Razlog: po eni strani vsebujeta letalska vozovnica in na njej natisnjena 2D črtna koda informacije o potniku in njegovem načrtu potovanja: kodo rezervacije, ime in priimek potujočega, datum, številko leta, linijo potovanja, razred potovanja itd.
Za črtno kodo se skrivajo občutljivi podatki
Še bolj občutljiva je vsekakor še ena informacija, ki jo vsebuje letalska vozovnica: v kolikor veliko potujete in sta zato včlanjeni v program zvestobe letalske družbe, je iz letalske vozovnice mogoče razbrati tudi številko vašega uporabniškega računa.
Nekatere letalske družbe na natisnjeno letalsko vozovnico uporabniški račun potnika sicer prikažejo delno šifrirano, a glede na raziskave ameriških strokovnjakov si vsakdo lahko s svetovnega spleta na svoj pametni telefon prenese aplikacijo, s pomočjo katere pridobi celotno številko računa uporabnika letalskih storitev, s tem pa brez večjih težav dobi dostop do vašega elektronskega naslova, telefonske številke ter v nekaterih primerih celo do številke kreditne kartice.
Dostop do vseh osebnih podatkov
Take ali drugačne informacije lahko virtualni tatovi enostavno pridobijo tudi na družbenih omrežjih. Vse kar potrebujejo, je samo fotografija vaše letalske vozovnice, zato naslednjič dobro premislite, preden boste svoje sledilce podražili z letalsko vozovnico za kakšno mamljivo destinacijo.
Kdor misli, da se podatki po poletu samodejno uničijo ali izbrišejo, se pošteno moti. 2D črtna koda ali QR koda (odvisno od letalske družbe) je tudi po končanem poletu še aktivna. Sicer je potnik, ko po pregledu vozovnice vstopi v letalo, v informacijskem sistemu označen kot 'odletel', a to pomeni samo, da z isto karto ne more več na kakšen drug let oziroma da karte ne more še enkrat uporabiti. Podatki pa ostanejo tam in so aktivni, vse dokler ne uniči vozovnice.
Kako se zaščititi?
V prvi vrsti je potrebno uporabniški račun pri letalski družbi zaščititi s kar se da kompliciranim geslom. V kolikor je potrebno vnesti varnostno vprašanje, izberite takega, ki ni ravno najbolj osnovno in na katerega odgovor poznate samo vi in vaši najbližji. Nikar ne izbirajte vprašanj, na katera lahko potencialni tatovi najdejo odgovor na vašem javnem profilu družbenega omrežja. Predvsem pa nikar na svetovni splet na nalagajte fotografij vaše letalske vozovnice in/ali potnega lista oziroma osebnega dokumenta. Prav tako kontrolnega listka oziroma potrdila o elektronski vozovnici po poletu nikar ne vrzite v prvi koš za smeti, ki se znajde na vaši poti, temveč ga odnesite domov in skrbno uničite; bodisi sežgite, bodisi razrežite ali raztrgajte na majhne koščke in nato vrzite v smeti. Strokovnjaki svetujejo, da z letalsko vozovnico ravnate tako, kot z vsemi preostalimi osebnimi dokumenti in bančnimi karticami – torej sila previdno.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV