Zadovoljna.si
Hujšanje

Povrnita si vitko postavo

Gašper Simčič: Če hujšate, je stradanje v nasprotju s ciljem!

Nadja Jurca
23. 04. 2012 08.41
0

Lotiti se hujšanja je včasih veliko težje kot hujšanje samo. Potrebno je imeti dovolj veliko željo, dovolj vztrajnosti in volje. Seveda pa je treba še pred začetkom tudi vedeti, kako se hujšanja lotiti, kako se prehranjevati, kako se pravilno lotiti vadbe in na kaj moramo biti posebej pozorni, če imamo težave s prekomerno težo oziroma debelostjo. Pogovarjali smo se z Gašperjem Simčičem, fitnes trenerjem Fitnes Zveze Slovenije.

Pri hujšanju je hrana preventiva in kurativa in zajema kar 70 odstotkov deleža pri doseganju cilja.
Pri hujšanju je hrana preventiva in kurativa in zajema kar 70 odstotkov deleža pri doseganju cilja.FOTO: Dare Čekeliš

1. Se lahko posameznik s prekomerno težo oz. debelostjo (ITM nad 30) vadbe loti sam?

Pregovor pravi, da ni nikoli prepozno in tudi na vaše vprašanje bi lahko odgovoril, da se lahko vsakdo vadbe loti sam, pa četudi je prekomerno težak. Res pa je, da pri tako visokem ITM tudi lažje pride do poškodb. Sklepi so že pri hoji obremenjeni, ko prenašamo tako prekomerno težo telesa, kaj šele pri vadbi. V nevarnosti je tako skelet kot tudi vezivno tkivo.

2. Priporočate, da oseba prej shujša in se šele nato loti vadbe ali naj trenira že med hujšanjem?

Odvisno od prekomerne teže telesa. Če je teža res močno prekomerna, potem bi bilo nedvomno primerneje, da se sprva poskuša težo zmanjšat s hujšanjem samo s prehrano. Šele nato bi dodali vadbo, ki bi jo primerno stopnjevali ob izgubljanju teže in pridobivanju kondicije. Kombinacija vadbe in prehrane, ja, to je pa potem zmagovalna kombinacija.

3. Kako se oseba s prekomerno težo, ki ni vešča vadbe, loti vadbe? Na kaj mora biti posebej pozorna?

Kot sem že rekel, je pri prekomerni teži vadba pod strokovnim nadzorom najboljši način izgubljanje teže z vadbo. Če pa se oseba s prekomerno težo loti vadbe sama, naj uporablja v fitnesu trenažerje, saj bo tako najbolj varno trenirala. Trup telesa bo podprt in trenažerji dobesedno onemogočajo večino napak pri izvajanju vaj.

Vadba za močnejše - 1
Vadba za močnejše - 1 FOTO: iStockphoto

4. Katera oblika vadbe je po vašem mnenju najbolj priporočljiva.

V fitnesu bi priporočal izvajanje vaj na kardio napravah, ki ne obremenjujejo preveč sklepov, npr. ležeče kolo, eliptik, kakor tudi klasično kolo in hoja na tekalni stezi. Seveda pa tudi vaje za moč na trenažerjih. Če se vključi v skupinsko vadbo, naj izbere vadbo, ki ni preintenzivna in s čim manj koreografije. Npr. pilates, body balance, joga ...

5. Kolikokrat na teden naj bi začetnik vadil? Kako naj stopnjuje treninge?

Ko se lotimo nečesa novega, se je potrebno, poleg izbire vadbe in obremenitev, pravilno odločiti tudi pri pogostosti obiskovanja vadbe. Za čistega začetnika bi priporočal dva treninga tedensko. Po kakšnih dveh tednih pa bi stopnjeval treninge s tem, da bi dodal še en trening v teden. Sliši se malo, ampak če pogledamo, da je to kar 50 odstotkov več treniranja tedensko kot prej ...

6. Kako pomembna je urejena prehrana v kombinaciji z vadbo za uspešno hujšanje?

Za uspešno doseganje ciljev, pa ne glede, ali gre za zdravstvene (izboljšanje kardio vaskularne kondicije, rehabilitacija, zniževanje holesterola ali telesne maščobe) ali za estetske cilje, je kombiniranje treninga, prehrane in spanja pravilen način. Hrana je preventiva in kurativa in zajema kar 70 odstotkov deleža pri doseganju teh ciljev. Tako da se zelo splača pri držanju prehranskega režima.

7. Kako je s prehranjevanjem pred oziroma po vadbi. Kaj priporočate?

Pregovor je, da prazna vreča ne stoji pokonci. Podobno je pri človeku. Obroka pred in po treningu sta ena izmed najbolj pomembnih obrokov v dnevu. Obrok pred treningom naj bo pretežno sestavljen iz ogljikovih hidratov in ga zaužijte uro in pol, do ene ure pred treningom. Obrok po treningu zaužijte takoj po treningu in naj bo sestavljen iz ogljikovih hidratov in beljakovin, najboljše v razmerju 60:40, in če se le da, naj bo tekoči obrok, saj bo absorbcija hitrejša in bo prej prišel v krvni obtok.

8. Kakšno vlogo ima zadostno pitje vode za uspešno hujšanje?

Voda zajema okoli 50-odstotni delež človeškega telesa. Že samo ob tem podatku vam je lahko hitro jasno, kako pomembna je voda za telo, trening in hujšanje. Če je delež vode v telesu manj kot 50-odstoten, potem je telo dehidrirano, manj sposobno tako za trening kot za vse druge telesne aktivnosti. Priporočam, da rekreativec spije med 2–4 litre vode, odvisno od spola, starosti in načina treniranja.

Osebni trener Gašper Simčič
Osebni trener Gašper SimčičFOTO: Dare Čekeliš

9. Kako se nekdo, ki ima slabe prehranjevalne navade, nauči pravilno jesti?

Prva stvar, ki se je morate zavedati, je, da doseganje discipline prehranjevanja ni tako enostavno doseči in vzdrževati. Potrebno je kar veliko volje in odločitev ter prilagajanja in organizacije, da se navadimo iz dveh obrokov dnevno (npr. kot se večina ljudi prehranjuje dandanes), preiti na režim več obrokov dnevno. Vsekakor izjemno k spremembi prehranjevalnih navad pripomorejo nadomestila obroka, kot so nupo napitki v tetrapaku in ploščice, saj so oboji že pripravljeni za takojšnje uživanje in so izjemno priročni, saj jih lahko vzamemo povsod s seboj. V primeru procesa izgube telesne teže pa so seveda za najboljšo učinkovitost primerni popolni nadomestki prehrane, kot so nupo dietni napitki in juhe, saj je največja težava posameznikov v današnjem času, da jim hiter življenjski slog ne dopušča bolj pogostega hranjenja, cel dan nič ne jedo, pridejo domov in bi izpraznili hladilnik. Predvsem je tudi težava, da si ljudje ne vzamejo čas za zajtrk. Veliko pa je tudi še zmeraj v slabi osveščenosti posameznikov glede tega, kaj je zdravo in kaj ni zdravo. Na policah nas velikokrat zavedejo izdelki, ki imajo nizko ali nično vsebnost sladkorja, a so prisotne skrite maščobe in obratno. Zato naj bodo ljudje bolj pozorni na deklaracije izdelkov, ki jih kupujejo.

10. Koliko obrokov dnevno naj bi posameznik zaužil?

Zopet je to odvisno od posameznika. Predvsem odvisno, s čem se ukvarja preko dneva. V vsakem primeru pa drži pravilo, naj zaužijemo od 4–5 obrokov dnevno, pravilno velikih in pravilno sestavljenih glede na aktivnost, ki jo bomo opravljali po obroku. To velja še posebej v času procesa izgube telesne teže. Velikokrat se ljudje, ko se lotevajo izgube telesne teže, odločijo za stradanje, kar je absolutno v nasprotju s ciljem, ki ga želijo doseči. Tukaj še toliko bolj pridejo prav nupo dietni napitki in juhe, ker gre za zelo nizkokalorične obroke, ki se uživajo 6-krat dnevno in telesu ne dopuščajo, da bi stradalo, temveč mu v vsakem trenutku nudijo vse, kar potrebuje, vključujoč vitamine, minerale in vlaknine, kljub nizkemu vnosu energije. Največkrat je z normalno prehrano to zelo težko doseči, saj se je pokazalo, da ko si posamezniki sami ustvarjajo jedilnike, prihaja tudi do 100 odstotkov presežka vnosa energije, kot če se lotevajo nadzorovanih in normiranih obrokov, kot so nupo dietni napitki in juhe.

11. Dandanes je velika težava pomanjkanje časa za pripravo obrokov. Kako v takem primeru poskrbeti za redno prehrano?

Dandanašnji tempo življenja nam večkrat onemogoča pravilen način prehranjevanja. Kot sem omenil, so v procesu izgube telesne teže zelo priporočljivi Nupo dietni napitki in juhice, tako posamezniku pomagajo, da se nauči jesti 6-krat dnevno, na vsaki 2–3 ure, in jih lahko tudi vzame povsod s seboj. Hkrati so zelo nizkokalorični, obenem izjemno nasitni ter posamezniku z optimalno kombinacijo hranilnih snovi pomagajo z dovolj beljakovinami ohranjati mišično maso. S šestimi porcijami nupo dietnih napitkov in juh jih zaužijejo več kot 60 g. Hkrati pa tudi s 60 g ogljikovih hidratov nahranijo možgansko tkivo. Za vse tiste, ki želijo zdravo telesno težo vzdrževati, ali pri intenzivni telesni aktivnosti, priporočam nadomestila obroka ali uživanje proteinskih napitkov. Ob njihovi pomoči postanejo argumenti ob nezmožnosti pravilnega prehranjevanja samo še pusti izgovori.

12. Vaš recept za ohranjanje motivacije?

Želja je prva stvar, ki jo zaznamo, ko se lotimo nečesa. Vendar sama želja ni dovolj, potrebna je odločitev, da bomo nekaj tudi speljali do konca. Še posebno, če je to nekaj, kar je dolgoročno in zahtevnejše. Ohranjanje te odločitve z motivacijo od znotraj (npr. samogovori) ali zunaj (pridružitev istomislečim ljudem, avtogeni treningi, podpora sorodnikov) je skoraj nujno, saj gre za "tek na dolge proge".

13. Ocenjujete, da Slovenci in Slovenke ne skrbimo dovolj za vitko linijo, torej tudi za zdravje?

Prebivalci Slovenije gremo po poti zahodne Evrope in Amerike, kjer tempo življenja narekujeta služba in družba. To pomeni pomanjkanje časa zase in za svoje potrebe. Izgovori ob nepravilnem prehranjevanju in netreniranju oz. ukvarjanju z vadbo so tako vedno bolj prisotni in če sami, kot posamezniki, tega ne bomo spremenili, ne bo tega spremenil nihče drug.

Za uspešen boj proti odvečnim kilogramom moramo biti vztrajni.
Za uspešen boj proti odvečnim kilogramom moramo biti vztrajni.FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646