paška jagnjetina in sir
Na Pagu lahko večkrat srečate tudi paške ovce, saj je ovčarstvo ena pomembnejših panog na Pagu, natančneje naj bi jih bilo na otoku okoli 30 tisoč. Po telesni konstituciji so bolj drobne, saj se tudi skromno, a zdravo prehranjujejo. Svoje pa doda še velebitska burja, ki prinaša sol na njihove pašnike oziroma na tamkajšnje rastlinje. Paška jagnjetina in sir slovita po visoki kakovosti in imata specifičen okus, zato ni presenetljivo, da sta tako priljubljena in cenjena daleč naokoli. Poleg polnomastnega trdega sira in slastne jagnjetine pa je odlična tudi manj znana ovčja skuta, ki jo imenujejo puina.
Paški baškotin
Baškotin je popečen in aromatičen kruhek oziroma sladek prepečenec, ki ga sestre benediktinke na Pagu pripravljajo po posebnem samostanskem receptu že več kot 300 let ter velja za eno najstarejših slaščic. Nekoč so ga gostom radi postregli ob beli kavi, medtem ko ga lahko še danes kupite v samostanu sv. Margarite.
Muzej soli
Paške soline se uvrščajo med najstarejše soline z intenzivno proizvodnjo na hrvaški obali, razkrivajo zapisi iz 10. stoletja. In čeprav so tradicionalni način, ki je temeljil na izhlapevanju morja, opustili, si še vedno lahko ogledamo Stalno razstavo solarstva. Slednja prikazuje star način pridelave, med drugim v obliki fotografij, orodij, bazenov in tako naprej.
Starodavne oljke
Na severnem delu otoka, natančneje v kraju Lun, se nahajajo starodavne oljke, medtem ko nekatere med njimi veljajo za najstarejše na svetu. Povprečna starost teh od tri do največ deset metrov visokih dreves je okoli 1200 let, najstarejša pa ima zavidljivih 2000 let. Območje, kjer rastejo divje oljke, sorte Olea oleaster, je zaščiteno kot naravni rezervat, ki je istočasno tudi največji park divjih oljk na svetu. V njem se nahaja več kot 80 tisoč oljk. Skozi park vodi sedem kilometrov dolga promenada, po kateri se lahko sprehodite ali pa jo prekolesarite.
Zdravilno blato Segal
Zdravilno blato Segal se nahaja zahodno od mesta Povljana, blizu plaže Dobrovnik, natančneje jezera Segal z muljastim sedimentom oziroma blatnimi usedlinami. Blato naj bi blagodejno vplivalo na naše zdravje, še posebej v primeru revmatskih, degenerativnih, reproduktivnih in kožnih bolezni, medtem ko med domačini slovi kot sredstvo za razstrupljanje. To pa pomeni, da se lahko brez slabe vesti z njim umažemo in si privoščimo blatno kopel ali masko.
Kaj vse lahko počnemo na otoku?
Otok kamna, kot mu tudi radi rečejo nekateri, nikakor ni pust glede na vse aktivnosti, ki jih ponuja, zato bodo na svoj račun prišli tudi vsi, ki svoj prosti čas radi preživljajo aktivno, na primer športniki kot adrenalinski navdušenci. Pohodništvo, nordijska hoja, kolesarjenje, kajakaštvo, surfanje, smučanje na vodi je samo nekaj možnosti, ki so na voljo.
Pohodništvo, nordijska hoja in ferrata
Urejene poti, med bolj poznanimi so na primer Mikulova pot, pot sv. Jure in pot Zaton so zelo priljubljene med turisti, prav tako pa se lahko povzpnemo na Sv. Vid, ki je s 349 metri najvišji vrh na otoku Pagu. Ena najlepših poti ali naravnih stez na Hrvaškem je pot imenovana Life on Mars. Slednja je nadgrajena tudi z morsko Via Ferrato, ki je dolga približno 100 metrov, medtem ko zanjo potrebujete še ustrezno opremo, od plezalnega pasu, varovalnega kompleta, rokavic in podobno. Enako velja za plezalne stene, kot je znano plezališče Stogaj.
Kolesarjenje
Kolesarske ture, vodene ali v lastni režiji, so lahko dobra ideja, če si želimo še podrobneje raziskati otok. Kolesarska pot, poimenovana Objem kamna in vetra, se nahaja nad mestom Pag, kjer se odpirajo čudoviti pogledi na mesto, Sveti Vid in soline. Kot že prej omenjeno pa lahko s kolesom obiščete tudi park lunskih oljk ali pa ornitološki rezervat Kolanjsko blato, enega redkih močvirnatih predelov na območju Sredozemlja, kjer imajo svoj dom tudi redke vodne ptice.
Kajakaštvo
Organizirane kajakaške ture po modrih poteh so idealne za vse, ki radi uživajo na vodi, pa naj si bo to podnevi ali ponoči ob siju lune, pisanih lučeh, mogoče v večji družbi. V nasprotnem pa se lahko odpravite do skritih zalivčkov tudi sami ali z boljšo polovico.
Kopanje
Številne bolj ali manj obiskane plaže so pravo odkritje za vse, ki obožujejo čisto morje v modrem ali zelenkastem odtenku. Večina plaž je prodnatih, peščenih ali skalnatih, prav tako pa lahko izbirate med skrbno urejenimi plažami, ki nudijo obilico zabave, na primer Zrče, Planjka, Gajac ali bolj divjimi plažami, kot so Ručica, Beritnica in tako naprej.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV