Zadovoljna.si
Mirissa

Potovanja

Šrilanka: prostrane plantaže čajevca, džungla in čudovite plaže

Kristina Žust
25. 02. 2020 07.58
0

Če vas mika pobeg v prave tropske kraje, ki so obenem še bogati z naravno in kulturno dediščino, imamo odličen predlog za vas. Obiščite Šrilanko, otok v Indijskem oceanu, kjer vas bodo navdušile prostrane plantaže čajevca, džungla in čudovite plaže, priložnost pa boste imeli videti tudi slone v njihovem naravnem okolju.

Če v Sloveniji niste ravno redni potnik na železnicah, bo to v Šrilanki neizogibno, saj vlaki predstavljajo enega najbolj optimalnih prevoznih sredstev za odkrivanje dežele.

Nekoč Cejlon, danes Šrilanka

Začnimo s kratkim vpogledom v zgodovino te otoške države. Lega samega otoka je že od nekdaj vplivala na njegovo strateško pomembnost, saj je Šrilanka predstavljala pomorsko središče med Južno in Vzhodno Azijo. Njej najbližje kopensko območje je Indija, od katere je v najbližji točki oddaljena 54,8 km. Šrilanka leži jugovzhodno od Indije in podobno kot pri njeni sosedi so tudi tu Britanci v času kolonializma dobro uveljavili svojo moč. Na otoku so skozi zgodovino vladala različna kraljestva, njeni prvi kolonizatorji pa so bili v 16. stoletju Portugalci in kasneje Nizozemci. Predstavljala je tudi pomembno postojanko na t. i. svilnati poti.

Gangaramaya tempelj v mestu Colombo
Gangaramaya tempelj v mestu ColomboFOTO: Dreamstime
Šrilanka
ŠrilankaFOTO: Dreamstime

Ena najpomembnejših zgodovinskih prelomnic je leto 1815, ko je Šrilanka postala del britanskega imperija. Pod njeno nadvlado je ostala vse do leta 1948. Britanci so podobno kot v Indiji pripomogli k razvoju infrastrukture, še zdaleč pa ni bil njihov vpliv ugoden z vseh vidikov. Še danes je velikega pomena železniško omrežje, ki so ga vzpostavili za časa britanskega kolonializma, ki dobro služi domačinom in turistom kot osnovno prevozno sredstvo. Šrilanka se je vse do preoblikovanja v republiko leta 1972 imenovala Cejlon.

Otok mešanice kultur

V Šrilanki danes po ocenah živi 21 milijonov ljudi, od tega v njenem glavnem mestu Colombo približno 750.000. Z vidika verske pripadnosti je večina prebivalcev budistov (70 %), ki jim sledijo hindujci, muslimani in kristjani. Kolonialni preteklosti navkljub je država obdržala pripadnike svoje veroizpovedi. Budizem ima na območju Šrilanke bogato zgodovino, saj so tu nastali eni prvih budistični zapisov na papirju iz palminih listov, ki segajo v čas 4. budističnega koncila, ki naj bi se v Šrilanki odvil leta 29 pr. Kr. Na otoku je tako nujen ogled območja Anuradhapure, kjer se na treh kvadratnih km nahajajo starodavni budistični centri in tudi eno najstarejših dreves na svetu – Sri Maha Bodhi.

Otok pa je raznolik tudi z vidika etničnih skupin, kar je botrovalo k enemu najtemnejših delov zgodovine otoka oz. države – državljanski vojni med prevladujočo etnično skupino Singalci in največjo manjšino Tamilci. Šestindvajset let trajajoča vojna se je končala šele leta 2009, od takrat najprej so politične razmere v državi bolj stabilne.

Plantaže čaja
Plantaže čajaFOTO: Dreamstime

Otok čajevih plantaž

Čeprav Šrilanka izvozi tudi večje količine kave, kokosovega olja in kavčuka, pa je še vedno najbolj znana po čaju. Čudovite plantaže čaja krasijo mnoga hribovita pobočja otoka in zagotovo predstavljajo eno lepših krajin na svetu.

Zagotovo je obvezen ogled Nuwara Eliye oz. male Anglije, idiličnega (nekdanjega) kolonialnega mesteca, ki je obdan s hribovito okolico, ki jo vso pokrivajo oz. preraščajo plantaže čajevca. Gre za središče pridelovanja čaja na otoku, kjer si morate vzeti čas tudi za ogled ene izmed tovarn pridelave čaja.

Sigiriya
SigiriyaFOTO: Dreamstime

Pobegnite v džunglo in med slone

Šrilanka vas bo zagotovo prepričala s svojim bogatim naravnim rastjem in tu boste lahko še najlažje doživeli približek safarija, za katerega bi se sicer morali odpraviti v Afriko (ki je za turista bistveno dražja destinacija). Če boste imeli srečo, boste lahko srečali skupine slonov v njihovem naravnem okolju! Odpravite se lahko na katerega izmed organiziranih trekingov, npr. v hribovje Knuckles Range, kjer se pot prepleta med plantažami čaja, riževimi polji, potoki in slapovi. V kolikor ste ljubitelj slonov, predlagamo obisk Habarane, kjer se lahko odpravite na slonji safari.

Šrilanka
ŠrilankaFOTO: Dreamstime

Da boste izkusili naravno bogastvo otoka je nujen ogled narodnega parka Uda Walave, kjer živi največ divjih slonov na otoku ter tudi številne druge živali (vodni bivoli, opice, pelikani itd.). Najlažje si boste park ogledali preko safarija. Enako vreden ogleda je tudi narodni park Bundala, kjer boste bo poslušanju petka ptic lahko uzrli krokodila ali slona.

Za ljubitelje adrenalina bo pravo mesto za obisk Kithulgali, ki nosi titulo prestolnica adrenalina v Šrilanki, tu pa so snemali tudi film Most na reki Kwai. Večina obiskovalcev se odloči za rafting ali kanjoning.

Ribiči v Šrilanki
Ribiči v ŠrilankiFOTO: Dreamstime

Doživite najlepši sončni vzhod

Če želite doživeti enega najlepših sončnih vzhodov, boste morali osvojiti t. i. Adamov vrh, ki se nahaja v bližini vasice Dalhousi. Adamov vrh velja za sveto mesto, kamor že več kot tisoč let romajo budisti, do njega pa vodi kar 5.000 stopnic! Da boste vrh osvojili, vas čaka cca. tri ure hoje, ki pa je bogato poplačana s čudovitim sočnim vzhodom (če vam je vreme naklonjeno).

Skočite v tropsko morje

Šrilanka se ponaša z enimi najlepših plaž, ki jih krasijo pesek in palme, zato si morate pri organizaciji potovanja nujno rezervirati vsaj dan ali dva tudi za poležavanje na plaži. Predlagamo vam obisk Tangalle ali pa da se odpravite na enega od morskih safarijev (npr. v Mirissi), kjer boste z malo sreče lahko videli tudi eno največjih bitij na svetu – modrega kita. Prednost Šrilanke je, da lahko tu še vedno najdete precej neobljudenih plaž. Ljubitelji surfanja se lahko odpravite v Arugam Bay, kjer so od aprila do septembra odlične razmere za surfanje.

Razvajanje telesa in duha v ajurvedskih termah 

Za konec vam predlagamo, da na popotovanju poskrbite tudi za svoje telo in duha ter obiščite ene izmed ajurvedskih term. Preko ajurvede se z zelišči, začimbami in olji skuša doseči ravnovesje v človeku, tovrstni načini zdravljenja pa obstajajo že preko 2.500 let.

Šrilanka je vsekakor ena od destinacij, ki sodi na "to do" sezname. Država je preživela temna obdobja, kot sta bila državljanska vojna ter cunami leta 2004, zato naj končno nastopi trenutek za njen umirjen razvoj, ki pa naj bo tudi trajnosten, da bodo še mnogi lahko uživali ob ogledu njenih kulturnih in naravnih danosti.

Plaža Hiriketiya
Plaža HiriketiyaFOTO: Dreamstime

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646