Čeprav večina ljudi otok imenuje kot Zanzibar, pa je to le glavno mesto otočja, glavni otok – in največkrat potovalna destinacija – se namreč uradno imenuje Unguja, poleg glavnega otoka pa je priljubljen tudi otok Pemba. Glavno mesto otočja je od Tanzanije oddaljeno okoli 35 kilometrov (najkrajša zračna razdalja, od Dar es Salaam je oddaljeno okoli 70 kilometrov). Otočje spada pod Tanzanijo, tako mnogo turistov in popotnikov počitnice združi s celino, kjer na vas čaka vzpon na Kilimandžaro, cel kup safarijev in obisk Masajev.
Pozdravljeno sonce
Medtem ko pri nas vlada megla, je prva stvar, na katero pomislimo ob omembi Zanzibarja, sonce, ki vas bo v povprečju vsak dan čez celo leto grelo okoli 12 ur. Najbolj vas bo grelo v februarju, ko je povprečna temperatura okoli 28°C, medtem ko julija pade na 24°C. Na splošno glavna deževna sezona traja marca, aprila in maja, po navadi so to popoldanski tropski nalivi, ki jih spremlja visoka vlažnost, dnevne temperature pa lahko poskočijo tudi na 30°C.
Kdaj je najboljši čas za obisk otoka Zanzibar?
Mnogi tako menijo, da je najboljši čas za obisk Zanzibarja v sušnem obdobju, to je od julija do septembra, kar je zelo priljubljen čas za potovanje. Vendar naj to ne bo ovira, Zanzibar je zanimiva destinacija skozi celo leto!
Potopite se v kristalno morje
Zanzibarsko večno poletje gre seveda odlično skupaj z morjem. Indijski ocean, ki obkroža otočje, pričara raj na zemlji. Konstantna temperatura morja, ki se giblje med 25 in 29°C ter neverjetno moder odsev neba na gladini nahrani dušo, čudovit bel pesek pa je le pika na i.
Otok tako ne nudi samo idealnih pogojev za sončenje (pozor, nikakor ne pozabite na dobro kremo za sončenje, saj ste blizu ekvatorja in sonce lahko hitro poskrbi za opečeno kožo ter pokvarjen dopust), ampak tudi za mnogo morskih užitkov. Morje je bogato z rastlinskim in živalskim kraljestvom, ki ga lahko opazujete, če se odločite za potapljanje ali snorklanje (najbolj priljubljen kraj za to je okolica otočka Mnemba, poleg fantastične morske flore in favne vas lahko presenetijo tudi delfini). Kdor pa poleg morja obožuje tudi veter oziroma kajtanje, brez skrbi, tudi za to je poskrbljeno (najbolj priljubljena za to je plaža Paje, tudi Jambiani ter Bwejuu).
Obožujete plavanje? Potem pozor ... V mislih imejte plimovanje, kajti v določenem delu dneva v vodo lahko skočite že po nekaj metrih plaže, medtem ko boste v drugem delu dneva imeli pred seboj kar lep sprehod, preden se lahko potopite v vodo. Ob oseki vas tako lahko čaka več kot kilometer sprehoda v vodi, ki sega le do gležnjev. Zato pred odhodom na plažo le preberite, kdaj bo nastopila plima.
Katere so najlepše plaže na Zanzibarju?
Seveda ne moremo mimo omemb najlepših plaž na otoku. Mednje zagotovo spada plaža Nungwi, ki se nahaja na skrajnem severnem koncu otoka. Tukaj na vas poleg lepe plaže čakata tudi čudovit sončni vzhod in zahod, če vam ni všeč plimovanje, pa je to idealen kraj, kjer ga ne boste tako drastično čutili. Ker je to ena bolj priljubljenih plaž na otoku, pa imejte v mislih tudi več turistov oziroma gneče. Zelo blizu te plaže se nahaja tudi Kendwa, tudi tukaj na vas čakajo kristalno čisto morje in bele peščene plaže.
Predvsem zaradi kajtanja je priljubljena destinacija plaža Paje, mnogim je všeč tudi Jambiani, ki se prav tako ponaša z idilično plažo. Če iščete mir, potem je za vas zagotovo primeren Matemwe, kjer boste imeli plažo skoraj samo zase. Vendar imejte v mislih, da vas lahko na obali pričaka morska trava – bolj turističen je kraj, bolj jo čistijo – in seveda obratno, manj turistov, več trave na plaži, a to je le vizualna pomanjkljivost, ki nikakor ne zmoti lepih trenutkov.
Zanzibar ni samo sončenje in plavanje
Za ta otok zagotovo velja, da ga lahko prečešemo po dolgem in počez. S svojimi 110 kilometri v dolžino in 40 kilometri v širino, otok skupno pokriva površino 1658 kvadratnih kilometrov. Torej težko ostane kaj skritega ...
Kaj vse čaka na vas:
- Ogled plantaž z začimbami – Zanzibar je znan tudi kot otok začimb, gojijo pa nageljnove žbice, cimet, poper, muškatni orešček, vaniljo ...
- Gozd Jozani – največji (50 km2) gozdni park Zanzibarja, kjer živijo vrste, kot so zanzibarske rdeče opice, ki jih najdemo le tam.
- Stone Town – mesto je od leta 2000 uvrščeno na seznam svetovne dediščine UNESCO, zato se le sprehodite po prikupnih ulicah in tržnicah. Dotično mesto pa je tudi rojstni kraj legende rock glasbe Freddieja Mercuryja.
- Prison Island – majhen otok 5,6 km severozahodno od Stone Towna. Otok je bil v 1860-ih v uporabi kot zapor za uporniške sužnje, lahko pa si tam ogledate tudi orjaške želve.
- Obisk zavetišča za želve ali zavetišča za metulje.
- Obisk jame Kuza – Jama se nahaja v vasi Jambiani, v majhni jami se nahaja majhen naraven bazen, v katerem se lahko kopate.
- Obisk jame Mangapwani.
Pole Pole!
Prvo, kar si morate zapomniti o tem otoku, je to, da se tukaj nikakor ne hiti … No, razen na cesti, kjer je vožnja sama po sebi pustolovščina … Pole pole v svahiliju namreč pomeni počasi in to velja za večino stvari, stvari so tukaj pač počitniško počasne zato še en namig: pojdite v restavracijo, še preden boste preveč lačni, kajti preden boste na mizo dobili okusno hrano, se boste najverjetneje načakali.
A čakanje vas bo nagradilo, zanzibarska hrana je izredno okusna, sama zgodovina je poskrbela za to. Je zelo dobro strateško pozicioniran otok – v preteklosti so ga uporabljali arabski trgovci, postal je izhodišče za potovanja med Arabijo, Indijo in Afriko, nato so otok zavzeli Portugalci, kasneje pa je prešel tudi v roke britanskega imperija. Vse to je s seboj prineslo tudi vpliv na hrano, ki se zelo okusno odraža še zdaj. Nikakor ne moremo mimo njihovega izredno okusnega sadja – mango, papaja, kokos, ananas, banane ...
Če smo že omenjali vožnjo - na Zanzibarju se vozi po levi strani. Če razmišljate o najemu avta in niste navajeni voziti po levi oziroma še nikoli niste poskusili, potem raje dvakrat premislite, preden najamete avto v Zanzibarju, kajti ne gre samo smer vožnje, ampak so že same ceste lahko težavne, le nekaj glavnih cest je namreč asfaltiranih, na vseh ostalih cestah pa vas hitro pričakajo globoke cestne luknje, zato pole pole tudi tukaj! Seveda pa lahko najamete tudi skuter ali kolo in si tako ogledate skrite kotičke otoka. Največkrat se turisti odločijo za najem taksija (tukaj pride v poštev pogajanje za ceno).
Je kaj minusov?
Seveda se najdejo minusi, ki pa so bolj osebne narave in nikakor ne odvračajo od obiska tega zelo zanimivega otoka:
- Če vas zanima zgodovina, boste mogoče razočarani, to ni Azija, kjer na vsakem koraku na vas čaka mogočen tempelj ali muzej, še najbolj zgodovinsko obarvan je Stone Town.
- Uradna valuta je tanzanijski šiling, vendar brez težav uporabljate tudi dolarje, imejte pa v mislih, da je po navadi menjava navzgor (na primer za obisk zavetišča za želve 10 dolarjev ali 20 tisoč šilingov – privarčujete, če plačate v šilingih).
- Pogajanje za ceno – če si turist, si hodeča vreča denarja, tako hitro prilagodijo ceno, poleg tega vprašajte več ponudnikov, preden se odločite (na primer začetna cena za snorklanje je bila 45 dolarjev, na koncu 25 dolarjev in začetna cena za taksi je bila 50 dolarjev, nato je padla na 35 dolarjev).
- Občasno lahko zmanjka elektrike, to pa pomeni tudi, da vam klimatska naprava v sobi ne bo delovala.
- Beach boys – in s tem ne mislim na vroče deskarje, ampak na prodajalce na plaži, ki jih je sploh v turističnih predelih veliko. Mogoče so za nekatere vsiljivi, nadležni ... Da, zelo so vztrajni, toda vedno nasmejani, prijazni in ne rinejo v osebni prostor.
- Če imate radi aktivne počitnice, potem lahko hitro postane dolgčas, kajti v enem tednu prečešete otok po dolgem in počez.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV